ԱԱԾ տվյալներով՝ 1993 թ-ից սկսած Ադրբեջանի պատվերով ՀՀ-ում գործունեություն իրականացրած երկու տասնյակից ավելի մարդ է դատապարտվել
ԱԱԾ տվյալներով՝ 1993 թ-ից սկսած Ադրբեջանի պատվերով ՀՀ-ում գործունեություն իրականացրած երկու տասնյակից  ավելի մարդ է դատապարտվել
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում 1993 թվականից մինչև հիմա դատապարտվել է ադրբեջանական հատուկ ծառայությունների կողմից հավաքագրված ու նրանց պատերով Հայաստանում աշխատանք իրականացրած երկու տասնյակից ավելի մարդ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին լրատվամիջոցների համար նախատեսված սեմինարի ընթացքում նշեց ԱԱԾ մայոր Տիգրան Դավիթավյանը:
«Այդ մարդիկ աշխատել են Ադրբեջանի օգտին, ռազմական ու գիտատեխնիկական ոլորտներին վերաբերող տեղեկություններ են հավաքել, դիվերսիաներ ու մահափորձեր են ծրագրել»,- ասաց Տիգրան Դավիթավյանը:
ԱԱԾ գիտաուսումնական կենտրոնի ղեկավար Արմեն Քինակցյանն էլ ավելացրեց, թե իրենք աշխատում են այն կանխավարկածով, որ հավաքագրվածներն ավելի շատ են, ու իրենք շարունակում են մշտապես փնտրել այդ մարդկանց:
«Հավաքագրվածների մի մասն էլ ժամանակին հայտնում է ադրբեջանական կողմի հետ ունեցած կապի, գործակցության մասին ու ազատվում է պատասխանատվությունից»,-ասաց Արմեն Քինակցյանը: Մասնագետներն ավելացրեցին, որ նրանք աշխատում են հայկական կողմից հետ, դա ընդունված տարբերակ է:

Over two dozen people convicted since 1993 for carrying out activities in Armenia by the order of Azerbaijan – NSS
YEREVAN, DECEMBER 15, ARMENPRESS. More than two dozen people, who have been recruited by the Azerbaijani special services and carried out activities in Armenia by their order, have been convicted in Armenia since 1993 up to now, National Security Service Mayor Tigran Davitavyan said during a seminar for the media outlets, reports Armenpress.
“These people have worked in favor of Azerbaijan, collected information relating to military and scientific-technical fields and planned sabotage and murder attempts”, he said.
Head of the NSS scientific-educational center Armen Kinaktsyan added that they work with the presumption that these persons are much more, and they continue the search operations.
“Some of these people announce on time about communication, collaboration with the Azerbaijani side and are released from responsibility”, he said.