Զբոսաշրջության կոմիտեն մասնակցում է ՄԱԿ-ի Զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպության նիստին
![Զբոսաշրջության կոմիտեն մասնակցում է ՄԱԿ-ի Զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպության նիստին](http://armenpress.am/resized/480/static/news/b/2019/05/976471.jpg)
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության Զբոսաշրջության կոմիտեի նախագահ Սուսաննա Սաֆարյանը և նախագահի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանը մայիսի 27-29-ը Խորվաթիայում մասնակցում են ՄԱԿ-ի Զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպության (UNWTO) Եվրոպայի տարածաշրջանային հանձնաժողովի 64-րդ նիստին և «Զարգացում, նորարարություն և գործընկերություն» խորագրով աշխատաժողովին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, նիստի ընթացքում քննարկվել է UNWTO-ի 2019-2021 թվականների գործունեության ծրագիրը։ Նշվել են զբոսաշրջության ոլորտի այն ուողղությունները, որոնք հատուկ ուշադրության են արժանանալու կազմակերպության կողմից, դրանք են․ գաստրոտուրիզմը, էնոտուրիզմը, գյուղական տուրիզմը և այլն։
64-րդ նիստի ընթացքում տեղի են ունեցել հանձնաժողովների ղեկավարների, ինչպես նաև հյուրընկալող հաջորդ երկրի ընտրությունները։ Նիստի և աշխատաժողովի մասնակիցներին ողջունել է Խորվաթիայի վարչապետ Անդրեյ Պլենկովիչը։
Զբոսաշրջության կոմիտեի նախագահ Սուսաննա Սաֆարյանը ձեռք է բերել անհրաժեշտ պայմանավորվածություններ գործընկերների հետ երկկողմ և բազմակողմ համագործակցություն հաստատելու նպատակով։

Комитет по туризму принимает участие в заседании Всемирной организации туризма ООН
Председатель Комитета по туризму Министерства экономического развития и инвестиций РА, Сусанна Сафарян и заместитель председателя, Альфред Кочарян с 27 по 29 мая в Хорватии принимают участие в 64-м заседании Европейской региональной комиссии Всемирной организации туризма ООН (UNWTO) и в семинаре “Развитие, инновации и партнерство”.
Как сообщили Арменпресс в управлении информации и связей с общественностью Министерства экономического развития и инвестиций Армении, в ходе заседания была обсуждена программа деятельности UNWTO на 2019 - 2021 годы. Были отмечены те направления в сфере туризма, которые будут удостоены особого внимания со стороны организации: гастротуризм, энотуризм, сельский туризм и т.д.
В ходе 64-го заседания состоялись выборы руководителей комиссий, а также следующей страны, в которой будет проведено очередное заседание. Участников заседания и семинара приветствовал премьер-министр Хорватии Андрей Пленкович.
Председатель Комитета по туризму, Сусанна Сафарян, установила необходимые договоренности с партнерами для установления двустороннего и многостороннего сотрудничества.