Ֆրանսիայի իրավապահների կողմից հետախուզվող «օրենքով գող» Մերաբ Քալաշովը բերման է ենթարկվել ՀՀ ոստիկանության բաժին
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ոստիկանության քրեական հետախուզության գլխավոր վարչության ծառայողները նոյեմբերի 6-ին Նուբարաշենից ոստիկանություն բերման են ենթարկել նախկինում դատապարտված, քաղաքացիություն չունեցող, Ֆրանսիայի իրավապահների կողմից հետախուզման մեջ գտնվող 1975 թվականին ծնված «օրենքով գող» Մերաբ Քալաշովին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ոստիկանության հասարակայնության հետ կապի և լրատվության վարչությունից, նա Ֆրանսիայի Հանրապետության իրավապահների կողմից 2015 թվականից հետախուզվում էր Ֆրանսիայի քրեական օրենսգրքի մի շարք հոդվածներով (չարագործների խմբավորման համար հանցագործություն նախապատրաստելը, կազմակերպված խմբավորման կողմից գողացված իրերը թաքցնելը, փողերի լվացում): Խափանման միջոցը` կալանք: Նրա հայտնաբերման մասին նյութերը հայտնվել են ՀՀ գլխավոր դատախազություն և Ինտերպոլի Ազգային կենտրոնական բյուրո:

Stateless ‘thief-in-law’ wanted by France arrested in Yerevan
YEREVAN, NOVEMBER 8, ARMENPRESS. A 43-year-old stateless ‘thief-in-law’ wanted by France has been arrested in Yerevan on November 6 by officers of the general department of criminal intelligence of Armenian police.
Merab Kalashov is wanted by French law enforcement agencies since 2015 for conspiracy to commit a crime, money laundering and organized crime activities. The man does not have citizenship of any country.
Police has contacted the Armenian general prosecution and Interpol on his arrest.
“Thief-in-law” is a specifically granted formal status of aprofessional criminal who enjoys an elite position within theorganized crime environment and employs informal authority over its lower-status members.Criminals are “crowned” as thieves-in-law by senior members of the organized crime syndicates for many years of contributions to the criminal business or long record behind bars.