Հիանալի, տաղանդավոր մարդ. այսպես են գրչակից ընկերները հիշում Լևոն Անանյանին
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լրագրող, հրապարակախոս, թարգմանիչ, 2001-2013թթ. Հայաստանի գրողների միության նախագահ Լևոն Անանյանը հոկտեմբերի 13-ին կդառնար 70 տարեկան: Նրա ծննդյան օրվա առիթով «Արմենպրես»-ի հետ իրենց հուշերը կիսեցին Գրողների միության նախագահ Էդվարդ Միլիտոնյանը և արձակագիր Նորայր Ադալյանը:
«70-ականներին Լևոն Անանյանի հետ աշխատում էինք «Գարուն» ամսագրում: Հետաքրքիր մարդկանց հետ հարցազրույցների միջոցով Լևոնն արվեստաբանությունը, թատերական աշխարհն էր ներկայացնում ընթերցասերներին: Հրապարակախոսական ժանրում անդրադառնում էր հանրությանը հուզող խնդիրներին՝ ընդգծելով երևույթների ցավալի կողմերը: Երբ դարձավ ՀՀ գրողների միության նախագահ, գրական կյանքը զգալիորեն աշխուժացավ: Միասին կարողացանք ժամանակակից գրողների ստեղծագործություններ հրատարակել: Լևոն Անանյանի ջանքերով Հայաստանում զարկ տրվեց թարգմանչական գործին: Ցավում եմ, որ այսօր նա մեզ հետ չէ»,-ասաց բանաստեղծ, գրողների միության նախագահ Էդվարդ Միլիտոնյանը:
«Նա հիանալի, բարի, տաղանդավոր մարդ էր: Լևոնի գրական գործունեությունը շատ հարուստ է: Թարգմանիչ էր, բանաստեղծ, հրաշալի հրատարակիչ: «Գարուն» ամսագիրը նրա օրոք մեծ նվաճումների հասավ: Նրա ստեղծագործությունները կարողանում են հուզել մարդկանց: Լևոն Անանյանի անժամանակ մահը մեծ կորուստ էր գրական աշխարհի և անձամբ ինձ համար»,-նշեց արձակագիր, գրականագետ, ՀՀ մշակույթի վաստակավոր գործիչ Նորայր Ադալյանը:
Լևոն Զաքարի Անանյանը ծնվել է 1946թ. հոկտեմբերի 13-ին Տավուշի մարզի Կողբ գյուղում: Ավարտել է Կողբի միջնակարգ դպրոցը, այնուհետև ընդունվել ԵՊՀ բանասիրական ֆակուլտետը: Աշխատել է մի շարք պարբերականներում և միաժամանակ խմբագրել «Մանկավարժ» թերթը: 1975թ. ավյունով լի լրագրողն աշխատանքի է անցել «Գարուն» գրական ամսագրի խմբագրությունում, ավելի ուշ դարձել ամսագրի գլխավոր խմբագիր:
Լևոն Անանյանը 1992թ. հիմնադրել է «Ապոլոն» հրատարակչությունը, որն առաջին անգամ բնագրից թարգմանությամբ հայ ընթերցողներին ներկայացրեց համաշխարհային գրականության մի շարք ստեղծագործություններ: 2001թ. ընտրվել է ՀՀ գրողների միության նախագահ և մինչև կյանքի վերջ նախագահել այն: Դասախոսել է Մայր բուհի ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետում: Գրել, կազմել և խմբագրել է բազմաթիվ գրքեր, հարյուրավոր հրապարակախոսական հոդվածներ, առաջաբաններ: Նրա ստեղծագործությունները թարգմանվել են ռուսերեն, անգլերեն, վրացերեն և այլ լեզուներով:

Великолепный, талантливый человек – таким помнят собратья по перу Левона Ананяна
Журналисту, публицисту, переводчику, председателю Союза писателей Армении в 2001-2013 гг. Левону Ананяну 13 октября исполнилось бы 70 лет. Своими воспоминаниями о нем с «Арменпресс» поделились председатель Союза писателей Армении Эдвард Милитонян и прозаик Норайр Адалян.
“В 70-е годы мы с Левоном Ананяном работали в журнале “Гарун”. Левон рассказывал читателям об искусстве, о театре, рассказывал, беседуя с людьми. В своих публицистических статьях говорил о том, что волновало общество, подчеркивая неприглядные стороны. После того, как стал председателем Союза писателей, литературная жизнь оживилась. Мы с ним смогли издать произведения современных армянских писателей. Его стараниями переводческое дело в Армении получило новый импульс. Жаль, что его сейчас нет с нами”, - сказал поэт Э. Милитонян.
“Он был великолепный, добрый, талантливый человек, оставил большое литературное наследие. Переводчик, поэт, великолепный издатель. Журнал “Гарун” при нем прямо расцвел. Он мог затронуть душу людей. Его преждевременнная смерть стала большой потерей для литературы,” – отметил прозаик, литературовед, заслуженный деятель культуры РА Норайр Адалян.
Левон Захарович Ананян родился 13 октября 1946 г. в селе Кохб Тавушской области. После окончания сельской школы поступил на филологический факультет ЕРГУ. Работал в ряде периодических изданий, редактировал газету “Манкаварж”. С 1975 г. перешел в журнал ‘Гарун”, позже стал его главным редактором.
В 1992 г. основал издательство “Аполлон”, в котором на армянском языке впервые были изданы многие произведения мировой классики. В 2001 г. избран председателем Союза писателей Армении. Преподавал на факультете журналистики родного вуза. Был автором, редактором, переводчиком многих книг, сотен публицистических статей. Его произведения переведены на русский, английский, грузинский и др. языки.