Կյանքից հեռացել է  ամերիկահայ պատմաբան, ցեղասպանագետ Վահագն Տատրյանը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կյանքի 93-րդ տարում վախճանվել է ամերիկահայ ճանաչվածգիտնական,իրավագետ,պատմաբան, սոցիոլոգ,մաթեմատիկոս, սոցիոլոգիայի դոկտոր,պրոֆեսոր, ՀՀ ԳԱԱ պատվավոր դոկտոր, ՀՀ ԳԱԱ արտասահմանյան անդամ,Հայոց ցեղասպանության պատմաբան և Զորյան հաստատության Ցեղասպանության ուսումնասիրման գծով տնօրեն Վահագն Տատրյանը (Vahakn Dadrian)։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին տեղեկացնում է gagrule.net-ը։
Վահագն Տատրյանը ծնվել է1926թ.Ստամբուլում։ Ըստ «Վիքիպեդիա»-ի՝ նա ավարտել է Բեռլինի համալսարանի մաթեմատիկայի, Վիեննայի համալսարանի պատմության և Ցյուրիխի համալսարանի միջազգային իրավունքի ֆակուլտետները։ 1970-1991 թթ. սոցիոլոգիա է դասավանդել Նյու Յորքի համալսարանում, միաժամանակ՝եղել է Հարվարդի համալսարանիՄիջին Արևելքի ուսումնասիրությունների և Մասսաչուսեթսի Տեխնոլոգիայի միջազգային ուսումնասիրությունների կենտրոնների ավագ գիտաշխատող։ 1990-ականներին եղել է Հ. Ֆ. Գուգենհայմի ցեղասպանության ուսումնասիրությունների ծրագրի տնօրեն։ 1991 թվականիցԶորյան ինստիտուտի(ՏորոնտոևՔեմբրիջ) ցեղասպանության հետազոտությունների ծրագրի գիտական տնօրենն էր։
Տատրյանը համեմատական ցեղասպանագիտության հիմնադիրներից է։ Հատկապես արժեքավոր են «Հայկական ցեղասպանությունը խորհրդային և պատմագիտական քննարկումներով» (հայերեն, 1995), «Հայոց ցեղասպանության մեջ գերմանական պատասխանատվությունը։ Պատմական ապացույցի ստուգաբանություն» (անգլերեն, 1996), «Ցեղասպանության երաշխիքը։ Թուրք-հայկական հակամարտության գլխավոր բաղադրատարրեր» (անգլերեն, 1998) մենագրությունները։ Միջազգային իրավունքի համատեքստում հայոց ցեղասպանության վերլուծությանն է նվիրված «Ցեղասպանությունը որպես ազգային և միջազգային իրավունքի հիմնահարց։ Հայկական հարցը Առաջին աշխարհամարտի տարիներին և նրա նկատմամբ ժամանակակից իրավական վերաբերմունքը» (անգլերեն, 1989) աշխատությունը։
Վահագն Տատրյանը պարգևատրվել է ՀՀ Մովսես Խորենացու մեդալով, «Վերիտաս» ոսկե մեդալով (Հարվարդի համալսարան), Ռուսաստանի հայերի միության ոսկե մեդալով, ՀՀ ԳԱԱ ոսկե հուշամեդալով, Իտալիայի «Ճշմարիտները հայերի համար» կոմիտեի Ֆրիտյոֆ Նանսենի ոսկե հուամեդալով (Ցեղասպանագետ գիտնականների միջազգային ասոցիացիա), Սուրբ Սահակ Սուրբ Մաշտոց մեդալով, ՀՀ նախագահի ոսկե մեդալով։

Ушел из жизни Ваагн Татрян — американский  историк, геноцидолог
В возрасте 93 лет скончался известный американский ученый армянского происхождения, юрист, историк по вопросам Геноцида, социолог и математик Ваагн Татрян (Vahakn Dadrian).
Как передает Арменпресс, об этом сообщает gagrule.net
Ваагн Татрян родился в Стамбуле в 1926г.. Согласно информации из Википедии, окончил математический факультет Берлинского и Венского университетов и факультет международного права Цюрихского университета.
В 1970-1991гг. преподавал социологию в Нью-Йоркском университете. Одновременно был старшим научным сотрудником Гарвардского университета по изучению Ближнего Востока и Массачусетского технологического института международных исследований.
В 1990-х был директором Программы изучения геноцида Г.Ф.Гуггенхайма, а с 1991 года — научным руководителем Программы исследований Геноцида. С 1991г. – научным руководителем программы исследований геноцида Зорьянского института (Торонто, Кембридж).
Татрян являлся одним из основателей сравнительного исследования геноцида. Особенно ценными являются его монографии: «Геноцид армян в советских и исторических дискуссиях» (арм., 1995), «Ответственность Германии за Геноцид армян», «Этимология исторического свидетельства» (англ., 1996), «Гарантия геноцида. Составные элементы турецко-армянского конфликта» (англ., 1998).
Анализу Геноцида армян в контексте международного права посвящен труд «Геноцид как проблема национального и международного права. Армянский вопрос в годы Первой мировой войны и современное правовое отношение к нему» (англ., 1989).
Награжден медалью РА Мовсес Хоренаци, золотой медалью Веритас (Гарвардский университет), золотой медалью Союза армян России, итальянской золотой медалью Фритьофа Нансена комитета «Праведники – за армян» (Международная ассоциация ученых-геноцидологов), медалью РА Сурб Саак, Сурб Маштоц, золотой медалью президента Армении.
Ваагн Татрян был почетным доктором Национальной академии наук Республики Армения, иностранным членом Национальной академии наук Республики Армения.