Հայերին հակասեմականության մեջ մեղադրելն ակնհայտ սադրանք է. Ռիմա Վարժապետյան
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայերին հրեաների նկատմամբ անհանդուրժողականության մեջ մեղադրելն ակնհայտ սադրանք է: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին նշեց Հայաստանի հրեական համայնքի նախագահ Ռիմա Վարժապետյանը` անդրադառնալով ամերիկյան ոչ առեւտրային Pew Research Center (PRC) կազմակերպության կողմից անցկացրած սոցիոլոգիական հարցման արդյունքներին, ըստ որոնց`Կենտրոնական եւ Արեւելյան Եվրոպայում Հայաստանի բնակիչներն ամենաանհանդուրժողն են հրեաների նկատմամբ:
«Ես դա կարդացել եմ եւ իսկապես զարմացել եմ: Իհարկե, կարող են լինել դեպքեր` հիմնված կենցաղային խնդիրների վրա, բայց, ընդհանուր առմամբ, նման բան լինել չի կարող լինել: Կարծում եմ, դա սադրանք է: Ես բազմաթիվ երկրներում եմ եղել, և երբեք հայերի կողմից հակասեմականություն չեմ զգացել: Հակառակը, Հայաստանում հրեական համայնքը հայերի հետ աշխատել է, միշտ հանդես է եկել տարբեր համատեղ նախագծերում: Մենք երկար տարիներ է այստեղ ապրում ենք, որևէ խնդիր չի եղել»,-ասաց Ռիմա Վարժապետյանը:
Նա ընդգծեց, որ Հայաստանում հրեական համայնքն ունի բոլոր պայմանները, հնարավորությունները սեփական մշակույթը, լեզուն պահպանելու համար:
Վերը նշված արդյունքները PRC-ը հրապարակել է Կենտրոնական եւ Արեւելյան Եվրոպայի 18 երկրներում 2015 թվականի հունիսից 2016 թվականի հուլիսն ընկած ժամանակահատվածում անցկացված հետազոտության հիման վրա:

Римма Варжапетян: Обвинение армян в антисемитизме – это откровенная провокация
Обвинение армян в нетолерантности – это откровенная провокация. В беседе с Арменпресс председатель еврейской общины Армении Римма Варжапетян так прокомментировала результаты опроса американской некоммерческой организации Pew Research Center (PRC), согласно которым армяне самые нетерпимые к евреям среди жителей Центральной и Восточной Европы.
«Я действительно была поражена, прочитав это. Конечно, бывают отдельные случаи бытового характера, но в целом такого нет и быть не может. Думаю, это просто провокация. Я бывала во многих странах, но нигде не чувствовала антисемитизма со стороны армян. Наоборот, еврейская община Армении всегда сотрудничала с армянами в разных совместных проектах. Мы живем тут много лет, и никогда никаких проблем не было», - сказала Римма Варжапетян.
Она подчеркнула, что для еврейской общины в Ереване созданы все условия для развития своей культуры и сохранения родного языка.
Вышеупомянутые результаты опроса PRC опубликованы на основании исследования, проведенного в 18 странах Центральной и Восточной Европы с июня 2015г. по июль 2016г.