ՀՀ Նախագահը եղած միջոցների արդյունավետ օգտագործումը հրամայական է համարում գիտության զարգացման համար
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Հայաստանում գիտության զարգացման նոր մոտեցում է նկատում: ՀՀ Նախագահն այս մասին ասաց Հայաստանի գիտությունների ազգային ակադեմիայի տարեկան ընդհանուր ժողովի ընթացքում ունեցած ելույթում: «Նախկինում` հատկապես 2008-2009 թվականներին, բոլոր ելույթները հանգում էին ընդամենը մի խնդրի` ֆինանսների բացակայություն: Իսկ այսօր մենք ականատես եղանք, որ ակադեմիան իրականացրեց ինքնագնահատում, և շատ ուրախ եմ, որ այդ պրոցեսը բերեց այն կարծիքին, որին մենք կայինք 6-7 տարի առաջ: Այո, պետք է օպտիմալացնել, եղած միջոցներն արդյունավետ օգտագործել: Սա ուղղակի հրամայական է մեր գիտության զարգացման համար»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` նշեց Նախագահ Սարգսյանը:
Նա համաձայնեց ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի նախագահ Ռադիկ Մարտիրոսյանի հետ, որ Հայաստանում գիտնականների թիվը մեծ չէ, սակայն շեշտեց, որ խնդիրը քանակի մեջ չէ, այլ եղած մարդկանց արդյունավետ աշխատանքի մեջ է: «Եթե Հայաստանում 20 հազար գիտնական էլ լինի, էլի ես չեմ ասելու շատ են: Բայց նորից եմ կրկնում` հարցը 20 հազարի մեջ չի, հարցը մի քանի հազարի արդյունավետ աշխատանքն է: Երբ ի վերջո կհասնենք այն արդյունքին, ինչ ակնկալում ենք, ես կարծում եմ նաև պետության կողմից հավելյալ միջոցներ կտրամադրվեն: Ընդհանրապես, միշտ էլ մենք պատրաստ ենք եղել և հիմա էլ պատրաստ ենք ցանկացած միջոց տրամադրել, եթե կան կոնկրետ ծրագրեր, եթե այդ ծրագրերը հիմնավորված են, եթե ապացուցված է, որ դրանք արդիական են: Իհարկե, եթե զուտ ցանկություն կա ինչ-որ բանով զբաղվելու, հասկանալի է, որ մենք չենք կարող այդ միջոցները տրամադրել, սակայն ցանկացած իրատեսական և արդիական ծրագրի համար մենք պատրաստ ենք միջոցներ գտնել»,- ասաց ՀՀ Նախագահը` շեշտելով, որ շարունակելու են իրականացնել ծրագրային ֆինանսավորումը:
Նախագահ Սարգսյանն ընդգծեց, որ այլ մարմինների աշխատանքից էլ գիտի, որ բոլորը դժգոհ են ֆինանսավորումից, բոլորը համարում են, որ իրենց մասնաբաժինը քիչ է: «Միայն Հայաստանում չէ այդպես: Նույնիսկ այն երկրներում, որտեղ հասել են բարեկեցության շատ բարձր աստիճանի, որտեղ հասել են գիտության հսկայական ֆինանսավորման, բոլորն ասում են, որ ֆինանսավորումը քիչ է: Եվ ընդհանրապես ոչ միայն գիտության մեջ, բոլոր ոլորտներում էլ ֆինանսավորումը չի հերիքում, եղածով պիտի կարողանանք բավարարվել»,- նշեց Սերժ Սարգսյանը:
Նա կարևորեց նաև գիտության ոլորտում սերնդափոխության խնդրի արդյունավետ լուծումը: «Հաշվետվությունից էլ ես տեսնում եմ, որ փոփոխություններ են լինում գիտական կենտրոնների, ինստիտուտների կազմում, բայց կիսում եմ այն կարծիքը, որ մենք այստեղ կարող են խնդիրներ ունենալ: Այս առումով ես պատրաստ կլինեմ այս խնդրով մտահոգ մարդկանց հետ հասկանալ, թե ինչ կարող ենք անել հեռանկարային ծրագրերի առումով, եթե միայն խնդիրը կրկին չի հանգելու ֆինանսների ավելացմանը, որովհետև այդ հարցը միշտ եղել է, միշտ կա և միայն մի դեպքում է հնարավոր ֆինանսավորումն ավելացնել, եթե մենք ամեն տարի ունենանք 2017թ. նման տնտեսական աճ: Այդ ժամանակ, բնականաբար, առանց խնդրելու, պահանջելու առանց այդ էլ ավելացնելու ենք ֆինանսավորումը»,- ասաց
ՀՀ Նախագահը:
Նրա խոսքով` խնդիրները միշտ հանգում են նրան, որ կառավարությունը և հանրությունը գիտնականներից միշտ ակնկալում է կիրառական նշանակության գործեր և մշտապես ասում են, որ պետք է գտնել հավասարակշռված մոդել տեսականի և կիրառականի միջև: «Սա հավերժական հարց է, որը կա բոլոր երկրներում: Մենք ակնկալում ենք, որ Հայաստանում կարող ենք գտնել այդպիսի մի մոդել»,- ընդգծեց Սերժ Սարգսյանը:
ՀՀ Նախագահը վստահեցրեց, որ միշտ էլ ունեցել են ցանկություն և օգտագործել են բոլոր հնարավորությունները Հայաստանում գիտությունը զարգացնելու համար: «Միգուցե, մեզ չի հաջողվել հատկացնել այնքան միջոցներ, որքան բավարար է դրա համար, սակայն մյուս կողմից էլ մենք պիտի հասկանանք, որ քիչ եկամուտներից քիչ բաժին է հասնում, եկամուտները կավելանան, պետության բաժիններն էլ կավելանան, մենք այլ ճանապարհ չունենք: Եվ զարգացման միակ ճանապարհն այստեղ եղած միջոցներն արդյունավետ օգտագործելու մեջ է: Դա վերաբերվում է մեր բանակին, մեր անվտանգությանը, բոլոր ոլորտներին»,- ասաց Նախագահ Սարգսյանը:
Եզրափակելով խոսքը` ՀՀ Նախագահը համոզվածություն հայտնեց, որ հայ ժողովուրդը միշտ ակնածանք է ունեցել գիտության նկատմամբ, և գիտությունը Հայաստանում միշտ պահանջված է եղել: «Եվ դուք, և ձեզանից հետո եկողները շատ մեծ գործ ունեն անելու, և այդ գործը պետք է անել, ցավոք սրտի, սուղ միջոցներով: Փոքր հնարավորություններով մենք պետք է շատ լուրջ խնդիրներ լուծենք»,- եզրափակեց Սերժ Սարգսյանը:

