«ՀԿԵ»-ի կողմից իրականացվող երկաթուղային և լաստանավային փոխադրումների սակագները զգալի նվազել են
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի և Վրաստանի կառավարությունների միջև անցկացված քննարկումների արդյունքում «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲ ընկերությունը հայտարարում է Մոսկվա-Երևան և հակառակ ուղղությամբ երկաթուղային և լաստանավային փոխադրումների սակագների նվազման մասին։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարության լրատվական ծառայությունից:
Ինչպես ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Վահան Մարտիրոսյանին փոխանցեց ընկերության գլխավոր տնօրեն Սերգեյ Վալկոն, սակագների օպտիմալացման վերաբերյալ վրացական և ռուսական կողմերի հետ տարված բանակցությունների արդյունքում այդ երկրների տարածքով տարատեսակ բեռների փոխադրման սակագների համար ստացվել են նվազեցնող գործակիցներ։
Այսպիսով, մինչև այս տարվա հունվար գործող սակագների համեմատ Մոսկվա-Երևան ուղղության համար երկաթուղային և լաստանավային փոխադրման սակագները կնվազեն 32-35%-ով, իսկ Երևան-Մոսկվա ուղղությամբ մինչև 52-54%-ով` կախված բեռի տեսակից: Սակայն կան բեռնատեսակներ, որոնց փոխադրման սակագները չեն նվազել:
«Վրացական կողմի հետ պայմանավորվածությունը և նոր նվազեցնող գործակիցներն ուժի մեջ են մտել այս տարվա փետրվարի 22-ից, իսկ մարտի 13-ին գործնական ուժ կստանան նաև ռուսական կողմի տրամադրած զեղչված սակագները»,- հայտնեց «ՀԿԵ» ՓԲ ընկերության գլխավոր տնօրեն Սերգեյ Վալկոն։
Երթուղին շահեկան է ներմուծող-արտահանողների համար ոչ միայն սակագների մատչելիության տեսանկյունից, այլև այն իրական այլընտրանք է Վերին Լարսով անցնող ավտոմոբիլային երթուղուն։
Առաջարկվող երթուղու հարմարությունը և ճկուն սակագները թույլ կտան ապահովել լաստանավի ակտիվ աշխատանքը:
Երկաթուղային և լաստանավային փոխադրումներն առավել արդյունավետ են այն տեսանկյունից, որ չեն պահանջում բեռների լրացուցիչ վերաբեռնում երկաթուղային տրանսպորտից ավտոմոբիլայինին:
Արտահանման և ներմուծման համար ծախսվող ֆինանսների խնայման արդյունքում կկրճատվի նաև փոխադրվող բեռի` ապրանքների վերջնական արժեքը, ինչն, անկասկած, իր ազդեցությունը կունենա նաև այդ ապրանքատեսակների գնագոյացման և ռուսական շուկայում հայկական ապրանքների մրցունակության վրա։

Существенно снизились тарифы на осуществляемые “ЮКЖД” железнодорожно-паромные перевозки
В результате обсуждений между правительствами Армении и Грузии ЗАО “ Южно-Кавказская железная дорога” (“ЮКЖД”) объявляет о снижении тарифов на железнодорожно-паромные перевозки в направлении Москва-Ереван и обратно. Об этом «Арменпресс» сообщили в пресс-службе Министерства транспорта, связи и информационных технологий Армении.
Как сообщил министру транспорта, связи и информационных технологий РА Ваану Мартиросяну генеральный директор компании Сергей Валько, в результате переговоров с российской и грузинской стороной по поводу оптимизации тарифов были получены пониженные коэффициенты для перевозки различных грузов по территории этих стран.
Таким образом, по сравнению с действующими до января текущего года тарифами, цены на железнодорожно-паромные перевозки в направлении Москва-Ереван будут снижены на 32-35%, а в направлении Ереван-Москва – на 52-54%, в зависимости от вида груза. Однако есть виды грузов, для которых тарифы на перевозку не снижены.
“Договоренность с грузинской стороной, а также новые пониженные коэффициенты, вступили в силу с 22 февраля текущего года. А с 13 марта практическую силу получат и скидки на тарифы, предоставленные российской стороной”, - заявил генеральный директор ЗАО “ Южно-Кавказская железная дорога” Сергей Валько.
Маршрут выгоден для импортеров и экспортеров не только с точки зрения доступности тарифов, но и поскольку он является реальной альтернативой автомобильным маршрутам через Верхний Ларс.
Удобство предлагаемого маршрута и гибкие тарифы позволят обеспечить активную работу парома. Железнодорожно-паромные перевозки наиболее продуктивны в том плане, что они не требуют дополнительной погрузки перевозимых грузов с железнодорожного на автомобильный транспорт.
В результате экономии финансовых затрат на экспорт и импорт существенно сократится и конечная цена на перевозимые товары, а это, несомненно, положительно скажется на ценообразовании данных видов товаров и конкурентности армянских товаров на российском рынке.