ԿԲ-ի և KfW-ի միջև ստորագրվել է 15 մլն եվրո արժողությամբ վարկային պայմանագիր
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կենտրոնական բանկի և Գերմանիայի Դաշնության KfW զարգացման բանկի միջև դեկտեմբերի 18-ին ստորագրվել է«Միկրո, փոքր և միջինձեռնարկությունների էներգախնայողականնախագծերիֆինանսավորման»ծրագրի վարկային պայմանագիր՝ ընդհանուր15մլն եվրո արժողությամբ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԿԲ հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունից:
Վարկային միջոցների տեղաբաշխումն իրականացվելու է առևտրային բանկերի և վարկային կազմակերպությունների միջոցով, որոնք կրելու են միջոցների տեղաբաշխման վարկային ռիսկը:
Միջոցներնուղղվելու են միկրո, փոքր և միջին ձեռնարկությունների կողմից էներգախնայողական նախագծերի վարկավորմանը` նոր հնարավորություններ ընձեռելով ձեռնարկություններին վերազինվել ավելի էներգոարդյունավետ ու ժամանակակից սարքավորումներով:
Գործակցության շրջանակում նախատեսվում է նաև տեխնիկական աջակցության միջոցառումներ, որոնց ներքո ծրագրի շահառուներին կտրամադրվի համապատասխան խորհրդատվություն:

YEREVAN, DECEMBER 19, ARMENPRESS. The Central Bank of Armenia (CBA) and the German KfW on December 18 signed a loan agreement on “Financing the energy-saving projects of micro, small and medium enterprises” worth 15 million Euros, the CBA told Armenpress.
The distribution of loan resources will be carried out by commercial banks and credit companies which will bear the loan risk of the distribution of resources.
The resources will be directed for providing loans to energy-saving projects of micro, small and medium enterprises giving new opportunities to the enterprises to be equipped by more energy-efficient and modern technologies.
Within the frames of the partnership technical assistance measures will also be provided under which the project beneficiaries will be provided with a respective consultation.