Հայ երիտասարդների «ԹմբաԹա» խումբը կմասնակցի Վաշինգտոնի Սմիթսոնյան փառատոնին
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ երիտասարդ երաժիշտները կմասնակցեն Վաշինգտոնում ամեն տարի անց կացվող Սմիթսոնյան ինստիտուտի «Ֆոլքլայֆ» ազգային կյանք փառատոնին, որտեղ ներկայացվում է տարբեր երկրների էթնիկ մշակույթն ու արվեստը:
ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (ԱՄՆ ՄԶԳ) և Սմիթսոնյան ինստիտուտի համագործակցության շրջանակում Հայաստանում գործող «Իմ Հայաստան» (My Armenia) ծրագրի աջակցությամբ, Վաշինգտոն են մեկնելու Երևանի «Թումո»-ի երաժշտական ծրագրերից մեկի՝ երիտասարդական ժողովրդական ռոք խմբի` «ԹմբաԹա»-ի անդամները։ Փառատոնի որոշ ներկայացումների ժամանակ Կալիֆորնիայի հայերից բաղկացած «Հայկական հանրային ռադիո» անունը կրող խմբին կմիանան թումոյականները՝ հայկական «Բամբիռ» ֆոլկ ռոք խմբի Արիկ Գրիգորյանի ղեկավարությամբ։
«Նրանք հայկական ժողովրդական երաժշտության հիման վրա կատարում են օրիգինալ ստեղծագործություններ՝ համադրված ռոքի և փորձարարական (էքսպերիմենտալ) երաժշտության հետ,- «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում պատմեց Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի հաղորդակցման բաժնի ղեկավար Զառա Բուդաղյանը ,-սա Սմիթսոնյան ինստիտուտի հետ համատեղ հերթական աշխատանքն է: «Իմ Հայաստան» ծրագրի ընթացքում կազմակերպել ենք նաև դասընթացներ «Թումո»-ի ուսանողների համար»։ Այդ դասերի ընթացքում երեխաները պատրաստել են Հայաստանի մշակույթը, նաև սովորությունները և ավանդական խոհանոցը ներկայացնող լուսանկարներ, տեսաշարեր և հոդվածներ։Խմբի անդամները 30 դեռահասներ են, ովքեր սովորում են երաժշտության մշակման բոլոր փուլերը` ներառյալ կատարումը, ձայնագրումը, համադրումն ու կատարելագործումը։ Իրենց կատարումներում երիտասարդները փորձում են հայկական էթնիկ մեղեդիները ներկայացնել ժամանակակից մշակումներով, և այդ համադրությունը նոր շունչ և էներգիա է ստանում՝ փոխելով ավանդական երաժշտության բոլոր կանոնները։ Օրիգինալ մոտեցմամբ է ընտրված անգամ խմբի «ԹմբաԹա» անունը, որը նմանեցրած է հայկական երաժշտության հնչյուններին։
Սմիթսոնյան «Ֆոլքլայֆ» փառատոնը խոշոր մշակութային միջոցառում է, որն ունենում է Հազարավոր այցելուներ:Այն կազմակերպվում է ամեն տարի՝ սկսած 1967 թվականից և միշտ տևում է երկու շաբաթ՝ հունիսի վերջին և հուլիսի առաջին շաբաթներին։
Սմիթսոնյան փառատոնի պաշտոնական էջում հայկական մշակույթը ներկայացված է «Թումո»-ի երաշժտությամբ ձևավորված այս ֆիլմով:

“TmbaTa” group of Armenian youth to participate in Smithsonian Festival in Washington
YEREVAN, JULY 2, ARMENPRESS. The Armenian young musicians will participate in the annual “Folklife” festival organized by the Smithsonian Institution in Washington. During the festival, participants of various states present their ethnic culture and art.
Within the cooperation framework of the US Agency for International Development (USAID) and the Smithsonian Institution, and with the support of “My Armenia” project, one of the TUMO musical projects, the youth folk band “TmbaTa” members will depart for Washington.
During some of the performances of the festival, TUMO members led by Arik Grigoryan, a member of “Bambir” folk rock ban, will join the “Armenian Public Radio” group comprised of Armenians of California.
“They perform original music combining rock and experimental music which is based on the Armenian folk music”, Head of the Communications Department of TUMO Center for Creative Technologies Zara Budaghyan said in an interview with “Armenpress”. “This is the regular work together with the Smithsonian Institution. We have also organized lectures for TUMO students during “My Armenia” project”.
During these lectures, the students presented photos, videos and articles representing the Armenian culture, as well as traditions and the Armenian cuisine. The group members are 30 teenagers who learn all phases of the music development. In their performances, the teenagers are trying to present the Armenian ethnic melodies in modern ways. The group’s name has also been originally selected “TmbaTa” which has similarities with the sounds of the Armenian music.
Smithsonian "Folklife" festival is a great cultural event which has thousands of visitors. It is organized every year since 1967 and always lasts 2 weeks in late June and the first weeks of July.
The Armenian culture is presented by this movie in combination with TUMO music in the official website of the Smithsonian festival.