ՀՀ-ին դրամական աջակցության չափն էապես ավելանալու է. ԵՄ դեսպան
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Հայաստանին Եվրոպական Միության «Հովանոցային ֆոնդ»-ից տրվող գումարը 2019թ. էապես ավելանալու է: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին փետրվարի 26-ին տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ընթացքում հայտնեց Հայաստանում ԵՄ դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին:
«Անցյալ տարի առաջին անգամ «Հովանոցային ֆոնդ»-ից Հայաստանը ստացավ 10 միլիոն եվրո, և սա քաղաքական ազդակ է, որովհետև «Հովանոցային ֆոնդ»-ի անդամ լինելն ավելի կարևոր է, քան այդ ֆոնդից ստացված գումարի չափը: 2019-ին ևս ՀՀ-ի համար կլինի օժանդակության ավելացում՝ «Հովանոցային ֆոնդ»-ից: Սա նորից շատ կարևոր քաղաքական ազդակ է, որ ԵՄ-ն մեծապես բարձր է գնահատում ժողովրդավարական և այլ զարգացումների ընթացքը»,- ասաց Սվիտալսկին:
ԵՄ դեսպանը հույս հայտնեց, որ առաջիկա տարիներին Հայաստանի Հանրապետությունը կկարողանա ավելի շատ օգտվել ԵՄ աջակցության տրամադրումից:

Объем денежной помощи Армении будет существенно увеличен: посол ЕС
Предоставляемая Армении сумма из “Зонтичного фонда” ЕС в 2019 году существенно возрастет. Как сообщает «Арменпресс», такое мнение глава представительства ЕС в Армении, посол Петр Свитальский выразил на пресс-конференции 26 февраля.
«Впервые за прошедший год Армения получила 10 млн евро из “Зонтичного фонда”, и это является политическим стимулом, потому что членство в “Зонтичном фонде” более важно, чем сумма, полученная из этого фонда. В 2019 году помощь Армении со стороны “Зонтичного фонда” также будет увеличена. Это вновь очень важный политический знак того, что ЕС высоко ценит демократические и другие происходящие процессы», - сказал Свитальский.
Посол ЕС выразил надежду, что в ближайшие годы Республика Армения сможет извлечь больше пользы из помощи ЕС.