«Տաշիր» ընկերությունների խմբի խոշոր ներդրման արդյունքում 2500 նոր աշխատատեղ կստեղծվի
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Էներգետիկ ոլորտում առաջիկա տարիներին 1 միլիարդ դոլարի ներդրման արդյունքում նախատեսվում է 2500 նոր աշխատատեղի ստեղծում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` «Տաշիր» ընկերությունների խմբի ներդրումային ծրագրի շնորհանդեսին այս մասին հայտարարեց «Տաշիր» ընկերությունների խմբի փոխնախագահ Կարեն Դարբինյանը: Խոսելով ներդրումային ծրագրերի հիմքում դրված սկզբունքների մասին` նա նշեց, որ իրենց առջև խնդիր են դրել լուծել էկոլոգիական ու սոցիալական բնույթի հարցեր: «Ներդրումային ծրագրի շրջանակներում օգտագործվող սարքավորումների մոտ 80 տոկոսի արտադրությունը կկազմակերպվի Հայաստանում: Նախնական գնահատականով` խոսք է գնում 2500 նոր աշխատատեղի մասին»,-նշեց Կարեն Դարբինյանը:
Նրա խոսքով` ներդրումային ծրագրերը կյանքի կոչելու համար «Տաշիր» ընկերությունների խումբը 2016 թվականից բանակցություններ է վարում մի շարք միջազգային ֆինանսական խոշոր կազմակերպությունների հետ, այդ թվում` Ասիական զարգացման բանկի ևՎերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի հետ: «Կնքվել է մոտ 160 միլիոն դոլարի ներգրավման պայմանագիր, այսօր կստորագրվի նաև փոխհամաձայնության հուշագիր Եվրասիական զարգացման բանկի հետ`100 միլիոն դոլարի ներգրավման մասին»,-հայտնեց «Տաշիր» ընկերությունների խմբի փոխնախագահը:
Կարեն Դարբինյանը տեղեկացրեց, որ շարունակվում են բանակցություններն այլ ֆինանսական կառույցների հետ մոտակա տարիներին լրացուցիչ ֆինանսական միջոցների ներգրավման ուղղությամբ:
Տաշիր ընկերությունների խմբի կողմից առաջիկա տարիներին նախատեսվող ներդրումներից 200 միլիոն դոլար կուղղվի հիդրոէներգետիկայի ոլորտին, կկառուցվի «Շնող» ՀԷԿ-ը: Շուրջ 900 միլիոն դոլար էլ կուղղվի «Հայաստանի բաշխիչ ցանցերում» էլեկտրաէներգետիկական ենթակառուցվածքների վերակառուցմանն ու էլեկտրաէներգիայի հաշվառման սարքերի ներդրմանը:

2500 jobs to be created as Tashir Group of Companies signals billion dollar investment
YEREVAN, NOVEMBER 13, ARMENPRESS. 2500 jobs are planned to be created in the upcoming 1 year in the energy sector as result of 1 billion dollar investment, Tashir Group of Companies Vice-President Karen Darbinyan said during an event dedicated to the company’s activities.
Speaking about the principles at the foundation of the investment programs, Darbinyan said they sought to solve issues of ecological and social nature.
“The production of nearly 80 percent of devices which will be used as part of the investment program will be implemented in Armenia. According to preliminary evaluation, we are talking about 2500 new jobs”, Darbinyan said.
He said Tashir is engaged in negotiations since 2016 with several international financial organizations to implement the investment program, talks were particularly conducted with the Asian Development Bank and the European Bank for Reconstruction and Development.
“An agreement on involving nearly 160 million dollars was signed, today a memorandum of mutual understanding will also be signed with the Eurasian Development Bank on involving 100 million dollars”, he said.