Ջրվեժում տեղի ունեցած սպանության գործով հետախուզում է հայտարարվել անչափահասի նկատմամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների քննչական բաժնում քննվող քրեական գործով պարզվել է Ջրվեժում 35-ամյա տղամարդու սպանության շարժառիթը, առերեւույթ հանցագործություն կատարած անձի ինքնությունը։ Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք՝ 2017թ. ապրիլի 11-ին ահազանգ է ստացվել առ այն, որ Ջրվեժի Մայակ թաղամասի շենքերից մեկի բնակարանում տղամարդու դի կա:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ քննչական կոմիտեից, դեպքի վայրի զննությամբ հայտնաբերվել է Երևան քաղաքի 35-ամյա բնակչի դին՝ կրծքավանդակի առաջային և հետին մասում կտրած-ծակած վնասվածքներով:
Նույն օրը ՀՀ ՔԿ ԵՔՔՎ Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին մասով, մշակվել քննչական պլան, և ձեռնարկվել անհրաժեշտ քննչական և օպերատիվ-որոնողական գործողություններ՝ տղամարդու մահվան հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ:
Արդյունքում՝ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել͵ որ նշված բնակարանում͵ որտեղ սպանվել է տղամարդը͵ վարձակալական հիմունքներով բնակվել է 42-ամյա մի կին, պարզվել վերջինիս ինքնությունը և նրա առնչությունն սպանված տղամարդու հետ։
Քրեական գործով որպես կասկածյալ ձերբակալվել էր 42-ամյա կինը։ Իրականացված մեծածավալ քննչական գործողությունների արդյունքում չի հիմնավորվել կնոջ մասնակցությունը կատարված սպանությանը, բավարար ապացույցներ ձեռք բերվել սպանությունը կնոջ անչափահաս որդու կողմից կատարված լինելու վերաբերյալ, և ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա ՝ 17-ամյա տղան ներգրավվել է որպես մեղադրյալ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին մասով, և վերջինիս նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում:
Նկատի ունենալով քրեական գործի առանձնահատկությունները՝ վարույթի մասնակիցների մասնավոր կյանքի պաշտպանության նպատակով նույնականացնող տվյալները հրապարակման ենթակա չեն։

По делу об убийстве в Джрвеже в розыск объявлен несовершеннолетний
В ходе расследования, проводимого в следственном отделе Авана и Нор-Норка выяснились мотивы убийства в Джрвеже 35-летнего мужчины и личность преступника. Ранее мы сообщали, что 11-го апреля был получен сигнал о том, что в одном из зданий квартала Маяк в Джрвеже обнаружен труп 35-летнего мужчины.
Как сообщили «Арменпресс» в управлении по информации и связям с общественностью СК Армении, на месте преступления был обнаружен труп 35-летнего мужчины с колото-резаными ранами на передней и задней стенках грудной клетки.
В тот же день в следственном отделе Авана и Нор-Норка было открыто уголовное дело по ст. 104 УК Армении и на чались соответствующие следственные действия.
В результате, были обнаружены факты, свидетельствующие о том, что в той же квартире на основаниях арендования жила 42-летняя женщина, чьи связи с убитым были также раскрыты.
Она была задержана в качестве подозреваемой, однако ее участие в преступлении не было обосновано, и были досбыты улики, позволяющие подозревать в убийстве ее несовершеннолетнего сына; 17-летний юноша был привлечен в качестве обвиняемого и его объявили в розыск.
Справка:Подозреваемый или обвиняемый в преступлении считается невиновным, пока его не доказана вступившим в законную силу приговором суда.