Հայերին հակասեմականության մեջ մեղադրելն ակնհայտ սադրանք է. Ռիմա Վարժապետյան
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայերին հրեաների նկատմամբ անհանդուրժողականության մեջ մեղադրելն ակնհայտ սադրանք է: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին նշեց Հայաստանի հրեական համայնքի նախագահ Ռիմա Վարժապետյանը` անդրադառնալով ամերիկյան ոչ առեւտրային Pew Research Center (PRC) կազմակերպության կողմից անցկացրած սոցիոլոգիական հարցման արդյունքներին, ըստ որոնց`Կենտրոնական եւ Արեւելյան Եվրոպայում Հայաստանի բնակիչներն ամենաանհանդուրժողն են հրեաների նկատմամբ:
«Ես դա կարդացել եմ եւ իսկապես զարմացել եմ: Իհարկե, կարող են լինել դեպքեր` հիմնված կենցաղային խնդիրների վրա, բայց, ընդհանուր առմամբ, նման բան լինել չի կարող լինել: Կարծում եմ, դա սադրանք է: Ես բազմաթիվ երկրներում եմ եղել, և երբեք հայերի կողմից հակասեմականություն չեմ զգացել: Հակառակը, Հայաստանում հրեական համայնքը հայերի հետ աշխատել է, միշտ հանդես է եկել տարբեր համատեղ նախագծերում: Մենք երկար տարիներ է այստեղ ապրում ենք, որևէ խնդիր չի եղել»,-ասաց Ռիմա Վարժապետյանը:
Նա ընդգծեց, որ Հայաստանում հրեական համայնքն ունի բոլոր պայմանները, հնարավորությունները սեփական մշակույթը, լեզուն պահպանելու համար:
Վերը նշված արդյունքները PRC-ը հրապարակել է Կենտրոնական եւ Արեւելյան Եվրոպայի 18 երկրներում 2015 թվականի հունիսից 2016 թվականի հուլիսն ընկած ժամանակահատվածում անցկացված հետազոտության հիման վրա:

Accusing Armenians of anti-Semitism is obvious provocation, says president of Jewish community
YEREVAN, MARCH 31, ARMENPRESS. Accusing Armenians of anti-Semitism is an obvious provocation, Rima Varzhapetyan – president of the Jewish community of Armenia told ARMENPRESS, commenting on the poll results of Pew Research Center (PRC) – an American NGO- which alleged that among Central and Eastern Europe, residents of Armenia are most intolerant towards Jews.
“I’ve read it and I was genuinely surprised. Certainly there can be cases based on household issues, but in general this can’t be true. I believe this is a provocation. I’ve been in numerous countries and I’ve never felt anti-Semitism from Armenians. On the contrary, the Jewish community of Armenia has worked with Armenians, has always been part of joint projects. We are living here for many years and no problems have ever happened,” she said.
Varzhapetyan emphasized that the Jewish community of Armenia has all necessary conditions and opportunities for preserving culture and language.
PRC published the abovementioned results based on polls conducted in 18 countries of Central and Eastern Europe from June 2015 to July 2016.