Լևոն Երանոսյանի քրեական գործը մակագրվել է դատավոր Հարություն Մանուկյանին
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու մեջ մեղադրվող ՀՀ ոստիկանության ներքին զորքերի նախկին հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտԼևոն Երանոսյանի քրեական գործը մակագրվել է Երևանի ընդհանուր իրավասության դատավոր Հարություն Մանուկյանին:
Այս մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկացավ «Datalex»դատական-տեղեկատվական համակարգից:
Լևոն Երանոսյանին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նա հատուկ միջոցների գործադրմամբ դիտավորությամբ կատարել է այնպիսի գործողություններ, որոնք ակնհայտորեն դուրս են եկել իր լիազորությունների շրջանակից և էական վնաս են պատճառել քաղաքացիների իրավունքներին ու օրինական շահերին, ինչպես նաև անզգուշությամբ առաջացրել են ծանր հետևանքներ։
ՀՀ ոստիկանության ներքին զորքերի նախկին հրամանատարի նկատմամբ խափանման միջոց էր ընտրվել ստորագրությունը երկրից չհեռանալու մասին:
Լևոն Երանոսյանին մեղադրանք է առաջադրվել Քրեական օրենսգրքի 309 հոդվածների 1-ին և 2-րդ մասերով (պաշտոնեական լիազորություններն անցնելը):
Լևոն Երանոսյանը Հատուկ քննչական ծառայություն էր հրավիրվել 2018 թվականի ապրիլի 16-ին և 22-ին, համապատասխանաբար, Բաղրամյան պողոտայում և Արցախի փողոցի սկզբնամասում տեղի ունեցած բախումների ընթացքում հատուկ միջոցներ կիրառելու գործով:

Уголовное дело Левона Ераносяна передано судье Арутюну Манукяну
Уголовное дело обвиняемого в превышении должностных полномочий бывшего командующего Внутренними войсками Полиции РА, генерал-лейтенанта Левона Ераносяна передано судье общей юрисдикции Еревана Арутюну Манукяну.
Об этом «Арменпресс» стало известно из судебно-информационной системы «Datalex».
Левону Ераносяну предъявлено обвинение в том, что он с применением специальных средств умышленно совершил действия, выходящие за рамки его полномочий, которые нанесли существенный ущерб правам и законным интересам граждан, а также по неосторожности повлекли тяжелые последствия.
В отношении бывшего командующего Внутренними войсками полиции Армении избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде из страны.
Левону Ераносяну предъявлено обвинение по частям 1 и 2 статьи 309 (превышение должностных полномочий).
Левон Ераносян был приглашен в Специальную следственную службу по делу о применении спецсредств в ходе столкновений на проспекте Баграмяна и в начале улицы Арцаха 16 и 22 апреля 2018 года.