Օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի աշխատակիցները գոհ են վարչապետի հետ հանդիպումից
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի մի խումբ աշխատակիցներ ՀՀ վարչապետի հետ հանդիպումից գոհ են: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, նրանք հանդիպմանը ներկայացրել են իրենց անհամաձայնությունը Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի պաշտոնից Կոնստանտին Օրբելյանին ազատելու մասին որոշման վերաբերյալ:
«Այս պահին հանդիպումից գոհ ենք: Եկանք համաձայնության, որ թատրոնի տնօրենի պարտականությունները ժամանակավոր դրվեն փոխտնօրենի վրա: Երաշխավորվեց, որ որևէ մեկը չի գա դրսից մեզ տնօրեն: Մեր էլեկտրոնային հասցեներին կուղարկվեն նախարարության որոշման հիմնավորումները, մենք էլ գրավոր պետք է ներկայացնենք մեր հակափաստարկները: Խոսվեց այն մասին, որ եթե պարզվի, որ նախարարության որոշման վերաբերյալ կետերից թեկուզ մեկը կեղծ է, ապա դրա պատասխանատուն անմիջապես կազատվի աշխատանքից: Մի կարևոր հարց էլ ասեմ, քննարկվեց այն, որ եթե կան օրենքի թերացումներ, ապա պետք է քննարկումներ անցկացվեն և շտկեն: Կարող ենք ասել, որ մեր խնդրին այս փուլում ականջալուր եղան: Ի դեպ, ՀՀ վարչապետը նշեց, որ ապրիլի 4-ին, թեպետ ունի պայմանավորվածություն, ամեն դեպքում կփորձի գալ և դիտել «Կախարդական սրինգը»: Սիրով կսպասենք»,-ասաց դիրիժոր Հարություն Արզումանյանը:
Կառավարության շենքից դուրս եկած թատրոնի աշխատակիցները նշեցին, որ ՀՀ վարչապետի հետ հանդիպմանը ներկա չէր ՀՀ մշակույթի նախարարի պարտականությունները կատարող Նազենի Ղարիբյանը:
ՀՀ մշակույթի նախարարի պարտականությունները կատարող Նազենի Ղարիբյանի հրամանով Կոնստանտին Օրբելյանն ազատվել է Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի տնօրենի պաշտոնից: Թատրոնի աշխատակիցները դեմ են այդ որոշմանը:

Сотрудники Национального академического театра оперы и балета довольны встречей с премьер-министром
Группа сотрудников Национального академического театра оперы и балета им. А. Спендиаряна довольна встречей с премьер-министром РА. Как передает «Арменпресс», на встрече они выразили свое несогласие с освобождением Константина Орбеляна от должности директора Национального академического театра оперы и балета им. А. Спендиаряна.
”На данный момент мы довольны встречей. Мы пришли к согласию, чтобы обязанности директора театра временно были возложены на замдиректора. Было гарантировано, что не будет директора извне. На наши электронные адреса будут направлены обоснования решения министерства, а мы письменно должны представить свои контраргументы. Речь шла о том, что если выяснится, что хотя бы один из пунктов решения министерства является ложным, то ответственный за это сразу же будет освобожден от работы. Скажу еще об одном важном вопросе: если в законе есть упущения, то будут проведены обсуждения и они будут исправлены. Мы можем сказать, что на данном этапе наш вопрос был услышан. Кстати, премьер-министр РА отметил, что 4 апреля, хотя у него и есть договоренность, но он в любом случае попытается прийти и посмотреть “Волшебную флейту” “. “Будем ждать с любовью", - ответил дирижер Арутюн Арзуманян.
Вышедшие из здания правительства сотрудники театра отметили, что на встрече с премьер-министром РА не присутствовала исполняющая обязанности министра культуры РА Назени Гарибян.
Приказом исполняющей обязанности министра культуры Армении Назени Гарибян Константин Орбелян был освобожден от должности директора Национального академического театра оперы и балета им. А. Спендиаряна. Сотрудники театра против этого решения.