Իրանի հետ ԵԱՏՄ-ի գործընկերության շուրջ բանակցությունները մոտենում են ավարտին. Շուվալով
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի հետ Եվրասիական տնտեսական միության գործընկերության շուրջ բանակցությունները մոտենում են ավարտին: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է ՌԴ առաջին փոխվարչապետ Իգոր Շուվալովը՝ Վլադիվոստոկում ելույթ ունենալով Արեւելյան տնտեսական համաժողովում:
«Մենք բանակցություններ ենք վարոմ Սինգապուրի հետ, մենք մոտ ենք Իրանի հետ բանակցություններն ավարտելուն»,- ասել Է նա, նշելով, որ բանակցությունները բարդ են:
Ավելի վաղ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի առռեւտրի նախարար Վերոնիկա Նիկիշինան հայտնել Է, որ ԵԱՏՀ-ն կարող Է Իրանի հետ ԵԱՏՄ-ի ազատ առեւտրի գոտու վերաբերյալ ժամանակավոր համաձայնագրի ստորագրման մանդատ խնդրել այս տարվա հոկտեմբերին: Իրանի հետ ինտենսիվ բանակցությունները շարունակվում են արդեն ավելի քան ութ ամիս:

YEREVAN, SEPTEMBER 6, ARMENPRESS. Negotiations with Iran around partnership with the Eurasian Economic Union are nearing completion, Russia’s first Vice PM Igor Shuvalov said during the Eastern Economic Conference in Vladivostok.
“We are negotiating with Singapore, and we are close to completing talks with Iran”, he said, mentioning that the negotiations are difficult.
Earlier the minister for trade of the Eurasian Economic Commission Mrs. Veronica Nikishina said they might ask for a mandate in October to sign a temporary deal with Iran regarding EEU free trade zone. The talks with Iran are proceeding for more than 8 months.