Խաչատուրովին կալանավորելու միջնորդության քննության հարցով դատական նիստն ընդմիջվել է
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի Շենգավիթի նստավայրում ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովին կալանավորելու միջնորդության քննության հարցով դատական նիստն ընդմիջվել է: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին լրագրողներն ասաց Խաչատուրովի պաշտպան Միհրան Պողոսյանը:
«Դատական նիստն ընդմիջվել է պաշտպանության իրավունքն ապահովելու և առաջադրված մեղադրանքներին ծանոթանալուն բավարար ժամանակ տրամադրելու նպատակով»,- հայտնել է փաստաբանը:
Նա նշել է, որ մինչ այս պահն իր պաշտպանյալին պարզաբանում չի ներկայացվել մեղադրանքի բնույթի ու հիմքի մասին:
Միհրան Պողոսյանը տեղեկացրել է, որ այսօր արդեն երկու դատական նիստ է տեղի ունեցել: Առաջին նիստը գումարվել է 11:30-ին, այդ նիստի մասին իր պաշտպանյալ Խաչատուրովը տեղեկացված չի եղել: «Իմ կողմից ծանուցվելուց հետո միայն՝ 15:00-ին Խաչատուրովը ներկայացել է դատարան»,- հայտնել է փաստաբանը:
Նա տեղեկացրել է նաև, որ ընդմիջված դատական նիստը կշարունակվի այսօր՝ հուլիսի 27-ին 18:00-ից հետո:
ՀՔԾ-ն քննիչի կողմից հուլիսի 27-ին միջնորդություն է ներկայացվել Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարան` ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու համար: Դատարան ժամանած Խաչատուրովը հայտնել է, որ չի ընդունում իր դեմ ներկայացրած մեղադրանքները: Յուրի Խաչատուրովը 2008 թվականի մարտի 1-ին զբաղեցնում էր ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալի պաշտոնը:
Այս պահին Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի Շենգավիթի նստավայրում քննվում է նաև ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին կալանավորելու նախաքննական մարմնի միջնորդությունը:
Քոչարյանին ու Խաչատուրովին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-ին հոդվածի 1-ին մասով այն բանի համար, որ նա այլ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ տապալել է Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական կարգը:

В судебном заседании, расследующем ходатайство об аресте Хачатурова, объявлен перерыв
В судебном заседании, расследующем ходатайство об аресте Хачатурова, проходящем в суде первой инстанции Шенгавитского района Еревана, объявлен перерыв. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает адвокат Юрия Хачаттурова Мигран Погосян.
«В судебном заседании, расследующем ходатайство об аресте Хачатурова, объявлен перерыв, с целью обеспечить право защиты на ознакомление с материалами обвинения»,- сказал адвокат.
По его словам, в данный момент его подзащитному не представили пояснений по поводу сути и оснований обвинения.
Как сказал адвокат Юрия Хачаттурова Мигран Погосян, сегодня состоялось уже 2 судебных заседания, и его подзащитный был оповещен лишь к началу второго – к 15:00, в первом же заседании – к 11:30, Хачатуров не участвовал.
По его совам, заседание отложено до 18:00.
Как сообщалось ранее, судебное заседание по делу второго президентаАрмении Роберта Кочаряна, проходящее в суде первой инстанции Шенгавитского района Еревана, возобновилось. ОСС СК Армении выдвинула против него обвинение и обратилась в суд с ходатайством о применении меры пресечения в виде ареста. Как передает корреспондент «Арменпресс», участие Роберта Кочаряна обеспечено: он явился на судебное заседание с заднего хода здания суда.
Судебное заседание по делу второго президентаАрмении Роберта Кочаряна, проходящее в суде первой инстанции Шенгавитского района Еревана 26-го июля, было отложено до 11:00 27-го июля. Как передает «Арменпресс», решение о его аресте принято не было, заседание было отложено с тем, чтобы обвиняемого смогли оповестить должным образом о сроке судебного заседания. Как сказали его адвокаты, Роберт Кочарян на заседание суда явится.
Как сообщалось ранее, в суде первой инстанции Шенгавитского района Еревана проходит судебное заседание по делу второго президентаАрмении Роберта Кочаряна.
РПА выразило глубокую озабоченность в связи с уголовным делом, возбужденным против Роберта Кочаряна и ходатайством о его аресте. Как передает «Арменпресс», в заявлении сказано:
Верховный орган АРФД распространил заявление по поводу предъявленного Роберту Кочаряну обвинения. Как передает «Арменпресс», АРФД приветствует установление законности, равенства всех перед законом, устранения атмосферы безнаказанности.