Դեսպան Փոլադյանը հանդիպում է ունեցել Իրաքի առողջապահության նախարարի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրաքում ՀՀ դեսպան Հրաչյա Փոլադյանը հանդիպել է Իրաքի առողջապահության նախարար, դոկտոր Ալաա ալ-Ալուանին (Dr. Ala'a Al Alwan)։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են առողջապահության բնագավառում երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցեր։ Դեսպանն անդրադարձել է 2012թ. Հայաստանի և Իրաքի միջև առողջապահության ոլորտում ստորագրված Փոխըմբռնման հուշագրի վերանայման անհրաժեշտությանը, բժշկության բնագավառում վերապատրաստման կուրսերի կազմակերպմանը, բժշկական զբոսաշրջության զարգացմանը, հայ բժիշկների Իրաքում մասնագիտական օգնություն ցուցաբերելու և Հայաստանում դեղարտադրող ընկերությունների՝ Իրաքում ներկայանալու հետ կապված խնդիրներին։
Հանդիպման ընթացքում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել վերոհիշյալ և այլ հարցերի քննարկման նպատակով կազմակերպել մասնագիտական պատվիրակությունների փոխայցելություններ։
Նախարար ալ-Ալուանը մեծ գոհունակությամբ ընդունել է ՀՀ դեսպանի կողմից առաջարկված գործիքակազմի շուրջ համագործակցության խորացումը, և հավելել հետագա փոխգործակցության շուրջ իրաքյան կողմի պատրաստակամության մասին։

Armenian Ambassador meets with Iraqi minister of health
YEREVAN, APRIL 15, ARMENPRESS. Armenian Ambassador to Iraq Hrachya Poladyan met with Iraqi minister of health, Dr. Ala'a Al Alwan, the foreign ministry of Armenia told Armenpress.
During the meeting the officials discussed a number of issues of bilateral interest in the healthcare sector. Ambassador Poladyan touched upon the necessity to revise the Memorandum of Understanding signed between Armenia and Iraq in 2012 in the healthcare field, organize trainings in the field of medicine, develop medical tourism, provide professional support to the Armenian doctors in Iraq and etc.
They reached an agreement to hold mutual visits of professional delegations in order to discuss these issues.
The Iraqi minister welcomed the Ambassador’s proposals and expressed the readiness of the Iraqi side to deepen the future cooperation.