«Եվրասիական շաբաթ» համաժողովին նախատեսվում է ԵԱՏՄ-ից մոտ 2500 և երրորդ երկրներից շուրջ 250 ընկերության մասնակցություն
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ, ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության և Բիզնես Արմենիա հիմնադրամի աջակցությամբ, 2018թ. հոկտեմբերի 22-24-ը Հայաստանում կանցկացվի «Եվրասիական շաբաթ» միջազգային ցուցահանդեսային համաժողովը։ «Եվրասիական շաբաթը» ԵԱՏՄ խոշորագույն ամենամյա գործարար միջոցառումն է։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին «Բիզնես Արմենիա»-ի հանրային կապերի բաժնից, այն ուղղված է ԵԱՏՄ գործարարների միջև արդյունավետ կապերի զարգացմանը, երրորդ երկրների հետ առևտրային հարաբերությունների խթանմանը։
Այս տարի գործարար համաժողովին նախատեսվում է ԵԱՏՄ-ից մոտ 2500 և երրորդ երկրներից շուրջ 250 ընկերությունների մասնակցություն։ «Եվրասիական շաբաթի» շրջանակում տեղի կունենա նաև ցուցահանդես, որի ընթացքում Հայաստանի, Ռուսաստանի, Ղազախստանի, Բելառուսի, Ղրղզստանի ընկերությունները կներկայացնեն իրենց արտադրանքն ու ծառայությունները։ Յուրաքանչյուր երկրից միջազգային էքսպոյին կմասնակցի 30 ընկերություն՝ սննդարդյունաբերության, դեղագործության,թեթև արդյունաբերության,շինանյութերի արտադրության, ՏՏ և ճշգրիտ ճարտարագիտության, ոսկեգործության ոլորտներից։
«ԵԱՏՄ անդամ երկրների տնտեսվարողների համար «Եվրասիական շաբաթը» լավ հնարավորություն է նոր գործնական կապեր հաստատելու, արտահանման և ներդրումների գործարքներ կնքելու համար»,- նշել է Բիզնես Արմենիայի Գործարարների աջակցության խմբի ղեկավար Հայկ Միրզոյանը։
«Տեղի են ունենալու նաև B2B հանդիպումներ, որի համար անհրաժեշտ է պաշտոնական կայքում գրանցվել, ընտրել ընկերություններին և նշանակել հանդիպումներ»,- նշել է Բիզնես Արմենիայի Արտահանման աջակցության կառավարիչ Անահիտ Մկրտչյանը։
Ցուցահանդեսի հայտերի ընդունման վերջնաժամկետը սեպտեմբերի 20-ն է։ Հայաստանյան ընկերությունների հայտերի հավաքագրումը կատարում է Բիզնես Արմենիան, մասնակցությունը հաստատում է ԵԱՏՀ ստեղծած կազմկոմիտեն։

«Евразийская неделя»: в Армению съедутся представители 2500 компаний из ЕАЭС и 250 - из разных стран
Армения примет у себя в гостях представителей порядка 2500 компаний из государств-членов ЕАЭС и еще 250 – из других стран. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает пресс-служба фонда "Бизнес-Армения".
Международный выставочный форум "Евразийская неделя" – уникальная возможность дляпредпринимателей установить новые деловые контакты, атакже заключить сделки поэкспорту иимпорту. Об этом вовторник сообщил журналистам руководитель группы поддержки предпринимателей "Бизнес Армения" Айк Мирзоян.
Мирзоян отметил, что вэтом году форум состоится 22-24 октября вАрмении. Он будет организован приподдержке Минэкономразвития республики ифонда "Бизнес-Армения".
По прогнозу организаторов, вбизнес-форуме примут участие около2500 компаний изстран-членов ЕАЭС иеще 250 – издругих государств, ноиз каких конкретно, наданный момент пока неизвестно.
Сообщается также, что 35 компаний Армении уже направили заявки научастие вмероприятии.
"Для участия ввыставке необходимо зарегистрироваться нанашем сайте. Здесь компании могут выбрать партнеров побизнесу изаранее назначить сними встречи",— сказала управляющая группы поддержки предпринимателей "Бизнес Армения" Анаит Мкртчян.
У форума "Евразийская неделя" будет четкая отраслевая направленность – переработка сельхозпродукции, пищевая промышленность, органическое сельское хозяйство, фармацевтика, легкая промышленность, производство стройматериалов сиспользованием инновационных технологий, информационные технологии иточная инженерия, ювелирное дело.
Предстоящий вАрмении форум – уже третий посчету, первые два прошли вРоссии (2016 г.) иКазахстане (2017 г.).
Представляя результаты участия Армении впредыдущих форумах, Мирзоян сообщил, что после первого форума вРоссии армянские компании заключили контракты наобщую сумму 250 млн драмов всфере точной инженерии, апо итогам казахстанского мероприятия – всфере фармацевтики. Фармацевтические компании сейчас реализуют эти заказы, иуже намечена регистрация лекарственных препаратов армянского производства нарынке Казахстана.
Выставочный форум "Евразийская неделя" проводится ежегодно, поинициативе Евразийской экономической комиссии.