ՀՀ-ին դրամական աջակցության չափն էապես ավելանալու է. ԵՄ դեսպան
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Հայաստանին Եվրոպական Միության «Հովանոցային ֆոնդ»-ից տրվող գումարը 2019թ. էապես ավելանալու է: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին փետրվարի 26-ին տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ընթացքում հայտնեց Հայաստանում ԵՄ դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին:
«Անցյալ տարի առաջին անգամ «Հովանոցային ֆոնդ»-ից Հայաստանը ստացավ 10 միլիոն եվրո, և սա քաղաքական ազդակ է, որովհետև «Հովանոցային ֆոնդ»-ի անդամ լինելն ավելի կարևոր է, քան այդ ֆոնդից ստացված գումարի չափը: 2019-ին ևս ՀՀ-ի համար կլինի օժանդակության ավելացում՝ «Հովանոցային ֆոնդ»-ից: Սա նորից շատ կարևոր քաղաքական ազդակ է, որ ԵՄ-ն մեծապես բարձր է գնահատում ժողովրդավարական և այլ զարգացումների ընթացքը»,- ասաց Սվիտալսկին:
ԵՄ դեսպանը հույս հայտնեց, որ առաջիկա տարիներին Հայաստանի Հանրապետությունը կկարողանա ավելի շատ օգտվել ԵՄ աջակցության տրամադրումից:

Monetary assistance provided to Armenia will greatly increase, says EU Ambassador
YEREVAN, FEBRUARY 26, ARMENPRESS. The money provided by the EU to Armenia will greatly increase in 2019, AmbassadorPiotr Świtalski, Head of the EU Delegation to Armenia, said during a press conference today, reports Armenpress.
“Last year for the first time Armenia received 10 million Euros from the Umbrella Fund, and this is a political signal because being a member of the Umbrella Fund is more important rather than the amount of money received from the Fund. There will be an increase in assistance for Armenia from the Umbrella Fund in 2019 as well. This is again a very important political signal that the EU highly values the process of democratic and other developments”, he said.
The EU Ambassador expressed hope that Armenia will be able to use a lot from the EU assistance in coming years.