Ան-148-ի վթարի հայ զոհերի թիվը հասավ երկուսի
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մոսկվայի փետրվարի 11-ի ցերեկը կործանված Ան-148 մարդատար օդանավի հայ զոհերը երկուսն են։ «Արմենպրես»-ն ավելի վաղ տեղեկացրել էր, որ զոհվել է ինքնաթիռի երկրորդ օդաչու Սերգեյ Գամբորյանը։ ural56.ru-ն հրապարակել է զոհված ուղևորների ցուցակը, որտեղ նշված է նաև Վարսիկ Սևոյանը։
Ան-148 մարդատար օդանավը ռադիոտեղորոշիչների տեսադաշտից կորել է Մոսկվայի «Դոմոդեդովո» օդանավակայանից օդ բարձրանալուց անմիջապես հետո, փետրվարի 11-ի Մոսկվայի ժամանակով 14։27-ի սահմաններում (Երևանի ժամանակով 15։27)։ Այն կատարում էր Մոսկվա-Օրսկ չվերթը։
Ինչպես հաղորդել է«Արմենպրես»-ը, արտակարգ ծառայություններումՏԱՍՍ-ին հայտնել են, որ օդանավում գտնվել է 65 ուղևոր և անձնակազմը։ Ընդհանուր առմամբ, օդանավում եղել է 71 մարդ։
ՌԴ ԱԻՆ-ում հաստատել են, որ օդանավի բեկորները հայտնաբերվել են Մոսկվայի մարզի Ռամենսկոյե շրջանում և այնտեղ փրկարարներեն ուղարկվել։Բացվել է թեժ գիծ, տեղեկատվություն կարելի է ստանալ 8-800-775-17-17 հեռախոսահամարով։
ՌԴ քննչական կոմիտեն քրեական գործ է հարուցել Մոսկվայի մոտ Ան-148 օդանավի կործանման դեպքով, հայտնել է ՌԴ ՔԿ պաշտոնական ներկայացուցիչ Սվետլանա Պետրենկոն։
Ըստ ՏԱՍՍ-ի աղբյուրի՝ օդանավի կործանման պատճառ կարող էին լինել եղանակային պայմանները, ինչպես նաև անձնակազմի սխալը։
Մեկ այլ աղբյուրը հայտնել է, որ ինքնաթիռի վթարից հետո կենդանի մնացածներ չկան։
«Lenta.ru»-ի աղբյուրի խոսքով՝ օդանավի անկման վայրից ոչ հեռուգտնվել ենայլ օդային ապարատի բեկորներ։ Մեկ այլ աղբյուր չի բացառել, որ դա ուղղաթիռ է, որին օդում կարող էր բախվել Ան-148-ը։

Среди жертв крушения пассажирского самолета Ан-148 есть два армянина
Среди жертв крушения пассажирского самолета Ан-148 под Москвой 11 февраля есть два армянина. Ранее «Арменпресс» сообщал, что второй пилот самолета Сергей Гамборян был армянином. Сайт ural56.ru опубликовал список погибших пассажиров, среди которых значится также Варсик Севоян.
Ранее стали известны имена членов погибшего экипажа самолета Ан-148, который потерпел крушение днем 11 февраля в Подмосковье:
Валерий Губанов – командир экипажа
Сергей Гамборян – второй пилот
Анастасия Славинская – бортпроводник
Виктория Коболь – бортпроводник
Олег Сергеев – техник
Андрей Рябинин – техник
Как передает Арменпресс, по словам источника «Lenta.ru», неподалеку от места падения самолета Ан-148 в Раменском районе Подмосковья найдены обломки второго воздушного судна. Другой источник не исключил, что этим судном мог оказаться вертолет, и предположил, что они могли столкнуться в воздухе.
Пассажирский самолет Ан-148 пропал с радаров сразу после взлета из московского аэропорта Домодедово и, предположительно, упал в Раменском районе Подмосковья около 14:27 часов по московскому времени (15:27 по ереванскому). Он выполнял рейс по маршруту Домодедово - Орск.
Как передает Арменпресс, в экстренных службах ТАСС сообщили, что на борту самолета находились 65 человек и экипаж.
МЧС России подтвердило обнаружение обломков самолета Ан-148 в Раменском районе Подмосковья и направило спасателей на место предполагаемого падения самолета в Подмосковье. Открыта горячая линия, информацию можно получить по телефону - 8-800-775-17-17.
СК возбудил уголовное дело по факту крушения самолета Ан-148 в Подмосковье, сообщила официальный представитель СК РФ Светлана Петренко.
Причиной крушения могли стать погодные условия, а также ошибка экипажа, сообщил источник в экстренных службах.
На борту самолета "Саратовских авиалиний" находился 71 человек, сообщил источник.
Источник сообщил, что выживших в результате крушения в Подмосковье самолета Ан-148, на борту которого находился 71 человек, нет.