Լավ ապրելու միակ բանաձևն աշխատելն է, բարեկեցության միակ ճանապարհը՝ տնտեսական աճը. ՀՀ Նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը մեծ ջանքեր է գործադրում տնտեսական աճ ապահովելու նպատակով: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին «Արմենիա» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում ասել է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը՝ անդրադառնալով երկրում սոցիալական լարվածությունը մեղմելու համար կառավարության քայլերին:
«Լավ ապրելու միակ բանաձևը աշխատելն է և բարեկեցության միակ ճանապարհը տնտեսական աճն է, և կարծում եմ այս առումով կառավարությունը մեծ ջանքեր է գործադրում։ Մենք ամեն ինչ պետք է անենք, որպեսզի մեր տնտեսական աճը լինի շոշափելի»,- ընդգծել է ՀՀ Նախագահը։
Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանում պետք է ավելի շատ ապրանքներ արտադրվեն, ավելի շատ աշխատատեղեր ստեղծվեն: Նա որպես ամենակարևոր խնդիրներից մեկն է նշել բարձր վճարվող աշխատատեղերի հարցը։ «Երբ խոսումենք, ասումենք2018թ-ին աշխատավարձ չի բարձրանալու, դա այդպես չի, դրույքաչափերը չեն բարձրանալու, բայց մարդիկ ավելի շատ աշխատավարձ են ստանալու: Կլինի այնպես, ինչպես արդեն նշեցի. 2017 թվականի համար էլ նշված չէր աշխատավարձերի աճ, բայց այս տարվա հոկտեմբերին հանրապետությունում միջին աշխատավարձը 4.8 տոկոսով ավելին է, քան 2016թ. հոկտեմբերին: Նույնը լինելու է նաև 2018 թվականին։ Այսինքն՝ ոնց ուզենք-չուզենք, հընթացս աճ լինելու է, դա շատ մեծ չի լինելու, ուղղակի մենք պետք է ձգտենք, որ աշխատավարձերի աճը լինի առաջանցիկ, քան թեգնաճը, սա է կարևորը: Կարծես թե մենք հիմա այդ շրջանակներում ենք»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը։
Նա նշել է, որ ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի կառավարության առջև շատ հստակ խնդիր էր դրված և խնդիրը բառացիորեն հետևյալն էր՝ հասնել արդյունավետ կառավարման։ «Այո՛, տնտեսական աճի կոնկրետ խնդիրներ չէինք դրել, որովհետև դա պայմանավորված էր մեր ինտեգրացիոն պրոցեսներում տեղի ունեցող որոշակի հարցերով և այլն, և այլն։ Բայց ես կարծում եմ, որ Կարեն Կարապետյանը և նրա գլխավորած կառավարությունն իրենք իրենց առջև են խնդիր դրել, և այդ խնդիրը 5-6 տոկոս տնտեսական աճն է։ Եվ եթե մարդն ինքն իր առջև խնդիր է դնում, եթե կառավարությունն իր առջև խնդիր է դնում և այդ խնդիրը խորը հակադրության մեջ չի մտնում քո պատկերացումների հետ, պարտադի՞ր է, արդյոք, հայտարարել դրա մասին։ Ես կարծումեմ, դա էլ վատ ցուցանիշ չէ։ 5 տոկոսանոց տնտեսական աճը մեզ հնարավորություն կտա օգտվել այդ աճի արդյունքներից, դա տեսանելի և շոշափելի կլինի»,- հայտարարել է ՀՀ Նախագահը։

The only formula to live well is to work, the only way to prosperity is economic growth – Armenian President
YEREVAN, DECEMBER 15, ARMENPRESS. The Armenian government makes great efforts to ensure an economic growth, President Serzh Sargsyan said in an interview to ARMENIA TV, commenting on the government’s steps aimed at easing social tension in the country.
“The only formula to live well is to work and the only way to prosperity is the economic growth, and I think in this sense the government makes great efforts. We should do everything to have a tangible economic growth”, the President said.
President Sargsyan said much more goods should be produced and much more jobs must be created in Armenia. He highlighted the issue of highly-paid jobs as one of the most important issues. “If we say that salaries will not increase in 2018, it isn’t so, the rates will not rise, but people will receive more wages. It will be so as I said: increase of salaries was not envisaged for 2017, but in October of this year the average salary in the Republic is more than 4.8% compared to October of 2016. The same will be in 2018”, he said.
Serzh Sargsyan noted that the government led by Prime Minister Karen Karapetyan had a very concrete task which was the following – to achieve effective governance. “Yes, we didn’t put concrete tasks for economic growth since it was linked with certain issues happening in our integration processes and so on. But I think that Karen Karapetyan and the government led by him have set a task before them, and that task is to ensure 5-6% economic growth. If a person sets a task before him, if the government sets a task before it and that task doesn’t go into deep contradictions with your perceptions, whether it is obligatory to announce it? I think that it is not a bad figure. 5% economic growth will enable us to use the results of that growth, it will be visible and tangible”, the President said.