Հակառակորդի թիկունքը մինչ 15 կմ խորությամբ դիտարկելը թույլ է տալիս շատ ավելի վաղ գնահատել գործողությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հակառակորդի թիկունքը մինչ 15 կմ խորությամբ տեսնելն այսօր հնարավորություն է տալիս հայկական կողմին ամենաքիչը 1-2 օր առաջ գնահատել հակառակորդի գործողությունները: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ սեպտեմբերի 4-ին «Հակառակորդի ռազմաքաղաքական մարտավարությունն ու մեր անելիքները» թեմայով համաժողովին այս մասին ասաց ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Արտակ Զաքարյանը:
«Այսօր բոլոր հենակետերում, որտեղ անհրաժեշտ է դիտարկումներ իրականացնել, մենք կարողանում ենք հակառակորդի թիկունքը տեսնել մինչ 15 կմ խորությամբ: Ի տարբերություն ապրիլյան գործողությունների՝ այն հնարավորություն է տալու ամենաքիչը 1-2 օր առաջ գնահատել հակառակորդի գործողությունները: Ավելի խոր դիտարկումներ իրականացվում են այլ եղանակով, որը հնարավորություն է տալիս ռազմավարական հարթության վրա գնահատելու հակառակորդի գործողությունները»,-ասաց փոխնախարարը:
Նրա խոսքով՝ շարունակվելու են ՀՀ զինված ուժերը պայմանագրային զինծառայողներով համալրելու, կրտսեր հրամանատարական օղակում արհեստավարժ ենթասպայական կազմի զինծառայողներին ընդգրկելու աշխատանքները: Զինված ուժերը համալրվելու են մասնագիտական բարձր կարողություններով օժտված զինծառայողներով:
«ՀՀ զինված ուժերում մարտական գործողությունների վարման ձևերի և եղանակների կատարելագործման արդյունքում մարտավարությունը և օպերատիվ արվեստը բարձրացնելու են մեր զորքերի շարժունակությունը: Բարելավելու է ուժերի կազմը և կառուցվածքը, բարձրացվելու է ապակենտրոնացված մարտական գործողություններ վարելու կարողությունը; Հաշվի են առնելու թռչող սարքերի, հեռահար խոցման միջոցների և այլ ոլորտներում զարգացումները, որը հանգեցնելու է որակական գերազանցության, անհավասարակշռության չեզոքացման»,-ասաց Զաքարյանը:

Up to 15km in-depth reconnaissance enables early assessment of Azerbaijani actions – deputy defense minister
YEREVAN, SEPTEMBER 4, ARMENPRESS. Observing and surveillance up to 15km in depth of Azerbaijan’s lines enables the Armenian side to assess their actions for at least 1-2 days in advance, first deputy minister of defense Artak Zakaryan said at a September 4 conference.
“Today, in all positions where monitoring are necessary, we are able to see the Azerbaijani lines up to 15km in depth. Unlike the April actions, it enables to evaluate the Azerbaijani actions at least 1-2 days in advance. Deeper surveillance is carried out in another way, which enables to assess the adversary’s actions on the strategic arena”, the deputy minister said.
According to him, the defense ministry will continue involving professional servicemen and contract soldiers in its ranks.
“As result of improvement of combat engagement methods in the Armenian Armed Forces, tactics and tactical arts will increase the mobility of our troops. The structure and formation of the troops will be improved, the capability of engaging decentralized combat operations will be increased. Developments of UAVs, long-range weapons and other areas will be taken into account, which will lead to quality excellence and elimination of imbalance”, Zakaryan said