Անցնող շաբաթվա ընթացքում շփման գծում արձանագրվել է լարվածության նկատելի աճ. Արցախի ՊՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Անցնող շաբաթվա ընթացքում արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գոտում արձանագրվել է լարվածության նկատելի աճ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության լրատվական ծառայությունից, ապրիլի 21-ի ժամը 14:25-ից սկսած արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի տարբեր հատվածներում, մասնավորապես՝ արևելյան և հարավ-արևելյան ուղղություններում, նկատվել են հակառակորդի կենդանի ուժի և զինտեխնիկայի կուտակումներ ու ակտիվ տեղաշարժեր: Ստեղծված օպերատիվ իրադրությունը տեղում գնահատելու նպատակով ԱՀ ՊՆ, ՊԲ հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Լևոն Մնացականյանն ապրիլի 22-ին այցելել է բանակի արևելյան ուղղությամբ տեղակայված մարտական դիրքեր, ծանոթացել առաջնագծում տիրող իրավիճակին, ստուգել զորքերի մարտական պատրաստականության աստիճանը` տալով հետագա գործողությունների համար անհրաժեշտ մի շարք ցուցումներ ու հանձնարարականներ: Բանակի հրամանատարի համոզմամբ օպերատիվ-մարտավարական իրադրությունը լրիվությամբ գտնվում է պաշտպանության բանակի վերահսկողության ներքո և ձեռնարկվում են բոլոր անհրաժեշտ միջոցառումները հակառակորդի հավանական սադրանքները կանխելու համար:
Առաջնագծում ստեղծված լարված իրադրությանն ապրիլի 23-ին անդրադարձել են նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները՝ կոչ անելով կողմերին անհապաղ քայլեր ձեռնարկել լարվածության թուլացման ուղղությամբ, խստորեն հետևել հրադադարի ռեժիմի պահպանմանը և ծանր հրետանին հետ պահել առաջնագծից:
Ընդհանուր առմամբ, ապրիլի 22-ից 28-ն ընկած ժամանակահատվածում արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է ավելի քան 400 անգամ՝ հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակելով շուրջ 4000 կրակոց:
ՊԲ-ի առաջապահ զորամասերը հակառակորդի սադրիչ գործողությունները կանխելու համար դիմում են անհրաժեշտ քայլերի և շարունակում վստահորեն իրականացնել մարտական հերթապահություն:

За прошедшую неделю отмечен заметный рост напряженности на линии соприкосновения
За прошедшую неделю на линии соприкосновения арцахских и азербайджанских противоборствующих сил был отмечен заметный рост напряженности.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе Минобороны Арцаха, начиная с 14:25 часов 21 апреля, на разных участках линии соприкосновения арцахских и азербайджанских противоборствующих сил, в частности – в восточном и юго-восточном направлениях, отмечено активное передвижение живой силы и военной техники противника. С целью оценки оперативной ситуации непосредственно на месте, командующий Армии обороны МО Арцаха генерал-лейтенант Левон Мнацаканян 22 апреля посетил боевые позиции, дислоцированные в восточном направлении линии соприкосновения, ознакомился с ситуацией, проверил уровень боеготовности войск, дал ряд указаний и поручений, необходимых для дальнейших действий.
Командующий армией убежден, что оперативно-тактическая ситуация полностью находится под контролем Армии обороны и предпринимаются все необходимые меры для предотвращения возможных провокаций противника.
Сложившейся на передовой напряженной ситуации 23 апреля коснулись и сопредседатели Минской группы ОБСЕ, призвав стороны незамедлительно принять меры для ослабления напряженности, строго следовать условиям режима перемирия и отвести тяжелую технику с линии соприкосновения.
В целом, 22-28 апреля на линии соприкосновения арцахских и азербайджанских противоборствующих сил противник нарушил режим прекращения огня более400 раз. В сторону армянских позиций произведено более 4000 выстрелов.
Передовые части Армии обороны Арцаха предпринимают необходимые шаги для предотвращения провокаций противника и продолжают уверенно нести боевую вахту.