Գեներալ Քոթանջյանը մասնակցել է Արկադի Տեր Թադևոսյանի 80-ամյակին նվիրված հանդիսավոր միջոցառմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գյումրիում կայացավ հանդիսավոր նիստ՝ նվիրված Արցախի հերոս գեներալ-մայոր Արկադի Տեր-Թադևոսյանի 80-ամյակին, մի մարդու, որը հայտնի է մարտական փառքով պատված «Կոմանդոս» և «Լեռնային աղվես» զինվորական կեղծանուններով: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, միջոցառմանը մասնակցել է նաև պրոֆեսոր, քաղաքական գիտությունների դոկտոր, գեներալ-լեյտենանտ (պաշտոնաթող), Հայաստանի քաղաքական գիտության ասոցիացիայի Պատվավոր նախագահ Հայկ Քոթանջյանը:
Քոթանջյանը շեշտեց, որ 1992 թ. մայիսին ձեռք բերված փառահեղ հաղթանակին մի առանձնակի իմաստ հաղորդեց այն հանգամանքը, որ Լեռնային Ղարաբաղի ղեկավարությունը որոշեց Շուշիում նվաճված հաղթանակը զուգադիպեցնել գերմանական ֆաշիզմի նկատմամբ տարած Հաղթանակի օրվան՝ մայիսի 9-ին:
Հայկ Քոթանջյանն իր ելույթում, որը կայացավ Խորհրդային բանակի Լենինականի կայազորի նախկին Սպայի տանը, հայ ժողովրդի ազգային-ազատագրական պայքարի տոնած փայլուն հաղթանակների հետ մեկտեղ նշեց այն բացառիկ կարևոր դերը, որ Հայաստանի, Ռուսաստանի և Արցախի փոխադարձ անվտանգության ապահովման գործում խաղում է հայ և ռուս ժողովուրդների դարավոր զինակցությունը, որն այսօր ամրագրվել է Գյումրիում 102-րդ ռուսաստանյան զորակայանի տեղաբաշխմամբ ու Հայաստանի Հանրապետության սահմանների համատեղ հայ-ռուսաստանյան պահպանմամբ:
Իր ելույթի վերջում Քոթանջյանը բարձր գնահատեց այն արժանի ներդրումը, որը Հայաստանի Հանրապետությունը եղբայրական Արցախի Հանրապետության դաշնակցությամբ կատարում է մեր պայթյունավտանգ տարածաշրջանում խաղաղության և անվտանգության պահպանման գործում՝ որդեգրելով իր գլխավոր հարգելի դաշնակիցների ու գործընկերների՝ ՌԴ-ի ու ՀԱՊԿ-ի և ԱՄՆ-ի ու ՆԱՏՕ-ի հետ ռազմական ու ռազմաքաղաքական համագործակցության հաշվեկշռված քաղաքականություն:

General Hayk Kotanjian attends celebration of 80th anniversary of Arkady Ter Tadevosyan
YEREVAN, JULY 9, ARMENPRESS.The celebration of the 80thanniversary of MajGen Arkady Ter-Tadevosyan, Hero of Artsakh, known by “Komandos” and “Mountain Fox” military nicknames covered with martial glory, was marked in Gyumri. ARMENPRESS reportsProfessorHayk Kotanjian, LtGen (ret), Doctor of Political Science, Honorary President, Political Science Association of Armenia, also attended the event.
Kotanjian highlighted that the decision by the leadership of Nagorno-Karabakh to time the victory in Shushi to the Victory Day over the German fascism, 9 May, gave a special meaning to this brilliant victory in May 1992.
In his speech at the former Leninakan (Gyumri) Garrison Officers’ House of the Soviet Army,GeneralHayk Kotanjian, apart from the glorious achievements of the national liberation movement of the Armenian people, emphasized the extremely important role ofthe mutual security of Armenia, Russia and Artsakh, the centuries-old Armenian-Russian brotherhood of arms currently secured by the stationing of the 102ndRussian Military Base in Gyumri, and the joint Armenian-Russian provision of border security for the Republic of Armenia.
General Kotanjian concluded his speech by appraising the valuable contribution of the Republic of Armenia along with its brotherly Republic of Artsakh to ensuring peace and security in our highly explosive region via balanced military and military-political cooperation with its key estimable allies and partners – the Russian Federation, the CSTO, as well as the USA, and NATO.