Գեներալ Քոթանջյանը մասնակցել է Արկադի Տեր Թադևոսյանի 80-ամյակին նվիրված հանդիսավոր միջոցառմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գյումրիում կայացավ հանդիսավոր նիստ՝ նվիրված Արցախի հերոս գեներալ-մայոր Արկադի Տեր-Թադևոսյանի 80-ամյակին, մի մարդու, որը հայտնի է մարտական փառքով պատված «Կոմանդոս» և «Լեռնային աղվես» զինվորական կեղծանուններով: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, միջոցառմանը մասնակցել է նաև պրոֆեսոր, քաղաքական գիտությունների դոկտոր, գեներալ-լեյտենանտ (պաշտոնաթող), Հայաստանի քաղաքական գիտության ասոցիացիայի Պատվավոր նախագահ Հայկ Քոթանջյանը:
Քոթանջյանը շեշտեց, որ 1992 թ. մայիսին ձեռք բերված փառահեղ հաղթանակին մի առանձնակի իմաստ հաղորդեց այն հանգամանքը, որ Լեռնային Ղարաբաղի ղեկավարությունը որոշեց Շուշիում նվաճված հաղթանակը զուգադիպեցնել գերմանական ֆաշիզմի նկատմամբ տարած Հաղթանակի օրվան՝ մայիսի 9-ին:
Հայկ Քոթանջյանն իր ելույթում, որը կայացավ Խորհրդային բանակի Լենինականի կայազորի նախկին Սպայի տանը, հայ ժողովրդի ազգային-ազատագրական պայքարի տոնած փայլուն հաղթանակների հետ մեկտեղ նշեց այն բացառիկ կարևոր դերը, որ Հայաստանի, Ռուսաստանի և Արցախի փոխադարձ անվտանգության ապահովման գործում խաղում է հայ և ռուս ժողովուրդների դարավոր զինակցությունը, որն այսօր ամրագրվել է Գյումրիում 102-րդ ռուսաստանյան զորակայանի տեղաբաշխմամբ ու Հայաստանի Հանրապետության սահմանների համատեղ հայ-ռուսաստանյան պահպանմամբ:
Իր ելույթի վերջում Քոթանջյանը բարձր գնահատեց այն արժանի ներդրումը, որը Հայաստանի Հանրապետությունը եղբայրական Արցախի Հանրապետության դաշնակցությամբ կատարում է մեր պայթյունավտանգ տարածաշրջանում խաղաղության և անվտանգության պահպանման գործում՝ որդեգրելով իր գլխավոր հարգելի դաշնակիցների ու գործընկերների՝ ՌԴ-ի ու ՀԱՊԿ-ի և ԱՄՆ-ի ու ՆԱՏՕ-ի հետ ռազմական ու ռազմաքաղաքական համագործակցության հաշվեկշռված քաղաքականություն:

Генерал Котанджян принял участие в мероприятии по случаю 80-летия Аркадия Тер-Тадевосяна
В Гюмри состоялось торжественное собрание, посвящённое 80-летию Героя Арцаха, известного под овеянными боевой славой военными псевдонимами «Командос» и «Горный лис» генерал-майора Аркадия Тер-Тадевосяна. Как сообщает Арменпресс, в мероприятии принял участие также профессор, доктор политических наук, генерал-лейтенант (в отставке), почетный президент Ассоциации политической науки Армении Гайк Котанджян.
Котанджян подчеркнул, что особый смысл этой блестящей победе в мае 1992 года придало решение руководство Нагорного Карабаха приурочить Победу в Шуши ко Дню Победы над германским фашизмом - 9 мая.
В своём выступлении в бывшем Доме офицеров Советской армии ленинаканского гарнизона наряду со славными успехами национально-освободительного движения армянского народа Гайк Котанджян отметил исключительно важную роль во взаимной безопасности Армении, России и Арцаха, векового армяно-российского братства по оружию, ныне закреплённого нахождением 102-й Российской военной базы в Гюмри и совместным армяно-российским обеспечением охраны границ Республики Армения.
Котанджян завершил своё выступление оценкой достойного вклада Республики Армения в союзе с братской Республикой Арцах, в поддержание мира и безопасности в нашем взрывоопасном регионе путём взвешенного военного и военно-политического сотрудничества со своими главными уважаемыми союзниками и партнерами: РФ и ОДКБ, а также США и НАТО.