ՀՀ-ում անցկացվելու է լայնածավալ ռազմավարական զորավարժություն
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԶՈՒ պատրաստության 2019թ. պլանի համաձայն, սեպտեմբերի 24-ին ՀՀ տարածքում մեկնարկում է «Զինված ուժերի ծավալումը, հակառակորդի ագրեսիայի դիմագրավումը» թեմայով լայնածավալ ռազմավարական զորավարժություն, որին ընդգրկված են նաև պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինները:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ ՊՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, զորավարժության նպատակներն են զինված ուժերի ծավալման և մարտական կիրառման պլանների գործնական ստուգումը, ներգրավված ուժերի և միջոցների մարզումը, զորահավաքային խնդիրների կատարման ուղղությամբ ՀՀ պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմիններին, ԶՈՒ ղեկավարման օղակներին և զորահավաքային ռեսուրսներին գործնական փորձի հաղորդումը, զորավարժություններին ընդգրկված ուժերի, միջոցների, զորահավաքային մարմինների և ռեսուրսների հնարավորությունների ուսումնասիրումը և ճշգրտումը, շտաբների գործողությունների ներդաշնակումը:
Զորավարժության ընթացքում ԶՈՒ տարբեր ստորաբաժանումների կողմից իրականացվելու են պայմանական նշանակետերի խոցումներ՝ մարտական կրակի կիրառմամբ:

YEREVAN, SEPTEMBER 23, ARMENPRESS. In accordance to the 2019 readiness plan of the Armenian Armed Forces, a large-scale strategic military exercise titled “Armed Forces Engagement, Countering Adversary Aggression” will commence on September 24th encompassing also government and local-self governing bodies.
According to a news release issued by the Ministry of Defense of Armenia, the purpose of the exercises is the practical testing of military engagement and combat utilization plans, training of involved forces and resources, conveying practical experience to governmental and local self-governing bodies, military command circles and mobilization resources in the direction of implementing mobilization objectives, studying and clarifying the possibilities of the involved forces, resources, mobilization bodies and harmonizing the actions of command staffs.