Թոմ Քաթինան նշանակվել է «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիրները հայտարարեցին ամերիկացի բժիշկ, կաթոլիկ միսիոներ Թոմ Քաթինայի՝ նախաձեռնության նախագահ դառնալու մասին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին IDeA հիմնադրամի հանրային կապերի բաժնից, նշանակման մասին ազդարարվել է Բեռլինում անցկացվող Aurora Dialogues քննարկումների ընթացքում։ Քաթինայի գործունեության շրջանակը ներառում է ոլորտի կարեւորագույն ներկայացուցիչների ներգրավումը, աշխատանքն աշխարհասփյուռ գործընկերների հետ, «Ավրորայի» կրթական եւ հանրային իրազեկման նախագծերի ղեկավարումը՝ ներառյալ միջազգային ճանաչում ունեցող «Ավրորա» մրցանակը։ «Ավրորան» ստեղծվել է երեք տարի առաջ եւ այդ ժամանակից ի վեր մեծ ազդեցություն ունեցել տեղահանված անձանց, հակամարտության գոտիներում գտնվող երեխաների, փախստականների, միգրանտների եւ այլ խոցելի իրավիճակներում հայտնված քաղաքացիների կյանքում։ 2016թ.-ից «Ավրորա» մրցանակը շուրջ 3.3միլիոն դոլար է շնորհել մերօրյա հերոսներին` մարդասիրական օգնության 11 ոլորտներում աջակցել 23 նախագծերի իրականացմանն՝ ամբողջ աշխարհում։ Այս տարի «Ավրորա» մրցանակն օգնել է ավելի քան 375,000 ռոհինջա փախստականների։ Մինչ օրս «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը երախտագիտության եւ այլ կրթաթոշակներ է հատկացրել հակամարտության գոտիներից 62 ուսանողի, ինչը նրանց թույլ է տվել կրթություն ստանալ Միավորված աշխարհի քոլեջների (UWC) միջազգային ցանցում եւ Հայաստանի ամերիկյան համալսարանում։
2017թ․ մայիսին բժիշկ Քաթինան «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր հռչակվեց՝ Նուբա լեռներում իր անձնուրաց աշխատանքի համար։ 2008թ․-ից լինելով մշտական ներկայություն ունեցող միակ վիրաբույժը «Գթության մայր» հիվանդանոցում, որի համահիմնադիրն է: Նա սպասարկել է ավելի քան կես միլիոն մարդկանց՝ բուժօգնություն տրամադրելով թե՛ տարատեսակ առողջական խնդիրներ ունեցող հիվանդներին, թե՛ պատերազմի վիրավորներին։ Վերջին տասը տարիներին Քաթինան բնակվում է Սուդանի պատերազմական գոտում, որտեղ մարդասիրական օգնությունն արգելված է։ Տեղացիների շրջանում նա հայտնի է որպես «բժիշկ Թոմ»։ Թոմ Քաթինան գործունեությունն այժմ շարունակելու է իբրեւ նույն հիվանդանոցի բժշկական գծով տնօրեն՝ աշխատելով բժիշկների անձնակազմի հետ, որոնց ֆինանսավորում է Կաթոլիկ բուժառաքելության խորհուրդը՝ Աֆրիկյան առաքելությունների առողջապահական հիմնադրամի հետ համագործակցությամբ։ «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության կազմում ստանձնած նոր պարտականություններին զուգահեռ՝ Քաթինան շարունակելու է մնալ եւ աշխատել Նուբա լեռներում։
«Մենք շատ ուրախ ենք ողջունել նախաձեռնության առաջին նախագահին։ Թոմ Քաթինան իրապես մարմնավորում է «Ավրորայի» ոգին, որն առաջ մղելու շարժիչ ուժը կլինի՝ օգնելով հասցնել մեր մարդասիրական առաքելությունը դրա կարիքն ունեցողներին եւ երախտագիտություն հայտնել նրանց, ովքեր դրական փոփոխություն են բերում։ Հաճելի է, որ 2017թ․ «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիրն այս կազմակերպության առաջին նախագահն է», - ասված է «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիրների համատեղ հայտարարությունում։