President Sargsyan says effective use of existing resources is imperative for science development
YEREVAN, MARCH 28, ARMENPRESS. President Serzh Sargsyan notices a new approach for development of science in Armenia, reports Armenpress.
During an annual meeting of the National Academy of Sciences of Armenia, the President delivered remarks stating: “Previously, especially in 2008-2009, all speeches touched upon just one problem – lack of funds. But today we witnessed that the Academy made a self-assessment, and I am very happy that this process led to the opinion we had 6-7 years before. Yes, it’s necessary to optimize and effectively use the existing resources. This is just an imperative for development of our science”, the President stated.
He agreed with the president of the National Academy of Sciences Radik Martirosyan that the number of scientists is not a lot, but he highlighted that the problem is not in quantity, but in the effective work of the existing people. “If there are 20.000 scientists in Armenia, I again will not say that they are many. But I repeat again, the issue is not in that 20.000, the issue is the effective work of several thousands. When we finally achieve the result we expect, I think the state as well will provide additional resources. In general, we have always been ready and now as well are ready to provide any resource if there are concrete programs, if these programs are substantiated, if there are proofs that they are relevant. Of course, if there is just a desire to deal with something, it is understandable that we cannot provide that resources, but we are ready to find funds for any realistic and relevant program”, Serzh Sargsyan said, adding that they will continue implementing the program financing.
The President said he is aware of the work of other structures that all are not satisfied with the financing , all think that they have small share. “It’s not so only in Armenia. Even in countries which reached high level of well-being, huge finance of science, everyone says the funding is less. And in general not only in science, but in other spheres as well the funding is not enough, we must be able to be satisfied with what we have”, Serzh Sargsyan said.
He also attached importance to the effective solution of the issue of generation change in the field of science. “From the reports I see that changes are being made in the staffs of scientific centers, institutions, but I share the opinion that we can face problems here. In this regard I will be ready to understand together with the people concerned over this issue what we can do in terms of prospective programs if the problem will not again lead to increase in funds, since this issue has always existed, will always exist and it’s possible to increase the funds only in one case if we have an economic growth like that of 2017 every year. In that case we will increase the funds without asking for and demanding them”, the President noted.
According to him, the problems always come to the point that the government and the public always expect from scientists applied tools and always say that a balanced model between vision and applicable must be found. “This is an eternal issue that exists in all countries. We expect that we can find such a model in Armenia”, Serzh Sargsyan highlighted.
He assured that they have always had a desire and have used all opportunities to develop science in Armenia. “Maybe, we were unable to provide so much funds as it requires, but on the other hand we need to understand that a small share comes from less revenues, the revenues will increase, the state shares will also increase, we have no other way. And the only path to development is the effective use of existing resources. This relates to our Army, security and all spheres”, the President said.
Summing up his remarks, President Sargsyan expressed confidence that the Armenian people have always showed respect towards science, and science has always been demanded in Armenia. “Both you and those who come after you have a lot of works to do, and this work, unfortunately, must be done with scarce resources. We must be able to solve many serious issues with small opportunities”, the President stated.