Իրանի հետ ԵԱՏՄ-ի գործընկերության շուրջ բանակցությունները մոտենում են ավարտին. Շուվալով
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի հետ Եվրասիական տնտեսական միության գործընկերության շուրջ բանակցությունները մոտենում են ավարտին: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է ՌԴ առաջին փոխվարչապետ Իգոր Շուվալովը՝ Վլադիվոստոկում ելույթ ունենալով Արեւելյան տնտեսական համաժողովում:
«Մենք բանակցություններ ենք վարոմ Սինգապուրի հետ, մենք մոտ ենք Իրանի հետ բանակցություններն ավարտելուն»,- ասել Է նա, նշելով, որ բանակցությունները բարդ են:
Ավելի վաղ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի առռեւտրի նախարար Վերոնիկա Նիկիշինան հայտնել Է, որ ԵԱՏՀ-ն կարող Է Իրանի հետ ԵԱՏՄ-ի ազատ առեւտրի գոտու վերաբերյալ ժամանակավոր համաձայնագրի ստորագրման մանդատ խնդրել այս տարվա հոկտեմբերին: Իրանի հետ ինտենսիվ բանակցությունները շարունակվում են արդեն ավելի քան ութ ամիս:

Шувалов: переговоры о партнерстве ЕврАзЭс с Ираном близки к завершению
Переговоры с Ираном о партнерстве с Европейским экономическим союзом (ЕврАзЭс) близки к завершению. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом сообщил первый вице-премьер РФ Игорь Шувалов, выступая на Восточном экономическом форуме.
"У нас ведутся переговоры с Сингапуром, мы близки к завершению переговоров с Ираном", - сказал он, отметив, что переговоры сложные.
Ранее министр по торговле ЕЭК Вероника Никишина сообщала, что Евразийская экономическая комиссия (ЕЭК) может попросить мандант на подписание временного соглашения о зоне свободной торговли (ЗСТ) Евразийского экономического союза с Ираном в октябре этого года. Интенсивные переговоры с Ираном длятся уже более восемь месяцев.