ԿԲ-ի և KfW-ի միջև ստորագրվել է 15 մլն եվրո արժողությամբ վարկային պայմանագիր
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կենտրոնական բանկի և Գերմանիայի Դաշնության KfW զարգացման բանկի միջև դեկտեմբերի 18-ին ստորագրվել է«Միկրո, փոքր և միջինձեռնարկությունների էներգախնայողականնախագծերիֆինանսավորման»ծրագրի վարկային պայմանագիր՝ ընդհանուր15մլն եվրո արժողությամբ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԿԲ հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունից:
Վարկային միջոցների տեղաբաշխումն իրականացվելու է առևտրային բանկերի և վարկային կազմակերպությունների միջոցով, որոնք կրելու են միջոցների տեղաբաշխման վարկային ռիսկը:
Միջոցներնուղղվելու են միկրո, փոքր և միջին ձեռնարկությունների կողմից էներգախնայողական նախագծերի վարկավորմանը` նոր հնարավորություններ ընձեռելով ձեռնարկություններին վերազինվել ավելի էներգոարդյունավետ ու ժամանակակից սարքավորումներով:
Գործակցության շրջանակում նախատեսվում է նաև տեխնիկական աջակցության միջոցառումներ, որոնց ներքո ծրագրի շահառուներին կտրամադրվի համապատասխան խորհրդատվություն:

ЦБ Армении и банк KfW подписали кредитный договор на сумму в 15 млн евро
ЦБ Армении и германский банк KfW подписали 18-го декабря кредитный договор на сумму в 15млн евро под программу «Финансирование энергосберегающих проектов микро, малых и средних предприятий». Об этом «Арменпресс» сообщили в управлении по информации и связям с общественностью ЦБ Армении.
Распределение кредитных средств будет проводиться через коммерческие банки и кредитные организации, которые и будут нести риски по кредитам.
Средства пойдут на кредитование энергосберегающих проектов микро, малых и средних предприятий, что даст возможность оснастить указанные предприятия новейшим энергоэффективным оборудованием.
В рамках сотрудничества планируется также оказание технического содействия и консультативной помощи.