ՀՀ-ում մամուլի ազատության պաշտպանությունն անդառնալի առաջընթաց է գրանցել. ԵԱՀԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցչի ելույթը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մամուլի ազատության համաշխարհային օրվա կապակցությամբ մայիսի 2-ին Վիեննայում, ԵԱՀԿ Մշտական խորհրդի նիստի ընթացքում ԵԱՀԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Արմեն Պապիկյանը հանդես եկավ ելույթով։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, իր ելույթում դեսպան Պապիկյանն ընդգծել է մամուլի առանցքային դերն անցած տարվա ապրիլին և մայիսին Հայաստանում տեղի ունեցած իրադարձությունների ժամանակ։ Նրա խոսքով՝ ժողովրդական ընդվզումը և Թավշյա հեղափոխությունն ի ցույց դրեցին խոսքի ազատության կարևորությունը, ինչպես նաև՝ հայ հանրության և քաղաքացիական հասարակության քաղաքական հասունությունը։
Դեսպան Պապիկյանը նշել է նաև, որ անցած մեկ տարվա ընթացքում Հայաստանում ժողովրդավարական փոփոխություններն անդառնալի առաջընթաց են գրանցել հատկապես խոսքի և մամուլի ազատության պաշտպանության բնագավառում։ Այս առաջընթացը հստակ արձանագրվել է Լրագրողներ առանց սահմանների (Reporters without borders) կազմակերպության կողմից հրապարակված 2019 թվականի Մամուլի ազատության համաշխարհային ցուցանիշային աղյուսակում, որտեղ Հայաստանը զբաղեցրել է 61-րդ հորիզոնականը շուրջ 180 երկրների շարքում՝ բարելավելով իր ցուցանիշը 19 կետով։
Դեսպանն ընդգծել է, որ անկախ և ազատ մամուլը կարող է դրական դերակատարում ունենալ նաև հակամարտությունների համատեքստում՝ արժանահավատ տեղեկատվության տրամադրման, խաղաղության, վստահության և հաշտեցման խրախուսման միջոցով։ Դեսպանը նաև նշել է լրագրողների պաշտպանության ուղղությամբ, ներառյալ՝ հակամարտությունների գոտիներում, անհրաժեշտ միջոցների ձեռնարկման կարևորությունը։
Դեսպան Պապիկյանն անդրադարձել է նաև Հայաստանի կառավարության և ԵԱՀԿ Մամուլի ազատության հարցերով ներկայացուցչի գրասենյակի միջև հաստատված սերտ համագործակցությանը՝ նշելով, որ այն իր նպաստն է բերում նաև Հայաստանում բազմակարծության և ազատ մամուլի հետագա զարգացմանը։

В Армении защита свободы прессы добилась беспрецедентного прогресса: постпред Армении при ОБСЕ
Постоянный представитель Армении при ОБСЕ посол Армен Папикян в Вене 2 мая, во Всемирный день свободы прессы, выступил с речью на заседании Постоянного совета ОБСЕ.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, в своем выступлении посол Папикян подчеркнул ключевую роль прессы во время событий в Армении в апреле и мае прошлого года. По его словам, народное восстание и бархатная революция показали важность свободы слова, а также политическую зрелость армянского общества и гражданского общества.
Посол Папикян также отметил, что за прошедший год демократические изменения в Армении достигли необратимого прогресса, особенно в области свободы слова и прессы. Этот прогресс был четко задокументирован Всемирным индексом свободы прессы организации «Репортеры без границ» за 2019 год, в котором Армения занимает 61-е место среди 180 стран, улучшив свой показатель на 19 пунктов.
Посол подчеркнул, что независимая и свободная пресса может играть позитивную роль в контексте конфликтов, предоставляя достоверную информацию, содействуя миру, доверию и примирению. Посол также отметил важность принятия необходимых мер в области защиты журналистов, в том числе в зонах конфликта.
Посол Папикян также коснулся тесного сотрудничества, установленного между правительством Армении и офисом Представителя ОБСЕ по свободе СМИ, отметив, что это также способствует дальнейшему развитию плюрализма и свободных СМИ в Армении.