Զոհրաբ Մնացականյանը մանրամասներ փոխանցեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ հանդիպումից
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը մանրամասներ փոխանցեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ հանդիպումից: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Ազգային ժողովում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ընթացքում ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Արմեն Աշոտյանը ՀՀ ԱԳ նախարարին խնդրեց մանրամասներ փոխանցել ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների հետ հանդիպումից:
«Կցանկանայի հարցս սկսել հարգելի պարոն վարչապետ բառակապակցությամբ, եթե վարչապետը սահմանադրական պարտականությունների կատարման շրջանակներում լիներ այս դահլիճում: Հասկանալով հանդիպման կարևորությունը՝ ուզում եմ դիմել կառավարության և վարչապետի աշխատակազմերին՝ հետայսու Նիկոլ Փաշինյանի աշխատանքային ծրագիրը պլանավորել՝ գերակայություն դիտարկելով սահմանադրական պարտականությունների կատարումը: Հարցս վերաբերվում է Մինսկի խմբի համանախագահների այցին: Մենք լրատվական միջոցների աշխատանքի շնորհիվ ստացանք երկու հաղորդագրություն մեկը ձեզ, մյուսը վարչապետի հետ հանդիպման մասին: Հաղորդագրությունները շատ չէին տարբերվում տարիներ շարունակ լույս ընծայվող հաղորդագրություններից:
Ես կխնդրեմ Ձեզ, օգտագործելով այս բարձր ամբիոնը մանրամասներ հայտնել հետևյալ հարցերի վերաբերյալ. արդյոք հայկական կողմը բարձրաձայնե՞լ է նոր բանակցային մոտեցումների մասին, մասնավորապես՝ Արցախը բանակցային կողմ դիտարկելու մեր նոր ռազմավարության մասին, ադրբեջանական զինուժի կուտակումների մասին Նախիջևանում և ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում, և ինչպիսի՞ն է եղել համանախագահների արձագանքը»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հարցրեց Աշոտյանը:
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հայտնեց, որ այդ հարցերը հանդիպման ընթացքում բարձրաձայնել է: «Մենք արդեն հստակ արձանագրել ենք կառավարության գերակայությունը արտաքին քաղաքականության ծրագրում, որտեղ Արցախը իր շատ հստակ տեղն է զբաղեցնում: Մենք արտահայտել ենք մեր դիրքորոշումը, որը վերաբերվում է մեր հետևողականությանը, որը վերաբերվում, է Արցախի հարցում մեր քաղաքականության շարունակականությանը: Արտահայտել ենք մեր գերակայությունը, որը վերաբերվում է բանակցային գործընթացում Արցախի կարգավիճակի և անվտանգության բացառիկ կարևորությունը: Մենք այս պահին գտնվում ենք բանակցությունների մեջ ներգրավվելու փուլում: Մինսկի խմբի այցը ճանաչողական էր, մենք մտքեր էինք փոխանակում, լսում միմյանց դիրքորոշումները»,- ասաց նախարարը
ՀՀ ԱԳ նախարարը նշեց, որ հայկական կողմը հատուկ կարևորություն է տալիս խաղաղության մթնոլորտի հաստատմանը, ինչին հակառակ են հակառակորդի գործողությունները: «Մենք ընդգծել ենք, որ վերջին օրերին շփման գծում հակառակորդի կրակոցից զինծառայողի զոհվելու հանգամանքը բացասական է ազդում բանակցային գործընթացի վրա, խաղաղության մթնոլորտի ձևավորման վրա: Մենք ասել ենք, որ սա չի կարող աննկատ մնալ և չազդել մեր դիրքորոշումների վրա»,- նշեց Մնացականյանը:

FM Mnatsakanyan presents details on talks with OSCE Minsk Group Co-chairs
YEREVAN, JUNE 13, ARMENPRESS. Foreign Minister of Armenia Zohrab Mnatsakanyan presented details on the talks with the OSCE Minsk Group Co-chairs. ARMENPRESS reports during government-parliament Q&A session Republican MP Armen Ashotyan asked the FM to present details on the talks with the Co-chairs.
“I would like you to present details on the following issues from this high platform – Has the Armenian side raised the issue of new negotiation approaches, particularly about our new strategy of observing Artsakh as a negotiation side and about the mobilization of Azerbaijani armed forces in Nakhichevan and along Artsakh-Azerbaijan contact line and what was the respond of the Co-chairs”, Ashotyan asked.
FM Mnatsakanyan informed that the mentioned issues have been raised during the meeting. “We have already clearly recorded the foreign policy priorities of the Government, where Artsakh has its key place. We expressed our position which is about the continuity of our policy in relation with Artsakh. We expressed our priority, which refers to Artsakh’s status in the negotiation process and the exceptional importance of its security”, the Foreign Minister said, adding that the visit of the Co-chairs was cognitive, during which they exchanged ideas and listened to each other.
Zohrab Mnatsakanyan said that the Armenian side attaches key importance to the establishment of atmosphere of peace, but Azerbaijan takes contrary steps. “We emphasized that the fact that a soldier was shot dead by the adversary in the recent days has a negative impact on the negotiation process and establishment of an atmosphere of peace. We said that this cannot remain unnoticed and will definitely have an impact on our position”, FM Mnatsakanyan said.