Առաջին տիկնոջ խորհուրդը սկսնակ լրագրողին
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երբ լրագրող դառնաս, աշխատիր այնպես անել, որ քո հարցազրույցների ժամանակ հնչեցրած հարցերից որևէ մեկով չվիրավորես դիմացինիդ. Առաջին տիկին Ռիտա Սարգսյանի խորհուրդն է սկսնակ լրագրողին, ով պրակտիկան սկսելիս անգամ չէր պատկերացնում, որ առաջին զրույցը կունենա Առաջին տիկնոջ հետ ու կստանա խորհուրդ, որն իրեն կուղեկցի աշխատանքային ողջ գործունեության ընթացքում: «Արմենպրես»-ում իր պրակտիկան սկսած Մարիամ Ավանեսյանի և Առաջին տիկնոջ հանդիպումը Նկարիչների միությունում էր, որտեղ փետրվարի 20-ին բացվել էր հայտնի երաժիշտ, կոմպոզիտոր և պրոդյուսեր, նկարիչ և լուսանկարիչ Ստաս Նամինի (Անաստաս Ալեքսեյի Միկոյանի) աշխատանքների ցուցահանդեսը: Ցուցադրվել էին Նամինի գեղանկարչական և գրաֆիկական 79 աշխատանքներ:
««Արմենպրես» լրատվական գործակալությունում իմ ուսումնական պրակտիկայի առաջին օրը խմբագրի կողմից հանձնարարվեց մշակութային լրագրողի հետ ներկա գտնվել ցուցահանդեսին և փորձել լուր պատրաստել: Նամինի ցուցահանդեսը լուսաբանելը պատասխանատու և պարտավորեցնող էր: Որոշեցի հարցազրույցս միայնակ անել՝ առանց ավագ գործընկերոջս: Ցուցասրահում շրջելիս նկատեցի ինչ համակ ուշադրությամբ էր նայում նկարներին ՀՀ առաջին տիկինը: Ապագա լրագրողս վստահ, բայց մի քիչ էլ հուզված մոտեցավ տիկին Ռիտա Սարգսյանին. «Ես առաջին կուրսի ուսանող եմ, սա իմ առաջին նյութն է, կուզենայի, որ իմ առաջին հարցազրույցը լիներ ձեզ հետ»:
ՀՀ առաջին տիկինը ցուցահանդեսը դիտելուց հետո սիրով պատասխանեց իմ հարցերին, որն ավելի շատ նմանվեց մտերմիկ զրույցի:
-Տիկի՛ն Սարգսյան, Ձեզ ավելի շատ ո՞ր նկարն է դուր եկել, ավելի տպավորել:
-Ինձ ամենաշատը տպավորել է այն նկարը, որտեղ ներկայացված է ոչ միայն Արարատ լեռը, այլ մի ամբողջ ժամանակագրություն. այնտեղ նաև 1915 թվականի պատմությունն է:
-Ի՞նչ գույներ են նկարներում գերակշռում ձեզ համար:
-Ավելի վառ: Ինձ շատ է դուր գալիս նրա սերը մայրիկի հանդեպ: Նամինը բազմակողմանի զարգացած արտիստ է: Լավ հայ, ով չմերժեց ՀՀ նկարիչների միության առաջարկը հայրենիքում ցուցահանդես բացելու: Մեկ տարվա ընթացքում արդեն ունեցել ենք երեք հանդիպում, հուսով ենք, որ կկրի շարունակական բնույթ:
Եվ վերջում, որպես խորհուրդ, Առաջին տիկինն ինձ ասաց.
-Երբ լրագրող դառնաս, աշխատիր այնպես անել, որ քո հարցազրույցների ժամանակ հնչեցրած հարցերից և որևէ մեկով չվիրավորես դիմացինիդ:
ՀՀ մշակույթի նախարար Արմեն Ամիրյանը նույնպես մեծ սիրով պատասխանեց իմ՝ սկսնակ լրագրողիս հարցերին.
