Համապատասխան արձագանք ստանալուն պես կկազմակերպվի 16-ամյա Ումութ Ալի Օզմենի վերադարձը Թուրքիա. ՀՀ ԱԳՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի պետական սահմանի ապօրինի հատման փաստով Թուրքիայի քաղաքացու նկատմամբ հարուցված քրեական գործը Հայաստանի Հանրապետության պատկան մարմինների կողմից կարճվել է՝ ելնելով մարդասիրական նկատառումներից: Այս մասին հայտնել են ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, ի պատասխան «Արմենպրես»-ի այն հարցի, որ արդյո՞ք կա տեղեկություն 2018 թվականի հուլիսի 24-ին հայ-թուրքական սահմանը հատած 16-ամյա Ումութ Ալի Օզմենին ազատ արձակելու մասին: Տղայի հայրը՝ Մուստաֆան, լրատվամիջոցներից մեկին տված հարցազրույցում նշել էր, որ Հայաստանում է և տեղեկացրել է, որ իր որդին ազատ է արձակվելու:
«Մեր կողմից վերոհիշյալի վերաբերյալ դիվանագիտական խողովակներով տեղեկացվել է թուրքական կողմին։ Համապատասխան արձագանք ստանալուն պես կկազմակերպվի Ումութ Ալի Օզմենի վերադարձը Թուրքիա»,- ասված է ԱԳՆ-ի պատասխանում:

При получении соответствующего ответа будет организовано возвращение 16-летнего Умута Али Озмена в Турцию: МИД Армении
![При получении соответствующего ответа будет организовано возвращение 16-летнего Умута Али Озмена в Турцию: МИД Армении](http://armenpress.am/resized/480/static/news/b/2018/09/948567.jpg)
Уголовное дело в отношении незаконно пересекшего государственную границу Армении гражданина Турции прекращено, исходя из гуманинистичныхсоображений. Об этом сообщили в Департаменте информации и общественной дипломатии МИД Армении в ответ на вопрос Арменпресс о том, есть ли информация о 16-летнем Умуте Али Озмене, который 24 июля 2018 года пересек армяно-турецкую границу.
Отец юноши в одном интервью отметил, что находится в Армении, и добавил, что его сын скоро будет освобожден.
“О вышесказанном мы дипломатическими каналами сообщили турецкой стороне. Как только получим соответствующий ответ, будет организовано возвращение Умута Али Озмена в Турцию”, - говорится в ответе МИД.