Հիանալի, տաղանդավոր մարդ. այսպես են գրչակից ընկերները հիշում Լևոն Անանյանին
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լրագրող, հրապարակախոս, թարգմանիչ, 2001-2013թթ. Հայաստանի գրողների միության նախագահ Լևոն Անանյանը հոկտեմբերի 13-ին կդառնար 70 տարեկան: Նրա ծննդյան օրվա առիթով «Արմենպրես»-ի հետ իրենց հուշերը կիսեցին Գրողների միության նախագահ Էդվարդ Միլիտոնյանը և արձակագիր Նորայր Ադալյանը:
«70-ականներին Լևոն Անանյանի հետ աշխատում էինք «Գարուն» ամսագրում: Հետաքրքիր մարդկանց հետ հարցազրույցների միջոցով Լևոնն արվեստաբանությունը, թատերական աշխարհն էր ներկայացնում ընթերցասերներին: Հրապարակախոսական ժանրում անդրադառնում էր հանրությանը հուզող խնդիրներին՝ ընդգծելով երևույթների ցավալի կողմերը: Երբ դարձավ ՀՀ գրողների միության նախագահ, գրական կյանքը զգալիորեն աշխուժացավ: Միասին կարողացանք ժամանակակից գրողների ստեղծագործություններ հրատարակել: Լևոն Անանյանի ջանքերով Հայաստանում զարկ տրվեց թարգմանչական գործին: Ցավում եմ, որ այսօր նա մեզ հետ չէ»,-ասաց բանաստեղծ, գրողների միության նախագահ Էդվարդ Միլիտոնյանը:
«Նա հիանալի, բարի, տաղանդավոր մարդ էր: Լևոնի գրական գործունեությունը շատ հարուստ է: Թարգմանիչ էր, բանաստեղծ, հրաշալի հրատարակիչ: «Գարուն» ամսագիրը նրա օրոք մեծ նվաճումների հասավ: Նրա ստեղծագործությունները կարողանում են հուզել մարդկանց: Լևոն Անանյանի անժամանակ մահը մեծ կորուստ էր գրական աշխարհի և անձամբ ինձ համար»,-նշեց արձակագիր, գրականագետ, ՀՀ մշակույթի վաստակավոր գործիչ Նորայր Ադալյանը:
Լևոն Զաքարի Անանյանը ծնվել է 1946թ. հոկտեմբերի 13-ին Տավուշի մարզի Կողբ գյուղում: Ավարտել է Կողբի միջնակարգ դպրոցը, այնուհետև ընդունվել ԵՊՀ բանասիրական ֆակուլտետը: Աշխատել է մի շարք պարբերականներում և միաժամանակ խմբագրել «Մանկավարժ» թերթը: 1975թ. ավյունով լի լրագրողն աշխատանքի է անցել «Գարուն» գրական ամսագրի խմբագրությունում, ավելի ուշ դարձել ամսագրի գլխավոր խմբագիր:
Լևոն Անանյանը 1992թ. հիմնադրել է «Ապոլոն» հրատարակչությունը, որն առաջին անգամ բնագրից թարգմանությամբ հայ ընթերցողներին ներկայացրեց համաշխարհային գրականության մի շարք ստեղծագործություններ: 2001թ. ընտրվել է ՀՀ գրողների միության նախագահ և մինչև կյանքի վերջ նախագահել այն: Դասախոսել է Մայր բուհի ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետում: Գրել, կազմել և խմբագրել է բազմաթիվ գրքեր, հարյուրավոր հրապարակախոսական հոդվածներ, առաջաբաններ: Նրա ստեղծագործությունները թարգմանվել են ռուսերեն, անգլերեն, վրացերեն և այլ լեզուներով:

In Memoriam: “Wonderful, talented person” – this is how Levon Ananyan is remembered by colleagues
YEREVAN, OCTOBER 13, ARMENPRESS. Journalist, publicist, translator, President of the Writers’ Union of Armenia (2001-2013) Levon Ananyan would turn 70 years old on October 13.
On the occasion of Levon Ananyan’s birthday, President of the Writers’ Union Edward Militonyan and writer Norayr Adalyan shared their memories with ARMENPRESS.
In the 70’s I worked with Levon Ananyan in the “Garun” magazine. Through interviews with interesting people, Levon was presenting art and the theatrical world to the readers. In the journalistic genre he touched upon issues of concern for the society, stressing the painful sides of happenings. When he became President of the Writers’ Union, the literary life was considerably vivified. Together we were able to to publish the works of modern writers. By Levon Ananyan’s efforts, translation works were boosted in Armenia. I regret that he isn’t with us today”, President of the Writers’ Union Edward Militonyan said.
He was a wonderful, kind and talented person. Levon’s literary activity is very rich. He was a translator, poet, a wonderful publisher. During his time the “Garun” magazine reached great achievements. His works are able to touch people. Levon Ananyan’s untimely death is a great loss for the literary world and personally for me”, Honored Worker of Culture, writer Norayr Adalyan said.
Levon Z. Ananyan was born October 13, 1946 in Koghb, Tavush Province. He graduated from the secondary school of Koghb and enrolled in Yerevan State University, Faculty of Philology. Ananyan worked for several periodicals and simultaneously edited the “Teacher” newspaper.
In 1975, the full-of-energy journalist began working in the editorial board of “Garun” magazine, later becoming Editor-in-Chief.
In 1992, Levon Ananyan founded the “Apollo” publishing house, which for the first time presented several works of world literature to Armenian readers – translated from the original.
In 2001, Ananyan was elected as President of the Writers’ Union of Armenia.
He lectured in the Journalism Faculty of his Alma Mater. He is the author and editor of numerous books, hundreds of articles and preludes. His works have been translated to Russian, English, Georgian and other languages.