«Ալյանս» և «Մերիդիան» ազատ տնտեսական գոտիներում գործում է 17 ընկերություն
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանում գործող դեռևս երկու ազատ տնտեսական գոտիներում` «Ալյանս»-ում և «Մերիդիան»-ում, այս տարվա դրությամբ գործունեություն ծավալելու իրավունք ունի 17 ընկերություն, որից 10-ը` առաջինում: Դրանք ամերիկյան, ռուսական, արաբական կապիտալներով ընկերություններ են, գործում են նաև ստամբուլահայի և սիրիահայերի հիմնադրած բիզնեսները: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին տեղեկացրեց ՀՀ տնտեսական զարգացման ու ներդրումների նախարարության ներդրումների ներգրավման և համակարգման վարչության պետ Վահագն Լալայանը։ «2017-ի նախնական տվյալներով՝ «Մերիդիանում» շուրջ 7 միլիոն դոլարի ներդրում արդեն արվել է, 74 նոր աշխատատեղ է ստեղծվել։ «Ալյանսում»`շուրջ 4 միլիոն դոլարի ներդրում, 20 նոր աշխատատեղ»,-ասաց Վահագն Լալայանը:
Ընկերությունները, ըստ պաշտոնյայի, հիմնականում արտահանմամբ են զբաղվում, քանի որ օրենսդրությունն արտահանման դեպքում սահմանում է մի շարք արտոնություններ: «Ազատ տնտեսական գոտիներում աշխատող ընկերությունների համար ավելի ձեռնտու է արտահանել արտադրանքը, քան ՀՀ տարածքում վաճառել, քանի որ արտահանման դեպքում արտոնություններն ավելի շատ են։ Եթե օտարերկրյա հումքից ես ստանում արտադրանքդ, Հայաստանում վաճառելիս պետք է մաքսազերծես, բայց երրորդ երկրներ արտահանելիս մաքսազերծելու կարիք չի առաջանում»,-ասաց Լալայանը:
Նրա տեղեկացմամբ` 2016-ի վերջի դրությամբ երկու ազատ տնտեսական գոտիներից արտահանման ընդհանուր ծավալը կազմել է շուրջ 10 միլիոն դոլար, որը Հայաստանի ընդհանուր արտահանման 0.6 տոկոսն է կազմում։ «Մեծ ցուցանիշ չէ, բայց պետք է հաշվի առնել, որ ընկերությունները նոր են սկսել գործել: Հիմնական 2016-ին են ստեղծվել ընկերություններն ու ազատ տնտեսական գոտիներում գործունեության իրավունք ստացել»,-ասաց նախարարության ներկայացուցիչը։
Վահագն Լալայանը նկատեց, որ կան ընկերություններ, որոնք երկարաձգում են իրենց գործունեության ժամկետը, մեկ այլ ընկերություն էլ ընդլայնել է գործունեության ուղղությունները: Նրա տեղեկացմամբ` եթե առաջին ընկերությունները երեք տարով էին շահագործման հայտ ներկայացնում, ապա հիմա արդեն հինգ և ավելի: «Դա ցույց է տալիս, որ, եթե առաջին ընկերությունները ցանկանում էին հասկանալ ինչ իրավիճակ է, կոնցեպտը կաշխատի, թե ոչ, ապա այժմ ավելի երկար ժամանակով են ցանկանում աշխատել ազատ տնտեսական գոտիներում»,-նշեց պաշտոնյան:
Նրա տեղեկացմամբ` «Մերիդիայում» ընկերություններից մեկը գործունեության իրավունք է ստացել մինչև ազատ տնտեսական գոտու ժամկետի ավարտը: Բայց պետք է նշել, որ օրենսդրությունը թույլ է տալիս և կազմակերպչի, և շահագործողի գործունեության ժամկետները երկարաձգել: Ազատ տնտեսական գոտիների ժամկետը այս պահի դրությամբ 10 տարի է:
Հարցին՝ ազատ տնտեսական գոտիներում արդյոք կան իրենց գործունեությունը դադարեցնող ընկերություններ ու ինչ պատճառներով`Վահագն Լալայանը պատասխանեց. «Մինչ օրս երկու ընկերություն դադարեցրել են, մեկը, որովհետև իրենց գործունեության տեսանկյունից այլևս նպատակահարմար չէր` հաշվի առնելով, որ օտարերկրյա հումքից ստացվող ապրանքները Հայաստանում իրացնելիս մաքսազերծվում են: Մյուսն էլ՝ Ռուսաստանի Դաշնությունում իրենց գործընկերները սնանկացան, նրանք այլևս չկարողացան աշխատել։ Մեկ ուրիշ ընկերություն էլ ժամկետը լրացավ, չշարունակեց գործունեությունը: Քանի որ իրենց առջև դրված ծրագիրը իրականացրեցին և որոշեցին իրենց մայր ընկերության հետ աշխատել, նույն միջավայրում»:

