Հայփոստը թողարկել է «Հին աշխարհի ֆլորա և ֆաունա» թեմային նվիրված նամականիշ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Գիտությունների ազգային ակադեմիայի Երկրաբանական գիտությունների ինստիտուտի Երկրաբանական թանգարանի շենքում, «ՀայՓոստ» ՓԲԸ-ի կողմից մարվեց և շրջանառության մեջ դրվեց մեկ նամականիշ՝ նվիրված «Հին աշխարհի ֆլորա և ֆաունա» թեմային: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նամականիշն ունի 230 ՀՀ դրամ անվանական արժեք:
Այն տպագրված է Ֆրանսիայի «Cartor» տպագրատանը` 30 000 տպաքանակով: Նամականիշի դիզայնի հեղինակն է «ՀայՓոստ» ՓԲԸ-ի դիզայներ Դավիթ Դովլաթյանը:
Նամականիշի վրա պատկերված է նախապատմական Տրոգոնթերյան փիղ: Նամականիշի ձախ հատվածում ներկայացված է Տրոգոնթերյան փղի վերականգնված կմախքը, որը գտնվում է Երկրաբանական թանգարանում և հայտնաբերվել է 1927 թվականին Շիրակի մարզում: Կմախքի երկարությունը կազմում է 4,5 մետր, իսկ բարձրությունը` 3,5 մետր։ Տրոգոնթերյան փիղը ապրել է մոտավորապես 1.000.000 տարի առաջ։
Նամականիշի մարումն իրականացրեցին ՀՀ բնապահպանության նախարարի առաջին տեղակալ Իրինա Ղափլանյանը, ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների փոխնախարար Արմեն Արզումանյանը, «ՀայՓոստ» ընկերության Խորհրդի նախագահ Խուան Պաբլո Գեչիջյանը, ՀՀ Ֆիլատելիստների միության նախագահ Հովիկ Մուսայելյանը, ՀՀ ԳԱԱ Երկրաբանական գիտությունների ինստիտուտի տնօրեն Խաչատուր Մելիքսեթյանը:

HayPost issues postage stamp dedicated to theme “Flora and Fauna of the Ancient World”
YEREVAN, MARCH 27, ARMENPRESS. One postage stamp dedicated to the theme “Flora and Fauna of the Ancient World” has been cancelled and put into circulation today by HayPostCJSC in the premises of the Geological Museum after H. Karapetyan of the Institute of Geological Sciences of the National Academy of Sciences of Armenia, HayPost CJSC told Armenpress.
The postage stamp with the nominal value of 230 is printed in “Cartor” printing house in France with a print-run of 30 000 pcs. The author of the stamp’s design is the designer of HayPost CJSC David Dovlatyan.
The postage stamp depicts the prehistoric Mammuthus Trogontherii. The left part of the postage stamp depicts the restored skeleton of Mammuthus Trogontherii, kept in the Geological Museum and discovered in Shirak region in 1927. The length of the skeleton is 4,5 meters and the height is 3,5 meters. Mammuthus Trogontherii lived about 1.000.000 years ago.
The postage stamp was cancelled by First Deputy Minister of Nature Protection of Armenia Irina Khaplanyan, Deputy Minister of Transport, Communication and Information Technologies Armen Arzumanyan, Chairman of the Board of HayPost CJSC Juan Pablo Gechidjian, President of the Union of Philatelists of Armenia Hovik Musayelyan, Director of the Institute of Geological Sciences Khachatur Meliksetyan.