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության նորանշանակ նախագահ բժիշկ Թոմ Քաթինան ասաց․ «Ինձ համար մեծ պատիվ է գլխավորել «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը։ Ես երախտապարտ եմ այն ազդեցության համար, որ «Ավրորա» մրցանակն ունեցավ իմ կյանքում, ինչպես նաեւ «Գթության մայր» հիվանդանոցին տրամադրված ֆինանսական աջակցության համար․ այն Սուդանում օգնեց փոխակերպել Նուբայի ժողովրդի կյանքը։ Ես հավատում եմ այսօրվա կարեւորագույն մարտահրավերներին ուղղված մարդասիրության պարզ, բայց հզոր ուժին եւ իմ նոր դերում հավատարիմ կմնամ «Երախտագիտությունն՝ ի գործ» գաղափարին՝ սատարելով «Ավրորային» օգնության ձեռք մեկնել նրանց, ովքեր կարիք ունեն սեփական ապագան ստեղծելու»։
2015թ․ Time ամսագիրը Քաթինային ճանաչել է աշխարհի «100 ամենաազդեցիկ մարդկանցից» մեկը։ Նրան պատվավոր դոկտորի կոչում են շնորհել ԱՄՆ Բրաունի եւ Երեւանի պետական բժշկական համալսարանները։ Նախկինում ռազմական վիրաբույժ է եղել ԱՄՆ ռազմաօդային ուժերում։
«Ավրորայի» ղեկավար թիմում եւս մեկ փոփոխություն է տեղի ունեցել․ նախաձեռնության գործառնությունների գծով տնօրեն է նշանակվել Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի նախկին տնօրեն Հայկ Դեմոյանը, որը 2011-2015թթ. եղել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի քարտուղարը։ Հայկ Դեմոյանը հեղինակ է հայերեն, ռուսերեն, անգլերեն եւ ֆրանսերեն լեզուներով լույս տեսած բազմաթիվ մենագրությունների եւ գիտական հոդվածների։
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը, որն ստեղծվել է Հայոց ցեղասպանությունը վերապրողների անունից՝ ի երախտագիտություն նրանց փրկողների, ձգտում է հնարավորություն տալ մերօրյա հերոսներին՝ կյանք եւ հույս պարգեւել նրանց, որոնք մարդասիրական աջակցության խիստ կարիք ունեն ողջ աշխարհում, այսպիսով՝ շարունակել մարդասիրության շղթան աշխարհով մեկ: «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը գործով արտահայտված երախտագիտություն է: Այն նպատակ ունի ութ տարի շարունակ (2015-2023թթ.՝ ի հիշատակ ութ տարի տեւած Հայոց ցեղասպանության՝1915-1923թթ.) աջակցել մարդկանց, ովքեր վտանգելով իրենց կյանքը` կնպաստեն այնպիսի համաշխարհային նախագծերի իրագործմանը, որոնք կբարելավեն առավել կարիքավոր եւ աղքատ մարդկանց կյանքը: Սա իրագործվում է նախաձեռնության տարբեր ծրագրերի օգնությամբ՝ «Ավրորա» մրցանակ, Aurora Dialogues քննարկումների շարք, «Ավրորա» մարդասիրության ցուցիչ, Երախտագիտության նախագծեր եւ 100 LIVES ծրագիր: «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունըՎարդան Գրեգորյանի, Նուբար Աֆեյանի եւ Ռուբեն Վարդանյանիմարդասիրական ձեռնարկումն է, որոնց արդեն միացել են ավելի քան 440 նոր աջակիցներ եւ գործընկերներ: Նախաձեռնությունն իր շուրջ է հրավիրում բոլորին, ովքեր ողջունում են նվիրվածությունը մեր համընդհանուր մարդկայնությանը:
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը ներկայացված է երեք կազմակերպությունների կողմից՝ Aurora Humanitarian Initiative հիմնադրամ (Նյու Յորք, ԱՄՆ), 100 Lives հիմնադրամ (Ժնեւ, Շվեյցարիա) եւIDeA հիմնադրամ(Երեւան Հայաստան):

Surgeon and Missionary Dr. Tom Catena appointed Chair of Aurora Humanitarian Initiative
YEREVAN, DECEMBER 12, ARMENPRESS. The Co-Founders of the Aurora Humanitarian Initiative have announced Dr. Tom Catena, an American physician and Catholic missionary from Amsterdam, New York has joined the organization as Chair, IDeA Foundation told Armenpress.
