Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպում է ունեցել Լիտվայի Էկոնոմիկայի և նորարարության նախարարությունում
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լիտվա կատարած պաշտոնական այցի շրջանակներում սեպտեմբերի 16-ին ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն այցելեց Լիտվայի Էկոնոմիկայի և նորարարության նախարարություն, որտեղ փոխնախարար Գինտարաս Վիլդան և ոլորտային պատասխանատուները ներկայացրին բարձր տեխնոլոգիաների, էլեկտրոնային կառավարման, նորարարության, ֆինանսական տեխնոլոգիաների ոլորտներում Լիտվայի ձեռքբերումները և դրանք՝ այլ երկրներ արտահանելու գործընթացների կարգավորման իրենց փորձը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, նախարար Մնացականյանը, ներկայացնելով ՏՏ, ՏՏ լուծումների, նորարարության, ստեղծարար կրության ոլորտում Հայաստանի ձեռքբերումները, ի դեմս ԹՈՒՄՈ ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի, Արմաթ ինժեներական լաբորատորիաների ցանցի և Հայկական ազգային ինժեներական լաբորատորիայի, «Ինժիներական քաղաք» նախաձեռնությունների, ընդգծեց, որ բարձր տեխնոլոգիաների և նորարարության վրա հիմնված տնտեսության զարգացումը կառավարության առաջնահերթությունն է:
ՀՀ ԱԳ նախարարը և Լիտվայի Էկոնոմիկայի և նորարարության նախարարը գոհունակությամբ ընդգծեցին, որ երկու երկրներին միավորում է ապագայի նույն տեսլականը, ինչը փոխգործակցության և երկկողմ օրակարգի հարստացման նոր ու խոստումնալից հեռանակարներ է բացում: Այդ առնչությամբ ընդգծվեց այդ ոլորտներում փորձի փոխանակման և համատեղ ծրագրերի նախաձեռնման համար անմիջական դերակատարների հանդիպման հարթակների ձևավորման կարևորությունը:

Armenian FM visits Lithuania’s ministry of economy and innovation in Vilnius
YEREVAN, SEPTEMBER 17, ARMENPRESS. Foreign Minister of Armenia Zohrab Mnatsakanyan on September 16 visited Lithuania’s ministry of economy and innovation on the sidelines of his official visit, the Armenian MFA told Armenpress.
The FM met with deputy minister Gintaras Vilda and the ministry representatives who introduced Lithuania’s achievements in high technologies, e-governance, innovation, financial technologies and experience to regulate the processes to export this to other countries.
Introducing Armenia’s achievements in IT, IT solutions, innovation and creative education, in the person of the TUMO Center for Creative Technologies, Armath Engineering Laboratories, Engineering City initiative, the FM said the development of economy based on high technologies and innovation is the priority of the Armenian government.
The sides praised the fact that the two countries are united with the same vision on future which opens new and promising prospects to enrich the mutual partnership and the bilateral agenda.