Գլխավոր դատախազությունը Գագիկ Ծառուկյանի մասին ՔՈ-ի հաղորդումն ուղարկել է ՀՔԾ
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Գլխավոր դատախազությունը «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության նախագահ և ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանի վերաբերյալ «Քաղաքացու որոշում» կուսակցության ներկայացրած հաղորդումը ուղարկել է Հատուկ քննչական ծառայություն: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին մայիսի 2-ին խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը:
«Քրեադատավարական օրենքով նախատեսված հաղորդում է ներկայացվել հանցագործության մասին: Քրեական դատավարության օրենքը նախատեսում է հաղորդումների քննարկման ընթացակարգ: Ղեկավարվել ենք այդ ընթացակարգով, հաղորդումն ուղարկել ենք Հատուկ քննչական ծառայություն, ՀՔԾ-ին հանձնարարվել է քրեական դատավարության օրենսգրքի 180 հոդվածով նախատեսված ընթացակարգերը ձեռնարկել, և ստուգողական գործողություններ կկատարվեն, դրանց արդյունքում նախաքննական մարմինը պարտավոր է լինելու տալ իրավական գնահատական»,- ասաց Դավթյանը:
Ապրիլի 29-ին «Քաղաքացու որոշում» կուսակցության գործադիր մարմնի քարտուղար Սուրեն Սահակյանը դիմում է ներկայացրել ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանին՝ խնդրելով ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Գագիկ Ծառուկյանի նկատմամբ հարուցել քրեական հետապնդում՝ հիմք ընդունելով պատգամավորի լիազորությունների դադարեցումը` պատգամավորականմանդատիանհամատեղելիության պահանջները խախտելու դեպքերում: Ինչպես նաև, օրենքով նախատեսված կարգով անցկացնել քննություն` պարզելու ձեռնարկատիրական գործունեությանն ապօրինի մասնակցելու հանցակազմի առկայությունը։
Նույն հիմքերով դիմում է հղվել նաև ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանին՝ խնդրանքով` պատգամավորի լիազորությունները դադարեցնելու հարցով դիմել Սահմանադրական դատարան, և ստեղծել պատգամավորական էթիկայի հարցերով ժամանակավոր հանձնաժողով` խնդրո առարկայի վերաբերյալ քննություն անցկացնելու համար:

Prosecutor General’s Office sends report of Citizen’s Decision party relating to MP Tsarukyan to SIS
YEREVAN, MAY 2, ARMENPRESS. The Prosecutor General’s Office has sent the report of the Citizen’s Decision party relating to head of the Prosperous Armenia faction of the Parliament Gagik Tsarukyan to the Special Investigation Service (SIS), Prosecutor General Artur Davtyan told reporters in the Parliament.
“A report on crime has been presented. According to the criminal procedure code, there is a procedure for discussing the reports. We have been guided with this procedure and have sent the report to the Special Investigation Service”, he said, adding that examination will be carried out, and based on its results the preliminary investigative body will give a legal assessment.
Secretary of the executive body of the Citizen’s Decision party Suren Sahakyan has submitted an appeal to the Prosecutor General on April 29 requesting to launch a criminal persecution against MP Gagik Tsarukyan. Sahakyan demanded to suspend the lawmaker’s parliamentary activity.