«Տաշիր» ընկերությունների խմբի խոշոր ներդրման արդյունքում 2500 նոր աշխատատեղ կստեղծվի
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Էներգետիկ ոլորտում առաջիկա տարիներին 1 միլիարդ դոլարի ներդրման արդյունքում նախատեսվում է 2500 նոր աշխատատեղի ստեղծում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` «Տաշիր» ընկերությունների խմբի ներդրումային ծրագրի շնորհանդեսին այս մասին հայտարարեց «Տաշիր» ընկերությունների խմբի փոխնախագահ Կարեն Դարբինյանը: Խոսելով ներդրումային ծրագրերի հիմքում դրված սկզբունքների մասին` նա նշեց, որ իրենց առջև խնդիր են դրել լուծել էկոլոգիական ու սոցիալական բնույթի հարցեր: «Ներդրումային ծրագրի շրջանակներում օգտագործվող սարքավորումների մոտ 80 տոկոսի արտադրությունը կկազմակերպվի Հայաստանում: Նախնական գնահատականով` խոսք է գնում 2500 նոր աշխատատեղի մասին»,-նշեց Կարեն Դարբինյանը:
Նրա խոսքով` ներդրումային ծրագրերը կյանքի կոչելու համար «Տաշիր» ընկերությունների խումբը 2016 թվականից բանակցություններ է վարում մի շարք միջազգային ֆինանսական խոշոր կազմակերպությունների հետ, այդ թվում` Ասիական զարգացման բանկի ևՎերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի հետ: «Կնքվել է մոտ 160 միլիոն դոլարի ներգրավման պայմանագիր, այսօր կստորագրվի նաև փոխհամաձայնության հուշագիր Եվրասիական զարգացման բանկի հետ`100 միլիոն դոլարի ներգրավման մասին»,-հայտնեց «Տաշիր» ընկերությունների խմբի փոխնախագահը:
Կարեն Դարբինյանը տեղեկացրեց, որ շարունակվում են բանակցություններն այլ ֆինանսական կառույցների հետ մոտակա տարիներին լրացուցիչ ֆինանսական միջոցների ներգրավման ուղղությամբ:
Տաշիր ընկերությունների խմբի կողմից առաջիկա տարիներին նախատեսվող ներդրումներից 200 միլիոն դոլար կուղղվի հիդրոէներգետիկայի ոլորտին, կկառուցվի «Շնող» ՀԷԿ-ը: Շուրջ 900 միլիոն դոլար էլ կուղղվի «Հայաստանի բաշխիչ ցանցերում» էլեկտրաէներգետիկական ենթակառուցվածքների վերակառուցմանն ու էլեկտրաէներգիայի հաշվառման սարքերի ներդրմանը:

В результате крупных инвестиций группы компаний «Ташир» планируется создать 2500 новых рабочих мест
В течение предстоящего года в энергетической сфере Армении планируется создать 2500 новых рабочих мест в результате инвестиций в 1 миллиард долларов. Как передает Арменпресс, об этом было 13 ноября в Ереване в ходе презентации инвестиционной программы группы компаний «Ташир» сообщил вице-председатель ГК «Ташир» Карен Дарбинян.
Говоря о лежащих в основе инвестиционных программ принципах, Дарбинян отметил, что они стремятся решать вопросы экологического и социального характера. «В Армении будет реализовано производство около 80 процентов устройств, которые будут использоваться в рамках инвестиционной программы.По предварительной оценке, речь идет о 2500 новых рабочих местах», - сказал Дарбинян.
Он отметил, что с 2016 года ГК «Ташир» ведет переговоры с несколькими международными финансовыми организациями для реализации инвестиционной программы. Переговоры были проведены с Азиатским банком развития и Европейским банком реконструкции и развития.
«Было подписано соглашение о привлечении почти 160 миллионов долларов, сегодня также будет подписан меморандум о взаимопонимании с Евразийским банком развития о привлечении 100 миллионов долларов», - сказал он.
От добавил, что продолжаются переговоры с другими финансовыми структурами о привлечении дополнительных финансовых средств в ближайшие годы.