Պետական մարմինները ոչ բոլոր դեպքերում են կատարում «Տեղեկատվության ազատության մասին» օրենքով նախատեսված դրույթները
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պետական մարմինները ոչ բոլոր դեպքերում են կատարում «Տեղեկատվության ազատության մասին» օրենքով նախատեսված դրույթները: Այս մասին «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում նշեց «Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոն»-ի նախագահ Լիանա Դոյդոյանը: Կենտրոնը իրականացրել է տեղեկատվության տրամադրման վերաբերյալ մոնիտորինգ` դիտարկելով 37 մարմնի պաշտոնական կայք:
«Մոնիտորինգի արդյունքները բացասական են, մենք տեսնում ենք, որ որոշ դեպքերում օրենքով սահմանված նվազագույն պահանջները հաճախ չեն իրականացվում: Օրինակ, սահմանված է, որ կայքը պետք է ունենա հաճախ տրվող հարցերի բաժին: Պետական մարմինները 5 անգամից ավելի նույն հարցը ստանալու դեպքում պետք է դրա պատասխանը հրապարակեն այդ բաժնում: Մոնիտորինգի արդյունքները ցույց են տալիս, որ ոչ միայն հաճախ տրվող հարցումները չեն թարմացվել, այլև բյուջեի կատարողականի մասին տեղեկությունները չեն թարմացվում»,-ասաց Լիանա Դոյդոյանը:
Մոնիտորինգի արդյունքները ցույց են տալիս, որ մարզպետարանի կայքերում վիճակը դրական է: Լիանա Դոյդոյանը նշեց, որ մարզպետարանների կայքերը մեկ հարթակի վրա են ստեղծվել, բաժինները նրանց տրվել են ի սկզբանե, այնուհետև տեղեկատվական լուրջ աշխատանք է կատարվել, այժմ էլ ակտիվ տեղեկությունները հրապարակվում են:
«Նախարարությունների կայքերի վիճակը բավական խրթին է: Ամեն մեկն իր ձևով է աշխատում, շատ դեպքերում քաղաքացիները խառնաշփոթի առաջ են կանգնում: Օրինակ, եթե ցանկանում են վիճակագրական տվյալներ, ապա չգիտեն վիճակագրություն բաժին մտնեն, հաշվետվության, թե այլ բաժին կա»,-ասաց Լիանա Դոյդոյանը:
Լիանա Դոյդոյանը նկատեց, որ պաշտոնական կայքերում պետք է հրապարակվեն այն անձի կոնտակտային տվյալները, ով պատասխանատու է տեղեկությունները տրամադրելու հարցում: Դրանից բացի, հրապարակվեն այդ անձի լիազորությունները: «Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոն»-ի դիտարկումները ցույց են տալիս, որ կայքերի մեծ մասում հրապարակված չեն տվյալ պատասխանատու անձի լիազորությունները, կոնտակտային տվյալները:

State bodies often don’t implement provisions set under Law on “Freedom of Information”
YEREVAN, MARCH 31, ARMENPRESS. Not in all cases the state bodies implement the provisions set by the Law on “Freedom of information”, Liana Doydoyan – Chairwoman of the Freedom of Information Center, told a press conference in Armenpress.
The Center conducted a monitoring over information provision, observing official websites of 37 bodies.
“The monitoring results are negative, we see that in some cases the minimum requirements set under the law are often not being implemented. For instance, it is defined that the website must have a section of frequently asked questions. In case of receiving the same question more than 5 times the state bodies must publish its answer in that section. The monitoring results show that not only the frequently asked questions have not been updated, but also there is no update on information about budget performance”, Liana Doydoyan said.
The monitoring results also reveal that the picture in websites of governorates is positive. Liana Doydoyan said the websites of governorates have been created on one platform, currently active information is being published.
“The situation of websites of Ministries is quite complex. Each one works in its form, in many cases citizens face confusion. For instance, if they want statistical data, they don’t know which section to enter, statistics or reporting section, or another one”, she said.
She stated that the contact information of a person who is responsible for providing information must be published in official websites. The observations of the Freedom of Information Center reveal that in most of the websites the abovementioned person’s contact information are not published.