Կառավարությունը հաստատեց սահմանամերձ համայնքների բնակիչներին օժանդակություն ցուցաբերելու ծրագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարությունը հաստատեց Սահմանամերձ տարածաշրջանների զարգացման 2018 թվականի ծրագիրը:ՀՀ տարածքային կառավարման և զարգացման նախարար Դավիթ Լոքյանը նշեց, որ որոշման նախագիծը բյուջեի հավելված է, որն, օրենքի համաձայն, պետք է ներկայացվի Ազգային ժողով: «Սեպտեմբերի 17-ին կառավարությունն ընդունեց օրենք, որով օժանդակությունը, որը պետությունը ցուցաբերում է սահմանամերձ տարածքներին, երկարաձգվեց մինչև 2021 թվականը»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց նախարարը և նշեց, որ այն շուրջ մեկ միլիարդ դրամի օժանդակություն է ներառում, որը տրվում է 58 հազար բնակչի, որոնք սահմանամերձ 37 բնակավայրերում են տեղակայված։ Օժանդակությունը կլուծի գազի, ջրի, գույքահարկի, հողի հարկի, էլեկտրաէներեգիայի որոշակի չափաքանակների հետ կապված խնդիրը:
Դավիթ Լոքյանն ասաց, որ ծրագիրը վերաբերում է միայն պետության այս աջակցության բլոկին և փաստաթուղթը պետք է կցվի բյուջեին ու ուղարկվի Ազգային ժողով:
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն արձագանքելով նախագծին՝ դիմեց ֆինանսների նախարար Վարդան Արամյանին և հարցրեց. «Պարոն Արամյան, նայե՞լ եք, որովհետև մենք, որքան հիշում եմ, գազի ու կիլովատի սակագների մեջ կարգավորումը, որ արել ենք, բյուջեի վրա չի մնացել»: Վարդան Արամյանը պատասխանեց, որ սա այն հերթական ծրագրերից է, որն, ըստ օրենքի պահանջի, պետք է ներկայացնել Ազգային ժողովի քննարկմանը:

Government approves program to assist residents of bordering communities
YEREVAN, SEPTEMBER 28, ARMENPRESS. The Armenian government approved the 2018 Development Program of Bordering Regions, reports Armenpress.
Davit Lokyan – minister of territorial administration and development, said the draft decision is a budget annex, which must be submitted to the Parliament under the law. “On September 17 the government adopted a law according to which the assistance provided by the state to bordering regions was extended up to 2021”, the minister said at the Cabinet meeting. He informed that it includes assistance of over one billion AMD which is provided to 58.000 residents living in 37 bordering settlements. The assistance will solve the problems of certain quantities of gas, water, property tax, land tax and electricity.
Minister Lokyan said the program relates to the state’s this package of assistance and the document should be attached to the budget and submitted to the Parliament.