Փաշինյանը համահայկական օրակարգի առաջնային հարցերից մեկը համարում է մեծ հայրենադարձությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կարծում է, որ մեծ հայրենադարձությունը պետք է դառնա համահայկական օրակարգի առաջնային հարցերից մեկը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Նիկոլ Փաշինյանն այս մասին ասաց Արցախում կայացած մամուլի ասուլիսի ընթացքում:
«Ես հասկանում եմ, որ հայրենադարձությունը մեկ օրում կայացվող և իրագործվող որոշում չէ, բայց ես կարծում եմ, որ մեծ հայրենադարձությունը պետք է դառնա համահայկական օրակարգի առաջնային հարցերից մեկը, եթե ոչ առաջնայինը»,- ասաց Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետը վերահաստատեց մոտեցումը, որ ՀՀ գոյության բարձրագույն իմաստը հայության մարդկային, ֆինանսական, տնտեսական, մտավոր, մշակութային ներուժի հիմնական մասը սեփական տարածքում կենտրոնացնելը և այդ ներուժի անվտանգությունը և բնական զարգացումն ապահովելն է: «Ահա սա է այն հայեցակարգը, որի իրականացումը ես պատկերացնում եմ համայն հայության ջանքերով: Ես սա համարում եմ այն ազգային գաղափարախոսության հենքը, որի մասին մենք մեր անկախությունից ի վեր այդքան խոսում ենք: Ես հույս ունեմ, որ այս գաղափարը ի վերջո կձևակերպվի որպես հայ ժողովրդի ազգային գաղափարախոսություն»,- եզրափակեց Նիկոլ Փաշինյանը:

Pashinyan assesses great repatriation as one of priority issues of pan-Armenian agenda
YEREVAN, MAY 9, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan thinks that great repatriation should become one of the priority issues of pan-Armenian agenda, ARMENPRESS reports Nikol Pashinyan said at a press conference in Artsakh.
“I understand that repatriation is not a decision that can be made and implemented in a day, but I think great repatriation should become one of the priority issues of the pan-Armenian agenda”, Pashinyan said.
The Armenian Premier reaffirmed the approach that the utmost meaning of the existence of the Republic of Armenia is concentrating the main part of the human, financial, economic, intellectual, cultural potential of the Armenians in their motherland and ensuring the security and normal development of that potential. “I hope that this idea will be finally developed into a national ideology of the Armenian people”, Pashinyan concluded.