Ֆրանսիայի Ազգային ժողովը միաձայն ընդունել է Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի Ազգային ժողովը միաձայն կողմ է քվեարկել Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող նախագծին, որը Խորհրդարանի քննարկմանն էր ներկայացրել Ֆրանսիայի կառավարությունը: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում հայտնեց Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի նախագահ Մուրադ Փափազյանը: «Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի պատգամավորները միաձայն կողմ են քվեարկել կառավարության ներկայացրած նախագծին, որով առաջարկվում է քրեականացնել Հայոց ցեղասպանության ժխտումը: Նախագիծը սեպտեմբերին կքննարկվի Սենատում, որտեղ հաստատվելուց հետո կրկին կվերադառնա Ազգային ժողով վերահստատվելու համար»,- ասաց Փափազյանը` հավելելով, որ ներկա բոլոր 21 պատգամավորները կողմ են քվեարկել նախագծին:
Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի տեքստի վրա աշխատել են Ֆրանսիայի կառավարության և ֆրանսահայ կազմակերպությունների իրավաբանները: Տեքստը մշակվել է Ֆրանսիայի Սահմանադրությանը համապատասխան և հայ համայնքի համար ընդունելի տարբերակով: «Ցեղասպանությունների և մարդկության դեմ հանցագործությունների ժխտումը քրեականացնող օրենքինախագծի» տեքստը Ֆրանսիայի կառավարությունը հրապարկել է հունիսի 29-ին: Փոփոխությամբ նախատեսվում է մեկ տարի ազատազրկում կամ 45.000 եվրոյի չափով տուգանք սահմանել Հայոց ցեղասպանության փաստը ժխտելու համար:
Նա հավելեց, որ այժմ հայկական համայնքը պետք է լուրջ աշխատանք տանի, որպեսզի նախագիծը հաստատվի նաև Սենատում` նկատելով, որ այդ ընթացքում Թուրքիան էլ իր լծակներով փորձելու է ամեն ինչ անել` Սենատի կողմից նախագծի հաստատումը կանխելու համար: «Թուրքիան, իհարկե, չէր սպասում, որ Ազգային ժողովն այսքան արագ նման որոշում կկայացնի: Նրանք փորձում էին ճնշում գործադրել կառավարության վրա և նախագահ Օլանդից պահանջում էին հետ կանչել օրինագիծը, սակայն դա չեղավ: Հիմա մենք պետք է լուրջ ջանքեր գործադրենք, և ես համոզված եմ, որ հաղթանակ կտանենք»,- ասաց Փափազյանը:
«Այս տարվա հունվարի 25-ին Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը կառավարության ներկայացուցիչներին հանձնարարեց առաջարկել Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացող օրենքի տեքստ, որը կհամապատասխանի նաև Սահմանադրությանը: Հայկական կազմակերպությունների մասնագետներն աշխատեցին ֆրանսիացի իրավաբանների հետ՝ մեզ համար ընդունելի և Սահմանադրությանը համապատասխանող տեքստ մշակելու համար: Նախագիծը հավասար է հակառասիստական և հակասեմիտական օրենքների տեքստերին»,- ասաց Փափազյանը: Նրա խոսքով՝ օրինագծի տեքստում որպես ցեղասպանության օրինակ նշվում է Հայոց և Ռուանդայի ցեղասպանությունը:

YEREVAN, JULY 1, ARMENPRESS. The French National Assembly has unanimously voted in favor of the bill criminalizing the denial of the Armenian Genocide, submitted to the National Assembly by the French Government, chairman of the CoordinationCouncilof Armenian Organizations of France Murad Papazian told “Armenpress”. “The MPs of the French National Assembly unanimously voted in favor of the bill submitted by the Government which offers to criminalize the denial of the Armenian Genocide. The bill will be discussed at the Senate and after being confirmed, will be submitted back to the National Assembly for reconfirmation”, Papazian said, adding that all the 21 MPs have voted in favor of the bill.
The French Government and the lawyers of French-Armenian organizations prepared the text of the bill criminalizing the Armenian Genocide which goes in line with the French Constitution and is acceptable for the Armenian community. The text of the bill “Criminalizing the denial of genocides and crimes against humanity” was published on June 29 and envisages imprisonment of one year or a fine amounting 45.000 euros for the denial of the Armenian Genocide.
Papazian added that now the Armenian community has much to do so that the bill is confirmed by the Senate as well, noting that naturally, Turkey will spare no efforts during this period to prevent the bill from being confirmed by the Senate. “Indeed, Turkey could not expect that the National Assembly would take such a decision in such a speedy way. They tried to exert pressure on the Government and demanded President Hollande to withdraw the bill, but it did not happen and I have no doubts that we will win”, Papazian said.
Papazian also mentioned that the Armenian and Rwandan Genocides are mentioned in the bill as examples of genocide.