ԱԱԾ-ն գրանցել է պետական կառույցների կայքերի ուղղությամբ հաքերային հարձակման փորձերի աննախադեպ աճ
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի պետական կառույցների կայքերի ուղղությամբ 2018-ի 11 ամիսների ընթացքում հաքերային հարձակման 3 միլիոն փորձ է կատարվել, ինչն աննախադեպ ցուցանիշ է: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Ազգային անվտանգության ծառայության գիտաուսումնական կենտրոնի պետ գնդապետ Արմեն Քինակցյանը:
«Խոսքը վերաբերում է պետական կառույցների կայքերի վրա հարձակումների փորձերին, որոնք գտնվում են ԱԱԾ-ի վերահսկողության տակ: Այդ հարձակումները որևէ նպատակի չեն հասել»,- ասաց Քինակցյանը:
Նրա խոսքով՝ մեծամասամբ հարձակման փորձ է կատարվել Ադրբեջանից և Թուրքիայից:
«Հարձակումները կարող են, օրինակ, Ադրբեջանից չլինել, սակայն նրանք կարող են այլ երկրներում հաքերային խմբեր վարձել»,- հավելեց նա:
Ըստ Քինակցյանի՝ հաքերային հարձակումներն այսօր հնարավորություն են տալիս ընդհուպ ֆիզիկական վնաս հասցնել մարդուն:

NSS records unprecedented increase in hacker attack attempts on websites of Armenia’s state structures
YEREVAN, DECEMBER 15, ARMENPRESS. 3 million hacker attack attempts were made on the websites of Armenia’s state structures during January-November 2018, Colonel Armen Kinaktsyan, head of the scientific-educational center of the National Security Service, said during the meeting with reporters, reports Armenpress.
“The talk is about the hacker attack attempts on the websites of state structures which are under the NSS control. But these attacks resulted in failure”, he said.
The NSS official said most of the hacker attacks were made from Azerbaijan and Turkey.
“The hacker attacks, for instance, could not be from Azerbaijan, but they can hire hackers in other countries”, he added.