Երկնիշ տնտեսական աճ արձանագրելը ֆանտաստիկայի ժանրից չէ. Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի եզրակացությամբ՝ երկրում երկնիշ տնտեսական աճ արձանագրելը ֆանտաստիկայի ժանրից չէ: Կառավարության նիստում Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծեց, որ ըստ Կենտրոնական բանկի տեղեկանքի, վերջին երկու տարիների ընթացքում Հայաստանում դրամային վարկային տոկոսադրույքները երեք տոկոսով իջել են: «Տնտեսական ակտիվության ցուցանիշն աճել է 8,1 տոկոսով: Իմ եզրակացությունն այն է, որ իսկապես, երկնիշ տնտեսական աճ արձանագրելը ֆանտաստիկայի ժանրից չէ: Մենք կապիտալ ներդրումների ծավալների ժամկետների տեմպի հետ կապված խնդիր ունենք, և եթե դա արդյունավետ լուծված լիներ, տնտեսական ցուցանիշներն ավելի բարձր կլինեին», - «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ ընդգծեց վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ այժմ ամենակարևոր աշխատանքը 2020 թվականի կապիտալ ծախսերի պլանավորումն է, մրցույթների պատշաճ անցկացումը:
«Պետք է հաշվի առնել ոչ միայն բյուջետային նախատեսված միջոցները, այլ նաև հավելյալ միջոցները, որոնք կարող են գոյանալ և այդ դեպքում չպետք է շաբաթներով քննարկենք, թե ինչի վրա ծախսենք, այսինքն` պետք է սեղանի վրա պատրաստի նախագծեր ունենանք: Ցանկացած լավ նորություն իր հետ բերում է որոշակի լարվածություն, որ տեմպը, տրամադրությունը չկորցնենք, և դրա համար կա մի ճանապարհ՝ աշխատել, աշխատել, աշխատել, և դա առաջին հերթին վերաբերում է մեզ՝ կառավարությանը», - նկատեց վարչապետը:

Зафиксировать двузначный экономический рост - вовсе не из жанра фантастики: Никол Пашинян
По заключению премьер-министра Никола Пашиняна, зафиксировать двузначный экономический рост в стране вовсе не жанр фантастики. На заседании правительства Никол Пашинян подчеркнул, что согласно справке Центрального банка, за последние два года драмовые кредитные ставки в Армении снизились на 3%.
“Показатель экономической активности вырос на 8,1%. Мое мнение заключается в том, что фиксировать двузначный экономический рост не из жанра фантастики. У нас есть проблема с темпами объемов капитальных инвестиций, если бы это было эффективно решено, то экономические показатели были бы выше”, - сказал премьер-министр.
По словам Никола Пашиняна, сейчас самой важной работой является планирование капитальных расходов на 2020 год, проведение конкурсов на должном уровне.
“Нужно учитывать не только бюджетные средства, но и дополнительные, которые могут возникнуть, и в этом случае мы не должны неделями обсуждать, на что их потратить, то есть, на столе должны иметь готовые проекты. Любая хорошая новость приносит с собой и некоторую напряженность, чтобы мы не теряли темп, настроение, есть один путь: работать, работать и работать, и это в первую очередь касается нас – правительства”, - отметил премьер.