Դեսպան Ղևոնդյանը հանդիպում է ունեցել Բելառուսի էկոնոմիկայի նախարարի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բելառուսի էկոնոմիկայի նախարարությունում կայացել է Բելառուսում Հայաստանի դեսպան Արմեն Ղևոնդյանի հանդիպումը Բելառուսի էկոնոմիկայի նախարար Դմիտրի Կրուտոյի (Дмитрий Крутой) հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, հանդիպմանը զրուցակիցներն անդրադարձել են տնտեսական ոլորտում հայ-բելառուսական փոխգործակցությանն առչվող արդի հարցերին ու հեռանկարներին։
Երկկողմ ապրանքաշրջանառության գրանցվող աճի համատեքստում առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձվել հայ-բելառուսական միջկառավարական հանձնաժողովի համապատասխան որոշումների իրականացմանը, ինչպես նաև գործընկերության ներուժի բացահայտմանը, այդ թվում նաև ԵԱՏՄ, ԱՊՀ և այլ բազմակողմ կառույցների շրջանակներում սահմանված գործիքակազմի առավել արդյունավետ կիրառմամբ։ Դեսպան Ղևոնդյանն ու Դմիտրի Կրուտոյը քննարկել են նաև ՏՏ և զբոսաշրջության ոլորտներում համագործակցության առավելությունները։
Երկու պետությունների պետական կառույցների և գործարար համայնքների մակարդակով երկխոսության աշխուժացման, ինչպես նաև փոխշահավետ առևտրատնտեսական նախագծերի առաջմղման հեռանկարային եղանակների հստակեցման համատեքստում ընդգծվել է դեսպանության-նախարարության ձևաչափում պարբերական հանդիպումների կարևորությունը։

Посол Гевондян встретился с министром экономики Беларуси
В Министерстве экономики Беларуси состоялась встреча посла Армении в Беларуси Армена Гевондяна с министром экономики Беларуси Дмитрием Крутым.
Как сообщили «Арменпресс» в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, на встрече собеседники коснулись актуальных вопросов и перспектив армяно-белорусского сотрудничества в экономической сфере.
В контексте фиксируемого роста двустороннего товарооборота особое внимание было уделено реализации соответствующих решений Армяно-белорусской межправительственной комиссии, а также выявлению потенциала партнерства, в том числе более эффективному применению инструментария, установленного в рамках ЕАЭС, СНГ и других многосторонних структур.
Посол Гевондян и Дмитрий Крутой обсудили также и преимущества сотрудничества в сфере ИТ и туризма.
В контексте активизации диалога на уровне государственных структур и бизнес-сообществ обоих государств, а также уточнения перспективных способов продвижения взаимовыгодных торгово-экономических проектов была подчеркнута важность периодических встреч в формате посольство – министерств.