«Նաիրիտ»-ի տարածքում պայթյունի հետեւանքով քիմիական վտանգ չկա. ԱԻՆ փրկարար ծառայության տնօրեն
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Նաիրիտ» գործարանի տարածքում բռնկված հրդեհի արդյունքում հրշեջներից մի քանիսը ծխահարվել են: Հրդեհի բռնկման պահին դեպքի վայրում ոչ ոք չի եղել, վիրավորներ եւ զոհեր չկան: «Արմենպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այս մասին դեպքի վայրում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ԱԻՆ փրկարար ծառայության տնօրեն Մուշեղ Ղազարյանը:
«Այս պահին աշխատում ենք 500 քառակուսի մետր տարածքում: Դեպքի վայր ժամանած շտապօգնության մեքենաները օգնություն են ցուցաբերել հրշեջներին, ովքեր առաջնային օղակում էին: Հիմա նրանք շարունակում են իրենց աշխատանքը»,-ասաց նա: Ղազարյանի խոսքով՝ «Նաիրիտ»-ի տարածքում պայթյունի հետեւանքով քիմիական վտանգ չկա: Այրվող նյութից վտանգավոր արտանետումներ չկան, բնակչությանը վտանգ չի սպառնում:
«Այրում է լաք-էթինոլ նյութը: Խորհուրդ է տրվում մոտակա շենքերի բնակիչներին փակել պատուհանները եւ հնարավորության դեպքում չշնչել ծուխը»,-ասաց նա՝ հավելելով, որ այժմ փրկարարաները սառեցման աշխատանքներ են կատարում, որպեսզի հրդեհը չտարածվի:
«Մենք արդեն մեկուսացում տվել ենք, հովացման աշխատանքներ ենք տանում, որպեսզի հրդեհը չտարածվի»,- հավելեց նա:
ԱԻՆ փրկարար ծառայության տնօրենը նշեց, որ դեռեւս հայտնի չէ հրդեհի բռնկման պատճառը, այն կպազրվի հրդեհաշիջման աշխատանքներից հետո:

No chemical hazard as a result of blast in Nairit plant – emergency situations ministry's rescue service director
YEREVAN, AUGUST 28, ARMENPRESS. No one has been wounded and killed in the fire that broke out in Yerevan’s Nairit plant on August 28, director of rescue service of emergency situations ministry Mushegh Ghazaryan told reporters at the scene, Armenpress correspondent reports.
“At the moment we are working on the area 500 square meters. The ambulances showed assistance to firefighters who were in the front line. Now they continue their work”, he said, adding that there is no chemical hazard as a result of the explosion in the territory of the plant. There are no hazardous emissions from burning material. The population is not under danger.
He said the residents of adjacent buildings are advised to close the windows.
Mushegh Ghazaryan said the cause of the fire is still unknown, it will be clarified after the firefighting works.