-Ի՞նչ գույներ եք տեսնում հեղինակի նկարներում՝ հայրենասիրական,թե կարոտի:
-Ազատության գույներ, ազատ մտածողության, հենց այն գույներն ու շնչառությունը, որ Նամինը դեռևս խորհրդային տարիներից կարողացել է փոխանցել մեզ: Իհարկե, այն ժամանակ մենք հնարավորություն ունեինք վայելելու նրա երաժշտարվեստը, բայց այսօր այդ նույն գույները մենք տեսնում ենք նրա նկարների միջոցով, ինչը շատ ուրախալի է: Եվ, ընդհանրապես շատ ուրախալի է, որ մենք կարողացանք մեր հայրենակցի արվեստի լայնածավալ մտածողության շաբաթն անցկացնել Հայաստանում: Դեկտեմբերին դիտեցինք նրա ֆիլմերը, նա կարողացավ վարպետության դասեր անցկացնել մեր արվեստի բուհերում,և ահա այսօր՝ ձմեռային ցուրտ օրը լցրեց ջերմությամբ այս զարմանահրաշ ցուցադրությունը:
-Իսկ որպես Մշակույթի նախարար ունե՞ք սիրելի արտասահմանյան նկարիչ, որ կցանկանայիք Հայաստանում ունենա իր ցուցահանդեսը:
-Իմ կարծիքով՝ հայաստանյան նկարիչները բավարար ներկայացված չեն հայ հանդիսատեսին: Իհարկե, արտերկրում կան շատ գեղանկարիչներ, որ կցանկանայի Հայաստանում ունենային իրենց ցուցահանդեսները, բայց մենք պետք է նախ մեր արվեստի ներկայացուցիչներին գնահատենք, որոնք, թույլ տվեք անհամեստություն անել և նկատել, ոչնչով չեն զիջում արտերկրի գեղանկարիչներին: Նախ պետք է մեր արվեստին հաղորդակից լինենք և կարողանանք մեր արվեստը աշխարհին ներկայացնել:
Հ.Գ. Սա «Արմենպրես»-ում իմ փորձաշրջանի առաջին նյութն էր՝ մի քիչ հուզված, շփոթված իմ առաջին քայլերը, և ինչպես ավագ գործընկերներս են ասում՝ «Արմենպրես»-ն իսկական դարբնոց է, և գուցե այդ դարբնոցում հետագայում ես էլ կարողանամ կայանալ՝ որպես իսկական լրագրող:

Совет первой леди начинающему журналисту
Если станешь журналистом, постарайся сделать так, чтобы ни один из прозвучавших во время твоих интервью вопросов не оскорбил стоящего напротив. Таков был совет первой леди Риты Саргсян начинающей журналистке, которая, приступая к практике, даже не представляла, что ее первая беседа будет с первой леди, и что она получит совет, который будет направлять ее на протяжении всей дальнейшей деятельности.
Встреча проходящей практику в агентстве «Арменпресс» Мариам Аванесян и первой леди состоялась в Союзе художников Армении, в котором 20 февраля открылась выставка работ известного армянского музыканта, композитора и продюсера Стаса Намина (Анастас Алексеевич Микоян). На выставке были представлены 79 живописных и графических работ Стаса Намина.
“В первый день учебной практики в информационном агентстве «Арменпресс» журналистка получила от редактора поручение присутствовать на выставке и подготовить соответствующий материал. Освещение выставки Стаса Намина было довольно ответственным и обязывающим делом. Прохаживаясь по залу, я заметила, с каким пристальным вниманием рассматривала картины первая леди РА. Я подошла к госпоже Рите Саргсян, представилась и сказала, что очень хотела бы, чтобы моим первым материалом было именно интервью с ней. Первая леди с готовностью ответила на все мои вопросы. Мое первое интервью, скорее, походило на дружескую беседу.
- Госпожа Саргсян, какая из картин Вам понравилась больше всего?
- Наибольшее впечатление на меня произвела картина, на которой изображена не только гора Арарат, но и вся хронология, содержащая историю 1915 года.
- Какие цвета Вы больше всего предпочитаете?
- Более яркие. Стас Намин многосторонний человек, прекрасный артист, хороший армянин, не отказавший Союзу художников Армении в предложении открыть на родине свою выставку. В течение года были организованы три встречи, и мы надеемся, что эти встречи будут носить периодический характер.
И по завершении беседы в качестве совета первая леди дала мне свое напутствие:
- Если станешь журналистом, постарайся сделать так, чтобы ни один из прозвучавших во время твоих интервью вопросов не оскорбил стоящего напротив тебя.
Министр культуры РА Армен Амирян также с любовью ответил на мои вопросы.
- По-Вашему, цвета на картинах больше отражают патриотизм автора или ностальгию?
- Это цвета свободы, свободного мышления, именно те цвета и дыхание, которые Стас Намин сумел передать нам еще с советских времен. Конечно, в то время мы имели лишь возможность насладиться его музыкой, однако сегодня мы видим все эти цвета посредством его картин, что очень радует.
- Есть ли у Вас, как у министра культуры, наиболее предпочитаемый зарубежный художник, выставку которого Вы пожелали бы видеть в Армении?
- По-моему, армянские художники недостаточно хорошо представлены армянской публике. Разумеется, за границей есть много прекрасных художников, чьи работы хотелось бы увидеть в Ереване, однако, прежде всего, мы должны ценить наших деятелей искусства, которые, позволю себе быть нескромным, ничем не уступают зарубежным художникам.