ՀՀ վարչապետը Գարեգին Չուգասզյանին խնդրել է դադարեցնել հացադուլը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել «Հիմնադիրխորհրդարան»նախաձեռնությաննախագահ Գարեգին Չուգասզյանի հետ և խնդրել նրան դադարեցնել հացադուլը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Էդուարդ Աղաջանյանը:
«ՀՀ վարչապետը հեռախոսազրույց է ունեցել Գարեգին Չուգասզյանի հետ՝ վերջինիս խնդրելով դադարեցնել հացադուլը: Միանում եմ պարոն Փաշինյանի խնդրանքին»,- նշել է Աղաջանյանը:
Մայիսի 18-ին երեկոյան ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը Մատենադարանի բակում հանդիպել էր հացադուլ հայտարարած Գարեգին Չուգասզյանին և հորդորել չվտանգել առողջությունն ու դադարեցնել հացադուլը: Նրան օրերս այցելել է նաև Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն հայոց կաթողիկոսը:
«Հիմնադիր խորհրդարան» նախաձեռնության նախագահ Գարեգին Չուգասզյանը կալանավորվել էր 2015 թվականին՝ ապրիլի 24-ին ընդառաջ զանգվածային անկարգությունների նախապատրաստման համար: Մի քանի օր անց, սակայն, նրա խափանման միջոց կալանքը փոխարինվել էր չհեռանալու մասին ստորագրությամբ եւ նրան ազատ էին արձակել: Չուգասզյանը, ում նկատմամբ, որպես մեղադրյալի, որպես խափանման միջոց էր ընտրվել ստորագրություն չհեռանալու մասին, հետագայում չէր ներկայացել վարույթն իրականացնող մարմնին։ Պարզվել էր, որ նա փոխել է բնակության վայրը՝ առանց այդ մասին պատշաճ ծանուցելու նախաքննական մարմնին՝ այդպիսով խախտելով ընտրված խափանման միջոցի՝ օրենքով սահմանված պահանջները։ Դատարանի որոշմամբ մեղադրյալ Չուգասզյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց էր ընտրվել կալանավորումը, նրա նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում: 2018թ. ապրիլի 24-ին Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր բարձրանալիս նա բերման էր ենթարկվել, ձերբակալվել, ապա օրեր անց ազատ արձակվել ԱԺ «Ելք» խմբակցության պատգամավորներ Արարատ Միրզոյանի և Լենա Նազարյանի միջնորդությամբ: Չուգասզյանը հացադուլի մեջ է ապրիլի 24-ից:

Премьер-министр Армении попросил Гарегина Чукасзяна прекратить голодовку
Премьер-министр Армении Никол Пашинян говорил по телефону с председателем инициативы «Основополагающий парламент» и попросил Гарегина Чукасзяна прекратить голодовку. Как передает «Арменпресс», об этом на своей странице в Facebook пишет руководитель его аппарата Эдуард Агаджанян.
«Премьер-министр Армении Никол Пашинян говорил по телефону с председателем инициативы «Основополагающий парламент» и попросил Гарегина Чукасзяна прекратить голодовку. Присоединяюсь к нему»,- пишет руководитель аппарата Эдуард Агаджанян.
Вечером 18-го мая с Чукасзяном встретился президент Армении Армен Саркисян и призвал его прекратить голодовку. На днях Гарегина Чукасзяна навестил католикос Гарегин Второй.
Председатель «Учредительного парламента» вместе с Жирайром Сефиляном, Варужаном Аветисяном, Павлом Манукяном, Гарегином и Геворгом Сафарянами был арестован по подозрению в организации массовых беспорядков накануне мероприятий по случаю 100-летней годовщины Геноцида армян, 24 апреля 2015 года. Через несколько дней они были освобождены, в качестве меры пресечения была избрана подписка о невыезде.
По сообщению СК Армении, в рамках расследуемого в Главном следственном управлении Следственного комитета уголовного дела возникла необходимость в исполнении следственных действий с участием Гарегина Чукасзяна и нескольких других лиц, и в рамках определенной законом процедуры были отправлены повестки, однако Чукасзян не явился в следственный орган.
Оказалось, что он изменил место жительства, не осведомляя об этом должным порядком следственный орган. Таким образом, нарушены требования избранной меры пресечения.
Решением суда, в отношении председателя «Учредительного парламента» Гарегина Чукасзяна в качестве меры пресечения было избрано задержание, сам Чукасзян объявлен в розыск.
В результате проведенных сотрудниками СНБ и полиции оперативных мероприятий, 24-го апреля сего года на улице Атенка в Ереване был обнаружен и подвергнут приводу Гарегин Чукасзян.
57-летний Гарегин Чукасзян с июля2016года находился в розыске по ст. 225 УК Армении – за организацию массовых беспорядков, с назначенной мерой пресечения в виде задержания. Через несколько дней его отпустили по ходатайству депутатов НС Армении Арарата Мирзояна и Лены Назарян. С 24-го апреля сего года он объявил голодовку.