В свободных экономических зонах «Альянс» и «Меридиан» действуют 17 компаний
В пока еще 2 армянских свободных экономических зонах «Альянс» и «Меридиан» действуют 17 компаний, 10 из них – в свободной экономической зоне «Альянс».
В этих компаниях работают американские, российские, арабские капиталы, есть и компании, основанные сирийскими и стамбульскими армянами. Об этом в беседе с «Арменпресс» рассказал начальник управления привлечения и координации инвестиций Министерства по экономическому развитию и инвестициям Армении Ваагн Лалаян.
«По предварительным данным на 2017-й год, в свободной экономической зоне «Меридиан» сделано инвестиций на 7 млн долларов, открыто 74 новых рабочих места. В свободной экономической зоне «Альянс» сделано инвестиций на 4 млн долларов, открыто 20 новых рабочих мест»,- сказал начальник управления привлечения и координации инвестиций Министерства по экономическому развитию и инвестициям Армении Ваагн Лалаян.
По его словам, эти компании, в основном, занимаются экспортом, поскольку при этом они имеют определенные льготы.
«Для компаний, работающих в свободных экономических зонах, выгоднее заниматься экспортом, поскольку при этом они имеют определенные льготы, что выгоднее продаж на территории Армении. Если продукция получается из импортного сырья, то при продажах готовой продукции на территории Армении нужно делать растаможку сырья, чего не требуется при экспорте в третьи страны»,- сказал начальник управления привлечения и координации инвестиций Министерства по экономическому развитию и инвестициям Армении Ваагн Лалаян.
По его словам, по данным на конец 2016-го года, общий объем экспорта для 2 свободных экономических зон составил около 10 млн долларов, что равно примерно 0.6% общего экспорта Армении. «Показатель невелик, однако, надо учесть, что компании только начали работать. В основном, они были созданы в 2016-м году»,- сказал Лалаян.
По его словам, есть компании, которые продлевают сроки своей деятельности, одна из компаний расширяется. Если первые заявители заключали контракты на 3 года деятельности, то сейчас уже делают это на срок от 5 лет.
«Это показывает, что первые заявители хотели разобраться в ситуации, а сейчас уже есть желание работать дольше»,- сказал начальник управления привлечения и координации инвестиций Министерства по экономическому развитию и инвестициям Армении Ваагн Лалаян.
По его словам, одна из компаний в свободной экономической зоне «Меридиан» сделала заявку на сотрудничество до конца действия срока свободной экономической зоны – на 10 лет, на данный момент.
На вопрос, есть ли компании, прекратившие деятельность в свободной экономической зоне и по каким причинам, он ответил: «По сей день были 2 такие компании: одна прекратила дееятельность по причине нецелесообразности, с учетом фактора растаможки сырья для продаж на территории Армении, вторая – по причине банкротства партнера в РФ. Одна компания не продолжила работу по окончании срока контракта».