Զեկույցը բացահայտել է Հայոց ցեղասպանությանը Գերմանիայի ներգրավվածության նոր մանրամասներ
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Օսմանյան կայսրությունում թուրքական զինված ուժերը Հայոց ցեղասպանության իրականացման ժամանակ օգտագործել են գերազանցապես գերմանական հրացաններ և այլ զենքեր: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով գերմանական Deutsche Welle-ն, այս մասին նշվում է Global Net - Stop the Arms Trade (GN-STAT) («Համաշխարհային ցանց- Դադարեցրեք զենքի վաճառքը») կազմակերպության հրապարակած նոր զեկույցում:
Նոր բացահայտման արդյունքում պարզվել է, որ Առաջին և Երկրորդ աշխարհամարտերի տարիներին Գերմանիայի հիմնական փոքր զենքեր արտադրող ընկերությունը՝ Mauser-ը, Օսմանյան կայսրությանն է մատակարարել միլիոնավոր հրացաններ և ատրճանակներ, որոնք օգտագործվել են ցեղասպանության ժամանակ՝ գերմանացի սպաների ակտիվ մասնակցությամբ:
«Գերմանացի սպաները, ովքեր ծառայում էին թուրք-օսմանյան զինված ուժերում, ակտիվորեն օգնել են իրականացնել անհատական սպանություններ: Ագրեսորների մեծ մասը զինված էր Mauser-ի հրացաններով կամ կարաբիններով (խմբ.- թեթև հրացանի տարատեսակ է), սպաները Mauser-ի ատրճանակներով էին»,- ասվում է GN-STAT-ի զեկույցում:
Շատ գերմանացի սպաներ իրենց ընտանիքներին ուղղված նամակներում գրել են այն կոտորածների մասին, որի ականատեսն են եղել:
Ուսումնասիրությունը պարզել է նաև, որ թուրքական բանակը զինված է եղել գերմանական Հեսսենում հիմնադրված Krupp ընկերության արտադրած թնդանոթներով: Դրանք ևս օգտագործվել են Թուրքիայում, մասնավորապես Մուսա լեռան վրա հայերի դիմադրությունը կոտրելու փորձերի ժամանակ:
Թեպետ 2015 թվականին Գերմանիայի նախագահ Յոահիմ Գաուկը ճանաչել էր, որ Հայոց ցեղասպանության իրականացման հարցում Գերմանիան նույնքան պատասխանատվություն է կրում, իսկ նույն տարում հրապարակվել էր լրագրող Յուրգեն Գոթշլիհի գիրքը, որտեղ մանրամասնորեն ներկայացված էր, որ Առաջին աշխարհամարտին Թուրքիայի ամենագլխավոր եվրոպացի դաշնակիցը ռազմական խորհրդատվություն է իրականացրել, ինչպես նաև մարզել է օսմանյան բանակը, սակայն GN-STAT-ի զեկույցն առաջինն է, որը ներկայացնում է Mauser և Krupp ընկերությունների կողմից ներկայացված նյութական աջակցության ողջ ծավալը:
« Mauser-ն իսկապես հրացանների մենաշնորհ է ունեցել Օսմանյան կայսրությունում»,- նշում է զեկույցի հեղինակ Վոլֆգանգ Լանդգրայբերը՝ռեժիսոր, ով մի շարք ֆիլմեր է պատրաստել գերմանական զենքի արտահանման վերաբերյալ: Թեպետ Mauser-ն այժմ չի գործում որպես ընկերություն, սակայն Krupp-ի իրավահաջորդը՝ գերմանական պողպատի հսկան՝ ThyssenKrupp-ը, երբեք հրապարակայնորեն չի ընդունել իր ունեցած դերակատարությունը ցեղասպանության ժամանակ:
«Նախկինում ոչ ոք չի հարցրել, թե իրականում ով է զենք մատակարարել՝ ոչ միայն ցեղասպանության, այլև Առաջին աշխարհամարտի ժամանակ: Եվ թե ինչ աստիճանի է եղել գերմանացի սպաների ներգրավվածությունը սպանություններին, երբ նրանք վերցրել են հրացաններն ու կրակել. Այս ամենի մասին նախկինում հայտնի չի եղել»,- նշել է Լանդգրայբերը:
