Քամին դժվարացրել է Խոսրովի արգելոցում հրդեհի մարումը. հրդեհաշիջմանը միացել են կամավորներ
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Խոսրովի անտառ» պետական արգելոցում բռնկված հրդեհը մարելու համար հրշեջներին միացել է Արարատի մարզի ավելի քան 600 բնակիչ:
Բացի հրդեհաշիջման աշխատանքներում ներգրավված մարզային հրշեջ-փրկարարական ջոկատների և ոստիկանության աշխատակիցներից, ՀՀ Արարատի մարզպետ Արամայիս Գրիգորյանի և ոստիկանության Արարատի մարզային վարչության պետ ոստիկանության գնդապետ Սևան Քոչարյանի գլխավորությամբ այս պահին դեպքի վայրում են գտնվում մարզի բոլոր համայնքների ղեկավարները:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Արարատի մարզպետի տեղակալ Աշոտ Վարդանյանն ասաց, որ դեպքի վայրում հրդեհաշիջման աշխատանքներին խանգարում է քամին: «Այս պահին քամին ուժեղացել է, եւ կրակի տարածման հետ կապված խնդիրներ են առաջացել: Մենք աշխատուժի խնդիր չունենք, բոլորը պատրաստ սպասում են համապատասխան հրահանգի: Հիմնականում հատուկ տեխնիկայի խնդիր կա, որի հայթայթման հետ կապված հարցերով էլ զբաղվում է ԱԻՆ-ը: Մարդկային օգնությունն անզոր է այս պահին»,-ասաց նա:
Աշոտ Վարդանյանի խոսքով՝ նախնական վնասների մասին դեռ տեղեկություններ չկան, այդ հարցերով զբաղվում է բնապահպանության նախարարությունը:
Օգոստոսի 12-ին՝ ժամը 12:30-ին, ՀՀ ԱԻՆ-ում ահազանգ էր ստացվել, որ Արարատի մարզի Ուրցաձոր գյուղից մոտ 20 կմ հյուսիս՝ «Խոսրովի անտառ» պետական արգելոց պետական ոչ առևտրային կազմակերպության «Զիմա» կոչվող տարածքում այրվում է բուսածածկ տարածք: «Զիմա» տարածքից բռնկված հրդեհը դեռ չի մարել:

YEREVAN, AUGUST 14, ARMENPRESS. More than 600 residents of Ararat province joined the firefighting works in the Khosrov Forest state reserve.
In addition to firefighter-rescue brigades, police officers, Ararat governor Aramayis Grigoryan and police chief of Ararat province, police colonel Sevan Kocharyan, the heads of all communities of the province are at the scene.
Ashot Vardanyan, deputy governor, told Armenpress that wind hinders the firefighting works. “At the moment there is a strong wind, and there are problems with fire spreading. We don’t face a problem of labor force, everyone waits for respective order. There is mainly a problem of special equipment, but the ministry of emergency situations is engaged on finding respective equipment”, he said.
According to him, there are still no reports on preliminary damages, the ministry of nature protection deals with this issue.