«Ալյանս» և «Մերիդիան» ազատ տնտեսական գոտիներում գործում է 17 ընկերություն
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանում գործող դեռևս երկու ազատ տնտեսական գոտիներում` «Ալյանս»-ում և «Մերիդիան»-ում, այս տարվա դրությամբ գործունեություն ծավալելու իրավունք ունի 17 ընկերություն, որից 10-ը` առաջինում: Դրանք ամերիկյան, ռուսական, արաբական կապիտալներով ընկերություններ են, գործում են նաև ստամբուլահայի և սիրիահայերի հիմնադրած բիզնեսները: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին տեղեկացրեց ՀՀ տնտեսական զարգացման ու ներդրումների նախարարության ներդրումների ներգրավման և համակարգման վարչության պետ Վահագն Լալայանը։ «2017-ի նախնական տվյալներով՝ «Մերիդիանում» շուրջ 7 միլիոն դոլարի ներդրում արդեն արվել է, 74 նոր աշխատատեղ է ստեղծվել։ «Ալյանսում»`շուրջ 4 միլիոն դոլարի ներդրում, 20 նոր աշխատատեղ»,-ասաց Վահագն Լալայանը:
Ընկերությունները, ըստ պաշտոնյայի, հիմնականում արտահանմամբ են զբաղվում, քանի որ օրենսդրությունն արտահանման դեպքում սահմանում է մի շարք արտոնություններ: «Ազատ տնտեսական գոտիներում աշխատող ընկերությունների համար ավելի ձեռնտու է արտահանել արտադրանքը, քան ՀՀ տարածքում վաճառել, քանի որ արտահանման դեպքում արտոնություններն ավելի շատ են։ Եթե օտարերկրյա հումքից ես ստանում արտադրանքդ, Հայաստանում վաճառելիս պետք է մաքսազերծես, բայց երրորդ երկրներ արտահանելիս մաքսազերծելու կարիք չի առաջանում»,-ասաց Լալայանը:
Նրա տեղեկացմամբ` 2016-ի վերջի դրությամբ երկու ազատ տնտեսական գոտիներից արտահանման ընդհանուր ծավալը կազմել է շուրջ 10 միլիոն դոլար, որը Հայաստանի ընդհանուր արտահանման 0.6 տոկոսն է կազմում։ «Մեծ ցուցանիշ չէ, բայց պետք է հաշվի առնել, որ ընկերությունները նոր են սկսել գործել: Հիմնական 2016-ին են ստեղծվել ընկերություններն ու ազատ տնտեսական գոտիներում գործունեության իրավունք ստացել»,-ասաց նախարարության ներկայացուցիչը։
Վահագն Լալայանը նկատեց, որ կան ընկերություններ, որոնք երկարաձգում են իրենց գործունեության ժամկետը, մեկ այլ ընկերություն էլ ընդլայնել է գործունեության ուղղությունները: Նրա տեղեկացմամբ` եթե առաջին ընկերությունները երեք տարով էին շահագործման հայտ ներկայացնում, ապա հիմա արդեն հինգ և ավելի: «Դա ցույց է տալիս, որ, եթե առաջին ընկերությունները ցանկանում էին հասկանալ ինչ իրավիճակ է, կոնցեպտը կաշխատի, թե ոչ, ապա այժմ ավելի երկար ժամանակով են ցանկանում աշխատել ազատ տնտեսական գոտիներում»,-նշեց պաշտոնյան:
Նրա տեղեկացմամբ` «Մերիդիայում» ընկերություններից մեկը գործունեության իրավունք է ստացել մինչև ազատ տնտեսական գոտու ժամկետի ավարտը: Բայց պետք է նշել, որ օրենսդրությունը թույլ է տալիս և կազմակերպչի, և շահագործողի գործունեության ժամկետները երկարաձգել: Ազատ տնտեսական գոտիների ժամկետը այս պահի դրությամբ 10 տարի է:
Հարցին՝ ազատ տնտեսական գոտիներում արդյոք կան իրենց գործունեությունը դադարեցնող ընկերություններ ու ինչ պատճառներով`Վահագն Լալայանը պատասխանեց. «Մինչ օրս երկու ընկերություն դադարեցրել են, մեկը, որովհետև իրենց գործունեության տեսանկյունից այլևս նպատակահարմար չէր` հաշվի առնելով, որ օտարերկրյա հումքից ստացվող ապրանքները Հայաստանում իրացնելիս մաքսազերծվում են: Մյուսն էլ՝ Ռուսաստանի Դաշնությունում իրենց գործընկերները սնանկացան, նրանք այլևս չկարողացան աշխատել։ Մեկ ուրիշ ընկերություն էլ ժամկետը լրացավ, չշարունակեց գործունեությունը: Քանի որ իրենց առջև դրված ծրագիրը իրականացրեցին և որոշեցին իրենց մայր ընկերության հետ աշխատել, նույն միջավայրում»:

17 companies operate in Alliance and Meridian free economic zones
YEREVAN, NOVEMBER 21, ARMENPRESS. As of now 17 companies have a right to conduct an activity in Armenia’s two free economic zones – Alliance and Meridian, 10 of which operate in the Alliance FEZ.
Vahagn Lalayan – head of the investment attraction and coordination department in the ministry of economic development and investments, told Armenpress that these are companies with American, Russian and Arabic capital, there are also businesses set up by Istanbul-Armenians and Syrian-Armenians.
“According to the 2017 preliminary data, nearly 7 million USD investment has already been made in the Meridian FEZ, 74 jobs have been created. Nearly 4 million USD investment has been made in the Alliance FEZ, with 20 jobs created”, Vahagn Lalayan said.
The official said the companies are mainly engaged in export since the legislation defines several privileges for export. “For the companies operating in the free economic zones is more beneficial to export the product than to sell in Armenia since in case of export the privileges are much more. If you make a product from foreign raw material, you need to make a customs clearance when selling the product in Armenia, but in case of exporting to third countries there is no need for customs clearance”, Lalayan said.
He added that as of late 2016 the overall export volume from the free economic zones comprised about 10 million dollars which is the 0.6% of Armenia’s overall export. “It’s not a big figure, but we need to take into account that the companies have just started to operate. The companies were formed in 2016 and received a right to conduct an activity in the free economize zones”, the ministry official said.
Vahagn Lalayan noted that there are companies that extend the deadline of their activities, and another company has expanded its activity directions. He informed that if the first companies were submitting applications for operation for three years, now they do this for five years and more. “This shows that if the first companies wanted to understand the situation, whether the concept will work or not, now they want to work longer at the FEZ”, the official said.
Lalayan informed that one of the companies in the Meridian FEZ received a right for conducting an activity until the end of the free economic zone. But it’s worth mentioning that the legislation allows both the organizer and the operator to extend the terms of their activities. At present the term of the FEZ is 10 years.
Asked whether there are companies in the free economic zones that want to suspend their activities and what are the reasons, Vahagn Lalayan said: “As of now two companies suspended their activities: for the one it was not appropriate in terms of their activity, given that products made of foreign material need customs clearance to be sold in Armenia, and the other suspended the activity since their partners in Russia went bankrupt, and they were unable to work. Another company also didn’t continue the activity after the deadline expired”.