Զեկույցում տեղ գտած գերմանական վկայությունների մեծ մասը գալիս է մայոր Էբերհարդ Վոլֆսկեհլի նամակներից: Նա 1915 թվականի հոկտեմբերին գտնվում էր Թուրքիայի հարավ-արևելյան, հայաշատ Ուրֆա քաղաքում: Այստեղ շատ հայեր սեփական տներում փորձում էին փրկվել թուրք հետևակներից: Վոլֆսկեհլը Ֆահրի փաշայի՝ 4-րդ օսմանյան բանակի հրամանատարի տեղակալի շտաբի պետն էր: 4-րդ օսմանյան բանակն այդ ժամանակ կանչվել էր Ուրֆա՝ որպես հավելյալ ուժ:
«Նրանք (հայերը) եկեղեցու հարավային հատվածում գտնվող տներում էին: Երբ մեր հրետանին հարվածեց տներին և շատերին ներսում սպանեց, մյուսները փորձեցին թաքնվել եկեղեցում: Բայց…նրանք պետք է եկեղեցի գնային եկեղեցու բաց բակով, որը մեր հետևակներն արդեն առել էին նշանառության տակ: Նրանք հասան եկեղեցու բակին և սպանեցին մարդկանց, ովքեր վազում էին: Ընդհանուր առմամբ, հետևակը, որը ես օգտագործում էի հիմնական հարձակման համար…իրեն շատ լավ դրսևորեց և առաջ շարժվեց»,- ասվում է Վոլֆսկեհլի՝ կնոջն ուղղված նամակում:
Զեկույցում նշվում է նաև մեկ այլ դերակատարի՝ գերմանացի գեներալ-մայոր Կոլմար Ֆրայհեր ֆոն դեր Գոլցի անունը, ով 1883թ-ին դարձել էր օսմանյան դատարանի գլխավոր ռազմական խորհրդականներից մեկը և հայտնի էր համարում էր իրեն գերմանական ռազմական արտադրության լոբբիստ, աջակցում էր Mauser և Krupp ընկերություններին: ,Ոչ հրապարակայնորեն, սակայն ընկերների ու բարեկամների շրջանակում ֆոն դեր Գոլցն իրենց դրսևորում էր որպես հայաֆոբ: Որոշ ականատեսներ լսել են, թե ինչպես է նա հայերին անվանում «գեր առևտրական մարդիկ: Նա օգնել է համոզելու սուլթանին փորձել մեկընդմիշտ ավարտին հարցնել հայկական հարցը»,- հայտնել է Լանդգրայբերը: Նա Գոլցին համարում է նաև ավելի ուշ հիմնված նացիստական գաղափարախոսության աղբյուր:
Լանդգրայբերն ընդգծել է, որ նոր ուսումնասիրությունը Օսմանյան կայսրությանը չի ազատում մեղավորությունից, այլ միայն լցնում է այն պատմական բացերը, որոնք կան: «Դա տեղի է ունեցել, մենք դա ուսումնասիրել ենք: Ոչինչ չպետք է թաքցվի, պատկերը պետք է ավելի ամբողջական լինի»,- ասել է նա:
Հրապարակված զեկույցն առաջինն է, որը կազմվել է GN-STAT-ի կողմից: Այն նոր, բազմալեզու համաշխարհային ցանց է, որի կազմում են մտնում ավելի քան 100 կազմակերպություններ: Այն ունի հարուստ տվյալների բազա ակտիվիստների, լրագրողների և զենքերով հետաքրքրված փորձագետների համար: Այն ներկայում նոր ուսումնասիրություն է կատարում Մեքսիկայում զենքի անօրինական վաճառքի, ինչպես նաև Սաուդյան Արաբիայի օգնությամբ 2017 թվականին ԱՄՆ կողմից իրականացված 110 մլրդ ԱՄՆ դոլար զենքի վաճառքի վերաբերյալ:

YEREVAN, APRIL 6, ARMENPRESS. The Turkish troops used mainly German rifles and other weapons to carry out the Armenian Genocide. Mauser, Germany's main manufacturer of small arms in both world wars, supplied the Ottoman Empire with millions of rifles and handguns, which were used in the genocide with the active support of German officers, ARMENPRESS reports, citing Deutsche Welle.
