Հակակոռուպցիոն կենտրոնն առաջարկում է վերանայել Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի անդամների ընտրության կարգը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ» հակակոռուպցիոն կենտրոնը կոռուպցիայի դեմ արդյունավետ պայքար ծավալելու և հաջողություններ ամրագրելու նպատակով առաջարկներ է ներկայացրել Հայաստանի Հանրապետության Ազգային Ժողովին և Կառավարությանը:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, «Հակակոռուպցիոն օրակարգ Հայաստանի համար» թեմայով քննարկման ժամանակ «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ» հակակոռուպցիոն կենտրոնի ծրագրի ղեկավար Վարուժան Հոկտանյանը նշեց, որ կոռուպցիայի դեմ պայքարը պետք է լինի համակարգային և ընդգրկի բոլոր ոլորտները, սակայն, որպեսզի պայքարը լինի արդյունավետ շատ կարևոր է նախաձեռնել կոռուպցիոն ռիսկերի ուսումնասիրություններ և վեր հանված ռիսկերի ուղղությամբ նախատեսել կանխարգելման միջոցառումներ պետական կառավարում իրականացնող բոլոր մարմիններում:
«Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի ծրագրի ղեկավարն առաջարկում է հնարավորինս շտապ վերանայել Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողի անդամների ընտրության կարգը:
« Հանձնաժողովի անդամների ընտրությունը պետք է վերապահվի համաժողովրդական ընտրությամբ ձևավորված Ազգային ժողովի պատգամավորներին»,- ասաց Հոկտանյանը:
Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնը նաև առաջարկում է ընդլայնել պաշտոնատար անձանց գույքի, եկամուտների և շահերի հայտարարագրերի` հրապարակման ենթակա տվյալների ցանկը:

Transparency International recommends immediate revision of election procedure of Corruption Prevention Center members
YEREVAN, JANUARY 25, ARMENPRESS. Transparency International Anti-Corruption Center has submitted recommendations to the Parliament of Armenia and the Government with the purpose of carrying out effective combat against corruption and having successes.
Transparency International Anti-Corruption Center project leader Varuzhan Hoktanyan said at a discussion entitled “Anti-Corruption Agenda for Armenia” that combating corruption should be systematic and should encompass all sectors, however in order to make it effective it is required to initiate studies of corruption risks and envisage preventive actions in all public administration bodies.
He also recommended immediate revision of the election of members of the Corruption Prevention Commission.
“The election of the commission’s members must be reserved for the lawmakers of the National Assembly that was formed through a nationwide election,” he said.
He also argues that the list of assets subject to public disclosure in asset declarations of officials should be expanded.
Transparency International Anti-Corruption Center is the accredited National Chapter of Transparency International in Armenia.