The appointment was announced during the Aurora Dialogues in Berlin. Dr. Catena joins the organization during a period of significant growth and will be responsible for engaging key humanitarian stakeholders, working with global partners and overseeing Aurora’s educational and outreach projects, including the internationally recognized, Aurora Prize. Aurora was established three years ago, and has impacted the lives of displaced individuals, children in conflict zones, refugees, migrants and vulnerable citizens around the world. Since 2016, the Aurora Prize has awarded over $3.3 million to unsung heroes and has supported 23 projects in 11 areas of humanitarian assistance globally. This year, the Aurora Prize supported over 375,000 Rohingya refugees. A further 62 students from conflict areas have been recipients of the Aurora Gratitude Scholarships program to study at United World Colleges around the world and the American University of Armenia.
In May 2017, Dr. Catena was named as the Aurora Prize Laureate for his courageous work in the Nuba Mountains. Since 2008, he has served more than half a million people as the sole surgeon at the Mother of Mercy Hospital, an institution he has been dedicated to since. He has been based in Sudan’s war-ravaged territory for the last decade where humanitarian aid is restricted. Known as “Dr Tom” by locals, he provides treatment for people suffering ailments and war wounds. He will continue his role as Medical Director at the hospital working with a team of doctors, sourced by the Catholic Medical Mission Board in cooperation with the African Mission Healthcare Foundation, to work in the Nuba Mountains in parallel with his new responsibilities with the Aurora Humanitarian Initiative.
According to a joint statement from the Co-Founders of the Aurora Humanitarian Initiative: “We are delighted to welcome the first Chair of the organization. Dr. Tom Catena truly embodies the spirit of Aurora and will be a driving force in taking our global vision forward by helping to empower individuals to embrace our shared humanity and express gratitude to those making an impact. It is gratifying that the 2017 Aurora Prize Laureate is also the first chair of this organization.”
Dr. Tom Catena, the new Chair of the Aurora Humanitarian Initiative said: “It is a true honour to chair the Aurora Humanitarian Initiative – I am grateful for the impact of the Aurora Prize on my life and the financial support provided to the Mother of Mercy Hospital that has helped transform the lives of the Nuba people in Sudan. I believe in the simple yet powerful force of humanity in addressing today’s critical humanitarian challenges and will remain committed to elevating the Gratitude in Action philosophy in my new role by supporting Aurora’s work empowering those in desperate need to create their own futures.”
In 2015, Dr. Catena was recognized by Time Magazine as one of its ‘100 Most Influential People’ in the world. He has been recognized with Honorary Doctorates from Brown University and Yerevan State Medical University. He also formerly served as a flight surgeon with the US Navy.
As part of the leadership team changes at Aurora, the Executive Board has also appointed Dr. Hayk Demoyan, former Director of the Armenian Genocide Museum-Institute as the Chief Operating Officer of the Initiative. He started this position on 19 November 2018. Dr. Hayk Demoyan is author of numerous monographs and academic articles published in Armenian, Russian, English and French. From 2011 to 2015 he was appointed as a Secretary of the State Commission for Commemoration of the Armenian Genocide centennial.
Founded on behalf of the survivors of the Armenian Genocide and in gratitude to their saviors, the Aurora Humanitarian Initiative seeks to empower modern-day saviors to offer life and hope to those in urgent need of basic humanitarian aid anywhere in the world and thus continue the cycle of giving internationally. The Aurora Humanitarian Initiative is Gratitude in Action. It is an eight-year commitment (2015 to 2023, in remembrance of the eight years of the Armenian Genocide 1915-1923) to support people and promote global projects that tackle the needs of the most helpless and destitute and do so at great risk. This is achieved through the Initiative’s various programs: The Aurora Prize for Awakening Humanity, the Aurora Dialogues, the Aurora Humanitarian Index, the Gratitude Projects and the 100 LIVES Initiative. The Aurora Humanitarian Initiative is the vision of philanthropists Vartan Gregorian, Noubar Afeyan and Ruben Vardanyan who have been joined by more than 440 new supporters and partners. The Initiative welcomes all who embrace a commitment to our shared humanity.
The Aurora Humanitarian Initiative is represented by three organizations – Aurora Humanitarian Initiative Foundation, Inc. (New York, USA), the 100 Lives Foundation (Geneva, Switzerland) and the IDeA Foundation (Yerevan, Armenia).