"German officers who served in Turkish-Ottoman military staff actively helped carry out individual murders," according to the report by Global Net — Stop the Arms Trade (GN-STAT). "The majority of the aggressors were armed with Mauser rifles or carbines, the officers with Mauser pistols." Many German officers witnessed and wrote about the massacres in letters to their families.
The Turkish army was also equipped with hundreds of cannonsproduced by the Essen-based company Krupp, which were used in Turkey's assault on Armenian resistance fighters holding out on the Musa Dagh mountain in 1915.
In 2015, German President Joachim Gauck acknowledged Germany's "co-responsibility" for the Armenian genocide, while a book published in the same year by the journalist Jürgen Gottschlich detailed the political collusion of Turkey's most important European ally in the First World War, which provided military advice and training for the Ottoman Empire throughout the Wilhelmine period. But the new GN-STAT report is the first to detail the sheer extent of the material support provided by Mauser and Krupp.
"Mauser really had a rifle monopoly for the Ottoman Empire," said the report's author, Wolfgang Landgraeber, a filmmaker who has made several films about German weapons exports. Mauser is now defunct as a company, but Krupp's successor, the German steel giant ThyssenKrupp, has never publicly acknowledged the part that it played in the genocide.
Many of the firsthand German accounts in the report come from letters by Major Graf Eberhard Wolffskehl, who was stationed in the southeastern Turkish city of Urfa in October 1915. Urfa was home to a substantial population of Armenians, who barricaded themselves inside houses against Turkish infantry. Wolffskehl was serving as chief of staff to Fahri Pasha, deputy commander of the Ottoman 4th Army, which had been called in as reinforcement.
"They (the Armenians) had occupied the houses south of the church in numbers," the German officer wrote to his wife. "When our artillery fire struck the houses and killed many people inside, the others tried to retreat into the church itself. But ... they had to go around the church across the open church courtyard. Our infantry had already reached the houses to the left of the courtyard and shot down the people fleeing across the church courtyard in piles. All in all the infantry, which I used in the main attack ... acquitted itself very well and advanced very dashingly."
While German companies provided the guns, and German soldiers the expert advice on how to use them, German officers also laid what Landgraeber calls the "ideological foundations" for the genocide.
That the German Reich shared the Ottomans' mistrust of the Armenians was no secret— both feared they were colluding with mutual enemy Russia, while Gottschlich's book quotes navy attache Hans Humann, a member of the German-Turkish officer corps and close friend of the Ottoman Empire's warminister, Enver Pasha, as saying: "The Armenians — because of their conspiracy with the Russians — will be more or less exterminated. That is hard, but useful."
The report also focuses on the Prussian major general Colmar Freiherr von der Goltz, a key figure who became a vital military adviser to the Ottoman court in 1883 and saw himself as a lobbyist for the German arms industry and supported both Mauser and Krupp in their efforts to secure Turkish commissions. (He once boasted in his diary, "I can claim that without me the rearmament of the army with German models would not have happened.")
"Not publicly, but among his friends and relatives, von der Goltz would show himself an Armenia-phobe," said Landgraeber. "Several witnesses heard him describing them as 'a greasy trader people.' He helped persuade the Sultan to try and end the Armenian question once and for all."
Landgraeber also considers von der Goltz a source for later Nazi ideology. The Prussian officer published a military book in 1883 titled "Das Volk in Waffen" ("The People Armed"), in which, as Landgraeber puts it: "He adopts positions that Hitler would take up later— for example, the aim of a military campaign should be to destroy the enemy totally, not just to fight and force a capitulation. He believed in total war. That was also the ideological foundation that he gave the Ottomans, and which they used in the Armenian issue."
Landgraeber underlines that the new research does not mitigate the guilt of the Ottoman Empire— but simply fills in the gaps in the historical record. "It happened as we have researched it, and nothing should be sugarcoated— but the entire picture should be more complete."