Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպում է ունեցել Լիտվայի Էկոնոմիկայի և նորարարության նախարարությունում
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լիտվա կատարած պաշտոնական այցի շրջանակներում սեպտեմբերի 16-ին ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն այցելեց Լիտվայի Էկոնոմիկայի և նորարարության նախարարություն, որտեղ փոխնախարար Գինտարաս Վիլդան և ոլորտային պատասխանատուները ներկայացրին բարձր տեխնոլոգիաների, էլեկտրոնային կառավարման, նորարարության, ֆինանսական տեխնոլոգիաների ոլորտներում Լիտվայի ձեռքբերումները և դրանք՝ այլ երկրներ արտահանելու գործընթացների կարգավորման իրենց փորձը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, նախարար Մնացականյանը, ներկայացնելով ՏՏ, ՏՏ լուծումների, նորարարության, ստեղծարար կրության ոլորտում Հայաստանի ձեռքբերումները, ի դեմս ԹՈՒՄՈ ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի, Արմաթ ինժեներական լաբորատորիաների ցանցի և Հայկական ազգային ինժեներական լաբորատորիայի, «Ինժիներական քաղաք» նախաձեռնությունների, ընդգծեց, որ բարձր տեխնոլոգիաների և նորարարության վրա հիմնված տնտեսության զարգացումը կառավարության առաջնահերթությունն է:
ՀՀ ԱԳ նախարարը և Լիտվայի Էկոնոմիկայի և նորարարության նախարարը գոհունակությամբ ընդգծեցին, որ երկու երկրներին միավորում է ապագայի նույն տեսլականը, ինչը փոխգործակցության և երկկողմ օրակարգի հարստացման նոր ու խոստումնալից հեռանակարներ է բացում: Այդ առնչությամբ ընդգծվեց այդ ոլորտներում փորձի փոխանակման և համատեղ ծրագրերի նախաձեռնման համար անմիջական դերակատարների հանդիպման հարթակների ձևավորման կարևորությունը:

Состоялся визит Зограба Мнацаканяна в Министерство экономики и инноваций Литвы
В рамках официального визита в Литву 16 сентября министр иностранных дел Зограб Мнацаканян посетил Министерство экономики и инноваций Литвы, где заместитель министра Гинтарас Вильда и ответственные по отраслям представили ему достижения Литвы в сферах высоких технологий, электронного управления, инноваций, финансовых технологий и их опыт регулирования процессов экспорта в другие страны.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, министр Мнацаканян, представляя достижения Армении в сфере ИТ, ИТ-решений, инноваций в лице центра креативных технологий ТУМО, сети инженерных лабораторий “Армат”, Армянской национальной инженерной лаборатории, инициативы “Инженерный город”, подчеркнул, что приоритетом правительства является развитие экономики, основанной на высоких технологиях и инновациях.
Глава МИД Армении и замминистра экономики и инноваций Литвы с удовлетворением подчеркнули, что обе страны объединяет одно и то же видение будущего, что открывает новые и многообещающие перспективы взаимодействия и обогащения двусторонней повестки. В связи с этим была подчеркнута важность формирования площадок для обмена опытом в этих сферах и организации встреч непосредственных специалистов для инициирования совместных программ.