Ռուսաստանաբնակ հայերից կազմված «Սիոնի» երգի և պարի համույթի ելույթները պատմական հայրենիքում
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:«Երջանիկ մոլորակ» երգի և պարի միջազգային փառատոնին, որն անցկացվում է հուլիսի 14-20-ը Ծաղկաձորում, մասնակցում են համույթներ աշխարհի տարբեր երկրներից` Սերբիայից, Մոլդովայից, Իսրայելից, Իսպանիայից, Լատվիայից, Վրաստանից, Իրանից, Ռուսաստանից և այլն:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Ռուսաստանը փառատոնում ներկայացնում է «Սիոնի» համույթը, որի անդամներից 51-ն այժմ Հայաստանում են:
Մեզ հետ զրույցում համույթի հիմնադիր, գեղարվեստական ղեկավար և բալետմայստեր Նոնա Գալչևան ասաց, որ ժամանել են Դոնի Ռոստովից:
«Սիոնի»-ն հիմնադրվել է 2012 թվականին: Համույթի կազմում հիմնականում ընդգրկված են հայեր, որոնք ապրում են Ռուսաստանում: Նրանք Հայաստանում երբեք չեն ապրել: Ռուսաստանում բնակություն հաստատելու են եկել տարբեր երկրներից»,-պատմեց Գալչևան:
Խոսելով փառատոնին մասնակցության մասին` նա ասաց, որ, նախ և առաջ, ցանկացել են ներկայանալ Հայաստանում: «Մեր առաջնային նպատակն էր համույթի անդամներին ծանոթացնել իրենց պատմական հայրենիքին, հնամենի մշակույթին: Մեզ այստեղ շատ ջերմ են ընդունում: Շատ լավ ենք զգում, հասկանում ենք, որ տանն ենք` մեր հայրենիքում: Մեզ Հայաստանում ամեն ինչ դուր է գալիս, իսկ փառատոնը բարձր մակարդակով է կազմակերպված»,-ընդգծեց համույթի գեղարվեստական ղեկավարը:
Գալչևան տեղեկացրեց, որ հուլիսի 16-ին փառատոնի մրցութային փուլն է, որի ընթացքում ներկայացնելու են հայկական և վրացական պարեր, իսկ վաղը` հուլիսի 17-ին, փառատոնի գալա-համերգն է, որին իրենք նույնպես ելույթ են ունենալու:

Выступления ансамбля песни и танца “Сиони” армян, проживающих в России, в Армении
В Международном фестивале песни и танца “Счасливая планета”, который проходит с 14 по 20 июля в Цахкадзоре, принимают участие ансамбли из разных стран мира - Сербии, Молдовы, Израиля, Испании, Латвии, Грузии, Ирана, России и др. Как передает «Арменпресс», на фестивале Россию представляет ансамбль “Сиони”, 51 членов которого сейчас находятся в Армении.
В беседе с Арменпресс основатель ансамбля, художественный руководитель и балетмейстер Нона Галчева сказала, что они приехали из Ростова-на-Дону. “ “Сиони” был основан в 2012 году. В составе ансамбля в основном армяне, проживающие в России. Они никогда не жили в Армении. На поселение в Россию приехали из разных стран”, - рассказала Галчева. Говоря об участии в фестивале, она сказала, что, в первую очередь, им просто хотелось приехать в Армению. Наша первоочередная цель - познакомить членов ансамбля с их исторической родиной, древнейшей культурой. Нас здесь очень тепло принимают. Мы очень хорошо чувствуем себя, понимаем, что мы дома, на своей родине. Нам в Армении все нравится, а фестиваль организован на самом высоком уровне”, - подчеркнула художественный руководитель ансамбля. Галчева сообщила, что 16 июля состоится конкурсный этап фестиваля, в ходе которого будут представлены армянские и грузинские танцы, а завтра -17 июля - гала-концерт фестиваля, на котором они также выступят.