ՌԴ ԱԻՆ ինքնաթիռը լիցքավորվում է ջրով. փրկարարական խումբը մեկնել է հետախուզության
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՌԴ ԱԻՆ հրդեհաշիջման «ԻԼ-76» ինքնաթիռը օգոստոսի 14-ին՝ ժամը 19.20-ին վայրէջք է կատարել «Էրեբունի» օդանավակայանում:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը, Էրեբունի օդանավակայանում իրականացվում է ինքնաթիռի ջրով լիցքավորման աշխատանք:
Ռուսական օդանավը դիմավորել են ՀՀ ԱԻ փոխնախարար Է. Ապրիամովը և Հայ-ռուսական մարդասիրական արձագանքման կենտրոնի տնօրենի տեղակալ, փ/ծ փոխգնդապետ Վ.Ռշտունին:
Հայ-ռուսական փրկարարական խումբը ՀՀ ՊՆ ուղղաթիռով մեկնել է դեպքի վայր՝ օդային հետախուզություն իրականացնելու, որի արդյունքների հիման վրա ինքնաթիռի միջոցով կիրականացվի օդային հրդեհաշիջում:
Օդանավակայան է ժամանել նաև 12 ջրատար՝ ընդհանուր 90 տոննա ջրատարողությամբ, որոնք նախատեսված են ինքնաթիռը ջրով լիցքավորման համար:
«Խոսրովի անտառ» արգելոցում բռնկված հրդեհը մարելու համար ժամը 17:00-ի դրությամբ 63 փրկարար, ՀՀ ՊՆ 124 զինծառայող. 19 բնապահպան, անտառտնտեսության 40 աշխատակից իրականացնում են հրդեհաշիջման աշխատանքներ:
Օգոստոսի 12-ին, ժամը 12:30-ին ահազանգ էր ստացվել, որ Արարատի մարզի Ուրցաձոր գյուղից մոտ 20 կմ հյուսիս՝ «Խոսրովի անտառ» պետական արգելոց պետական ոչ առևտրային կազմակերպության «Զիմա» կոչվող տարածքում այրվում է բուսածածկ տարածք: Նախնական տվյալների համաձայն ՝ 200-250 հա տարածքում այրվում է բուսածածկ և անտառածածկ տարածք:

Самолет МЧС РФ закачивается водой – группа спасателей выехала на разведку местности
Самолет МЧС России ИЛ-76, прилетевший в Армению для участия в тушении пожара в Хосровском лесу, в 19.20 часов 14 августа совершил посадку в аэропорту Эребуни.
Как сообщает Арменпресс, сейчас самолет МЧС РФ закачивается водой.
В аэропорту самолет встречали замминистра ЧС РА Э.Априамов и замдиректора Армяно-российского центра гуманитарного реагирования, подполковник спасательской службы В.Рштуни.
На данный момент армяно-российскаяспасательская группа вылетела на вертолете на место - с целью разведки местности.
В аэропорт прибыли также 1 водовозов – общей вместимостью 90 тонн, они предназначены для закачки самолета.
По данным на 17.00 часов, в тушении пожара в Хосровском лесу участвуют 63 пожарных-спасателей, 124 военнослужащих МО РА, 19 экологов, 40 сотрудников лесного хозяйства.
В Спасательскую службу МЧС РА 12 августа в 12:30 часов поступил сигнал, что в 20-и км от села Урцадзор (Араратская область) в государственном заповеднике «Хосровский лес», на территории «Зима», принадлежащей некоммерческой организации, горит луг, по предварительным данным - 200-250 га.