Էմին Երիցյանը ՏԻՄ ընտրություններին բնակչության մասնակցության մակարդակը բավարար չի համարում
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Համայնքների խոշորացման գործընթացում և տեղական մակարդակով ընտրական համակարգում ռեֆորմների կարիք կա։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ խոսելով նոյեմբերի 5-ին տեղի ունեցած տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունների արդյունքների վերաբերյալ, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ համայնքների միության նախագահ Էմին Երիցյանը։
Մասնագետի պնդմամբ՝ ընտրություններին բնակչության մասնակցության ակտիվությունը բավարար չէ։ Նրա գնահատմամբ, ընտրողների մասնակցությունը ցածր է, ինչը տարեցտարի երևացող միտում է։
«Պասիվության պատճառները տարբեր են, օրինակ՝ քաղաքական կուսակցությունները բավականին պասիվ են։ Մեկ այլ պատճառ է նաև համայնքների խոշորացման և ընտրական համակարգի խնդիրը։ Այս ընտրությունները մեկ անգամ ևս փաստեցին, որ խոշորացման գործընթացում և տեղական մակարդակով ընտրական համակարգում ռեֆորմների կարիք կա։ Խոշորացման պրակտիկան դրա հետ անհամատեղելի է»,- նշեց Երիցյանը։
Ընտրություններին մարդկանց պասիվությունը հիմնականում եղել է այնտեղ, որտեղ միայն համայնքի ղեկավար են ընտրել։ Այնտեղ, որտեղ ընտրել են նաև ավագանի՝ մասնակցությունն ավելի բարձր է եղել։
Նոյեմբերի 5-ին Հայաստանի Հանրապետության 69 համայնքում տեղի են ունեցել տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններ։

Эмин Ерицян считает, что явка избирателей на выборах ОМС была невысокой
В ряде общин на выборах в органы местного самоуправления, прошедших накануне, наблюдалась низкая явка избирателей. Как передает «Арменпресс», об этом в беседе с журналистами сказал 6 ноября председатель Союза общин Армении Эмин Ерицян.
По его словам, данная тенденция возникает на каждых выборах, и имеет ряд объективных причин. Как считает эксперт, независимо от того, насколько кандидаты уважаемы среди населения, постоянно возникают проблемы, связанные с легитимностью местных органов власти и их взаимоотношения с населением.
«Вторая объективная причина - пассивная роль политических партий. Третья причина - проблема расширения и избирательная системы. Расширение уже состоявшийся факт и назад пути нет», - пояснил Ерицян, добавив при этом, что расширение общин и избирательные процессы должны быть связаны друг с другом.
По мнению председатель Союза общин Армении, эти выборы показали, что данная система нуждается в реформах, а предыдущая практика расширения несовместима с ней.
Центральная избирательная комиссия Армении обнародовала предварительные итоги состоявшихся 5 ноября выборов в органы местного самоуправления.
Выборы в органы местного самоуправления состоялись в 69 общинах Арагацотнской, Араратской, Армавирской, Гегаркуникской, Лорийской, Котайкской, Ширакской, Сюникской, Вайоцдзорской и Тавушской областей республики. При этом 34 общины являются укрупненными.