ՊՆ-ի համար 10 կազմակերպություններ 10 միլիարդ դրամի մատակարարումները խախտումներով են իրականացրել. ԱԱԾ
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետի՝ կոռուպցիայի դեմ պայքարի գծով օգնականի կողմից հայտնած տվյալների և տրամադրված փաստաթղթային հիմքերի հիման վրա Ազգային անվտանգության ծառայության (ԱԱԾ) ռազմական հակահետախուզության գլխավոր վարչությունում նախապատրաստված նյութերով ԱԱԾ քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի հատկանիշներով (առանձնապես խոշոր չափերով յուրացում): Այդ մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԱԱԾ լրատվական բաժնից:
Քրեական գործով պարզված նախնական տվյալների համաձայն՝ Հայաստանի Հանրապետությունում գործող շուրջ 10 առևտրային ընկերություններ 2009-2017 թվականների ընթացքում ՀՀ պաշտպանության նախարարության հետ կնքված պայմանագրերով հանձն են առել բանակի կարիքների համար մատակարարել ավելի քան տաս միլիարդ ՀՀ դրամ արժեքով տարատեսակ ապրանքներ և սպառազինություն, սակայն պայմանագրային ժամկետներն էականորեն խախտելով, առանց հիմնավոր պատճառների, մատակարարումներն առ այսօր չեն իրականացրել, կամ մատակարարել են պայմանագրերում նախատեսվածից իրականում ցածր արժեք ունեցող, անորակ ապրանքներ:
«Նախաքննության ընթացքում ՀՀ պաշտպանության նախարարության հետ համատեղ ստուգվելու են առևտրային ընկերություններին փոխանցված գումարների տնօրինման, արդեն իսկ մատակարարված ապրանքների ընդունման և գործի համար էական նշանակություն ունեցող մյուս հանգամանքները: Պետությանը պատճառված վնասի ճշգրիտ չափը հաշվարկելու համար նշանակվելու են համապատասխան ստուգումներ և փորձաքննություններ, պարզաբանվելու են անօրինական գործարքներին մասնակցած անձինք և նրանց արարքներին տրվելու է քրեաիրավական գնահատական։
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի հետ ակտիվ համագործակցությունը կրելու է շարունակական բնույթ»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:

Поставки для МО РА на 10 млрддрамов 10 организаций совершили с нарушениями — СНБ
На основании данных и документов, предоставленных помощником премьер-министра по борьбе с коррупцией, в Главном управлении военной контрразведки СНБ РА возбуждено уголовное дело по признакам п.1 ч.3 ст. 179 УК РА (хищение в особо крупных размерах).
Об этом Арменпресс сообщили в пресс-службе СНБ.
Согласно уточненным данным, 10 организаций, действующих в Армении, в течение 2009-2017гг. по контракту с Минобороны предоставили для нужд армии различных товаров и боеприпасов на сумму более 10млрддрамов. Однако при этом имели место серьезные нарушения сроков поставок без обоснованных причин. Поставки не выполнены по сей день, или же поставлены некачественные товары по цене ниже предусмотренной по контракту.
«В ходе следствия совместно с МО РА будут проверены все выплаты торговым компаниям, все обстоятельства приема уже поставленных товаров и другие обстоятельства, имеющие существенное значение для дела. Для подсчета точной цифры причиненного государству ущерба будут проведены соответствующие проверки и экспертизы, выявлены фигуранты незаконных сделок, действиям которых будут даны соответствующие уголовно-правовые оценки.
Активное сотрудничество с аппаратом премьера будет носить регулярный характер», - говорится в сообщении.